آرشیو مقالات

آرشیو مقالات

همه چیز درباره انقلاب صنعتی چهارم یا Industry 4.0

همه چیز درباره انقلاب صنعتی چهارم یا Industry 4.0

چهارشنبه, 20 تیر,1397

رتبه بندی این مطلب:
5/0

بسپار/ ایران پلیمر  انقلاب یا نسل چهارم صنعت  قابلیت دگرگون‌سازی صنایع تولیدی را دارد و اکنون، تامین‌کنندگان تجهیزات و سامانه‌های آمیزه­کاری شروع به پیاده‌سازی بخش‌هایی از آن نموده‌اند.

 

صنعت 0/4 (انقلاب صنعتی چهارم) همانند انقلاب‌های صنعتی پیش از آن، وعده تغییر در تولید را می‌دهد. چشم‌انداز صنعت 0/4 شامل تبادل اطلاعات بین اجزا و تجهیزات کارخانه با استفاده از مفهوم اینترنت صنعتی اشیا (IIoT) است و از این طریق به ماشین آلات قابلیت یادگیری و بهبود خود را می­دهد. جمع‌آوری داده ­های بیشتر با استفاده از حسگرهای نصب شده روی ماشین­ آلات مختلف و استفاده از این داده‌ها برای بهبود فرایند و محصولات، اولین گام به‌سوی این مفهوم جدید است. روند انقلاب صنعتی در شکل 1 آورده شده است.

 

شکل 1: روند انقلاب صنعتی

 

به‌کارگیری فناوری‌های صنعت 0/4 نظیر شبکه‌سازی ماشین‌آلات و استفاده از تعمیرات و نگهداری پیش­بینانه، در بخش قالب‌گیری تزریقی بیشتر از بخش آمیزه­کاری پیش رفته است، اما تمایل و علاقه­ی تولیدکنندگان بسپار و آمیزه­کاران در حال رشد است و پروژه‌هایی برای به‌کارگیری ابزارهای جدید در حوزه آمیزه­کاری در حال توسعه و پیاده‌سازی است.

داده‌ها، زمانی که به دانش تبدیل شوند، قدرت می­یابند و فرایندکاران پلاستیک می‌توانند با استفاده از ابزارهای صنعت 0/4، این قدرت را در راستای بهبود ظرفیت‌های تولید به­کار گیرند و فرایندهای تولید خود را بهره‌ور‌تر کنند. دکتر کریستین هاپمن، یکی از مسئولان بخش صنعت 0/4 در موسسه فراورش پلاستیک (IKV) دانشگاه RWTH آخن آلمان، اظهار داشت که در بخش آمیزه­کاری، شرکت‌ها، فرصت‌های فراوانی برای بهره‌مندی از حجم عظیم داده‌های تولیدی قابل دسترس شناسایی کرده‌اند، برای مثال، به‌کارگیری حسگرها برای اندازه‌گیری عملکرد اجزای (المنت‌های) گرمایشی. مثلا اگر یکی از اجزای گرمایشی دستگاه از کار بیافتد، سایر اجزای سامانه، عملکرد آن را تا زمانی­که کاربر جزء آسیب دیده را تعمیر/تعویض کند، جبران می‌کنند که سبب کاهش زمان توقف و افزایش بهره‌وری می‌شود.

داده‌های استخراج شده از فرایند آمیزه­کاری، می‌توانند اطلاعاتی در مورد اثربخشی عملیات تولید ارایه دهند. بخش آمیزه­کاری موسسه اسپانیایی ALMPLAS پیشنهاد می‌کند بر مبنای پایش مصرف انرژی می‌توان مشخص کرد که کدام خط تولید به صورت موثرتری در حال فعالیت است. سپس عواملی نظیر مهارت کارکنان و تعداد و مدت زمان توقف برای تعویض و تعمیرات نگهداری، به صورت آماری مورد تحلیل قرار می‌گیرد تا مشخص شود کدام یک روی کیفیت و بهره‌وری تاثیرگذار هستند. در نهایت می‌توان تجربه‌های کاری خوب را از خطوط با عملکرد بهتر به خطوط با عملکرد ضعیف‌تر صادر کرد. استفاده دیگر از داده‌ها می‌تواند اندازه‌گیری خواص آمیزه در خط تولید باشد. به عنوان مثال در AIMPLAS هدایت الکتریکی در خط پایش می‌شود و از آن به عنوان روش غربال‌گری برای تعیین شرایط فرایندی بهینه استفاده می‌شود.


 

(ادامه دارد ...)

 

متن کامل این مقاله را در شماره 190 ماهنامه بسپار که در نیمه تیرماه منتشر شده است بخوانید. 

 

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکارخانم ارشاد .تماس بگیرید. امکان اشتراک آنلاین بر روی صفحه اصلی همین سایت وجود دارد
.


 

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان