آرشیو اخبار

سومین مراسم امین الضرب برگزار شد/ دو پژوهشگر فرهنگی، دو صنعتگر، دو پیشکسوت و دو فعال استارت‌آپی نشان و لوح امین الضرب دریافت کردند

سومین مراسم امین الضرب برگزار شد/ دو پژوهشگر فرهنگی، دو صنعتگر، دو پیشکسوت و دو فعال استارت‌آپی نشان و لوح امین الضرب دریافت کردند

ﺳﻪشنبه, 18 دی,1397

رتبه بندی این مطلب:
5/0

بسپار/ ایران پلیمر دو پژوهشگر فرهنگی، دو صنعتگر، دو پیشکسوت و دو فعال استارت‌آپی در سومین دوره مراسم امین‌الضرب موفق به دریافت نشان و لوح امین‌الضرب شدند.

در سومین دوره مراسم اعطای لوح و نشان امین‌الضرب علاوه بر اعطای تندیس و تقدیر از دو کارآفرین ویژه، هشت چهره فعال و اثرگذار در حوزه اقتصاد کشور با دریافت لوح و نشان امین‌الضرب مورد تقدیر و تشویق اتاق بازرگانی تهران قرار گرفتند.

در این مراسم که روز سه‌شنبه 18 دی ماه 1397 توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد، ابتدا از استاد محمدعلی موحد و استاد عزت‌الله فولادوند به عنوان دو چهره فرهنگی و پژوهشگر اثرگذار در حوزه اقتصاد تقدیر به عمل آمد.

پس از آن سیدابوالقاسم مرتضوی، بنیانگذار کارخانه آرد ستاره و لئون آهارونیان مدیرعامل شرکت ستی و از فعالان صنعت حمل‌ونقل به عنوان دو چهره پیشکسوت صنعت و اقتصاد با اهدای لوح و نشان امین‌الضرب تقدیر شدند.

هم‌چنین لوح و نشان امین‌الضرب به سلطان‌حسین فتاحی بنیانگذار کارخانه تولید لوازم خانگی امرسان و اکبر ابراهیمی رئیس هیات مدیره گروه صنعتی پاکشوما به پاس فعالیت‌های صنعتی‌، تولید و ایجاد اشتغال از سوی اتاق بازرگانی تهران اهدا شد.

در ادامه این مراسم محمدجواد شکوری‌مقدم، بنیانگذار سایت‌های آپارات و فیلیمو و هم چنین سعید و حمید محمدی، بنیانگذاران سایت دیجی‌کالا موفق به دریافت لوح و نشان امین‌الضرب از اتاق تهران شدند.

درابتدای مراسم مهندس خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران به بیان سخنانی در راستای اهمیت کارآفرینی پرداخت. وی بیان کرد: نباید کارآفرینان را با گمراهی قضاوت کرد. این کارآفرینان با پشتوانه هستند که فارغ از جهت گیری های مختلف، تنها به آبادانی کشور می اندیشند و بدون شک هیچ توسعه ای بدون حضور پر رنگ کار آفرینان در اقتصاد کشور رقم نخورده است.

خوانساری ادامه داد: با تصویب برجام، بذر امید در دل فعالان اقتصادی کاشته شد اما امروزه با بد عهدی آمریکا و دوستان داخلی که همگام با دشمن بذر ناامیدی در دل جوانان این مرز و بوم کاشتند، شاهد وضعیت امروز کشور هستیم. ما سرافرازانه از صنعت‌گران یاد می‌کنیم تا منطق حمایت معنا شود و ما فروتنانه در مقابل اهل فرهنگ و پژوهش که با قلم خود علم و منطق را زنده نگاه داشته‌اند، یاد می‌کنیم تا میراث آن‌ها برای تاریخ بماند. به امید روزی که تاریخ در مورد رفتارهای ما قضاوتی سراسر افتخار داشته‌باشد.

همچنین اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در مراسم حاضر شد و با موضوع کارآفرینی در جوانان به صحبت پرداخت.

وی اظهار داشت: حتی اگر کشور در شرایط بحرانی کنونی هم قرار نداشت باز هم اقتصاد کشور از حضور کارآفرینان بی نیاز نبود. تقدیرشدگان مراسم امروز به ما اهمیت کارآفرینی بر اساس فناوری و ارتباطات و نسل جدید را یادآور شدند و محیط کشور باید متناسب برای کارآفرینی جوانان و زنان باشد.

جهانگیری ادامه داد: امروزه برای مصون بودن از خطرات باید به تغییرات شناخت داشت و با آن همگام بود و میان چرخدنده های آن از بین نرفت. باید اعتماد به نفس را درون جوانان تقویت کرد و با خلق فرصت های جدید بحران ها را رفع کرد. فشار تحریم ها روی فعالان اقتصادی و مردم مظلوم ایران است. سختی شرایط امروز بر هیچکس پوشیده نیست. خواهش من از تجار و صنوف این است که در این شرایط زودگذر کالاهای اساسی مردم با قیمت متناسب در اختیار آن ها قرار بگیرد. نه ضرر کردن بلکه سود معقول. صادرات باید در اولوویت ما باشد چرا که به ارز حاصل از صادرات نیاز مبرم داریم. آنچه در توان دولت است انجام خواهیم داد تا با کمک هم از شرایط سخت کنونی عبور کنیم.

در ادامه با حضور حجت‌الاسلام دعایی و علی‌اکبر رفوگران (بنیان گذار خودکار بیک) از هشت چهره اثرگذار در حوزه اقتصاد با اعطای لوح و نشان امین‌الضرب و دو کارآفرین برتر با تندیس امین‌الضرب تجلیل شدند. همچنین مهندس تقی توکلی کارآفرین و بنیانگذار صنعت نوین آذربایجان نیز از مدعوین مراسم بود که صبح امروز دار فانی را وداع گفت. مهندس توکلی که متولد ۱۳۱۰ بود از بانیان اصلی صنعت ماشین‌سازی تبریز و کوچکترین فرزند پسر حاج علی عسگر توکلی، مالک و بنیانگذار کارخانه کبریت توکلی تبریز بود.

اسامی تقدیر شدگان به شرح زیر است:

-دکتر محمدعلی موحد – پژوهشگر

-عزت‌الله فولادوند - مترجم و پژوهشگر

-لئون آهارونیان -  از پیشگامان صنعت حمل ونقل در ایران

-سید ابوالقاسم مرتضوی – بنیان گذار نخستین کارخانه تولید آرد صنعتی ایران

-سلطان حسین فتاحی – موسس و مدیر شرکت لوازم خانگی امرسان

- اکبر ابراهیمی – بنیان گذار و رییس هیات مدیره مجموعه صنعتی پاکشوما

- محمدجواد شکوری‌مقدم – بنیان گذار و مدیر سایت آپارات و فیلیمو

-برادران محمدی (حمید و سعید) – موسسان وبسایت دیجی کالا

 عباسعلی قصاعی، بنیانگذار چینی زرین ایران و حمیدرضا هاشمی‌نیا بنیانگذار و رئیس هیات مدیره شرکت‌های تکوین الکترونیک، سام الکترونیک و سام سرویس به عنوان کارآفرینان برتر، برنده تندیس امین‌الضرب از اتاق بازرگانی تهران شدند.

 

امین الضرب، کسی که روشنایی را به تهران آورد

محمد حسین امین‌الضرب، حق زیادی به گردن تهرانی‌ها دارد. او که سال ۱۳۱۱ چشم از جهان فروبست، تاجر ایرانی دوره قاجاریه‌ بود که در زمان مظفرالدین شاه، برق را برای اولین بار از روسیه خرید و به تهران آورد تا جایگزین گاز شود. او را به نام پدر برق ایران هم می‌شناسند. پیش از آن از روغن یا نفت برای روشنایی تهران استفاده می‌شد.

دولت وقت در تهران، روشنایی معابر را از طریق گاز کاربیت تامین می‌کرد و تنها می توانست خیابان‌های منتهی به دربار را روشن کند. مدتی در زمان ناصرالدین شاه، با توجه به نگاه او به غرب، روشنایی در تهران بیشتر شد اما پس از مدت کوتاهی روشنایی دوباره منحصر به اندرون دربار بود.

محمد حسین امین‌الضرب، در سال ۱۲۸۹ قمری متولد شد و به زبان‌های فارسی، عربی و فرانسوی مسلط گشت. مدتی نزد سیدجمال‌الدین اسدآبادی زندگی کرد و عربی را از او آموخت. چون پدرش تاجر چیزه‌دستی بود، فنون ضرب سکه را در فرنگ آموخته بود و به عنوان مسئول ضرابخانه شاهنشاهی در دوره ناصرالدین شاه منصوب شد. مدتی به عنوان تقلب در ضرب سکه توسط مظفرالدین شاه دستگیر شد و فرزندش محمد حسین، که در حال بازگشت از فرنگ به تهران، در سبزوار بود، برای آزادی پدرش به سراغ داماد مظفرالدین شاه، یعنی صنیع‌الدوله می‌رود و با پرداخت ۴۰ هزار تومان! پدرش را آزاد می‌کند. پس از این ماجرا، خود صنیع‌آلدوله مسئول ضرابخانه می‌شود.

باغ ضراب‌خانه تهران، که اکنون در حوالی خیابان پاسداران است و بیشتر به عنوان سه‌راه ضرابخانه می‌شناسیم، از این خانواده گرفته و به بانک مرکزی تعلق پیدا می‌کند.

محمد حسین امین‌الضرب، همچنین از سال ۱۳۰۶ تا ۱۳۱۱ ریاست اتاق تجارت تهران را بر عهده می‌گیرد. ورود ماشین‌های ابریشم‌کشی به ایران از طریق فرانسه هم بخشی از کارهای امین‌الضرب در طول زندگی‌اش است. کار کارخانه برق او چنان می‌گیرد که تهران روشن می‌شود. ابتدا خیابان‌های لاله‌زار، سعدی، شاه‌آباد و چراغ برق و سپس نقطه‌های مختلف دیگری از پایتخت، با شب‌های تاریک خود خداحافظی می‌کنند.

 

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
لطفا تنظیمات را ویرایش و ذخیره نمایید
دی ان ان