آرشیو مقالات

آرشیو مقالات

نسل اکسترودرهای دوماردان در طی نیم قرن چه تغییراتی کرده است؟

نسل اکسترودرهای دوماردان در طی نیم قرن چه تغییراتی کرده است؟

شنبه, 05 آبان,1397

رتبه بندی این مطلب:
5/0

بسپار/ ایران پلیمر رانشگرهای (اکسترودرهای) دوماردان همسوگرد امروزی نتیجه بیش از نیم قرن توسعه و پیشرفت تا به امروز هستند. در این مقاله، پیشرفت ها در این عرصه مرور شده است.

 

رانشگرهای دوماردان همسوگرد حدود 60 سال است که با ما است. شرکت Coperion نخستین نمونه آن را در سال 1957 عرضه کرد و از آن زمان به بعد تامین کنندگان رانشگرهای آمیزه کاری دوماردان همسوگرد، به پیشرفت تجهیزات خود ادامه داده اند. 
شرکت CPM Extrusion Group سامانه جدید خود را با نام  CXE 45 sHOبرای اولین بار در نمایشگاه NPE 2018 در فلوریدا آمریکا در ماه مه به نمایش خواهد گذاشت (شکل 1). این دستگاه با ماردان هایی با قطر بیرونی (OD) 45 میلی متر، برای دستگاه های موجود با OD 26 و 50 میلی متر کاملا مناسب است. این ماشین آلات برای تولیدکنندگان مستربچ و آمیزه سازها هدف گذاری شده است.

 


 
شکل 1: دستگاه جدید CXE 45 sHO از شرکت CPM Extrusion Group

امروزه انواع ویژگی های هوشمند برای ارتقا ماشین آلات مجهز به ویژگی  HO (مخفف Output High، برونداد زیاد) در سِری های CXE (که دارای چگالی گشتاور Nm/cm³ 18 و سرعت ماردان rpm 900 است) ارایه شده است. در آینده، ویژگی های هوشمند به تمام انواع و اندازه های ماشین آلات، اضافه خواهد شد. به عنوان مثال، برای موتور (motor)، جعبه دنده (gearbox) و کلاچ ایمنی، می توان حسگرهای دمایی و لرزشی را برای نظارت جامع و برنامه ریزی نگهداری پیشگیرانه استفاده کرد. حسگر روغن جعبه دنده دائما ناخالصی ها، درصد آب، تشکیل دوده (soot)، محتویات هوا، پیرش (ageing) روغن، اسیدی شدن، دمای محیط و روغن، رطوبت نسبی، انتقال دهی (transmission)، هدایت الکتریکی و ثابت دى الکتريک (permittivity) نسبی روغن را ارزیابی می کند.
حسگرها در هر شفت ماردان، گشتاور را می سنجند و مطابق با انرژی ورودی به محصول، اطلاعات مربوط به عملکرد را فراهم می کنند و هم چنین شاخصی از رفتگی (wear) شفت و سیلندر هستند. ابزارهایی برای پایش انرژی در نظام محرکه (drive)، گرمکن ها و سرمایش آبی برای بررسی کلی کارایی انرژی رانشگر وجود دارد.

توسعه ماردان
شرکت Extricom Extrusion (که همراه با شرکت Century Extrusion در آمریکا و شرکت Ruiya Extrusion در چین سه بازوی گروه رانشگری CPM را تشکیل می دهند) ماردان قطعه ای (segment) و ماردان های سدگر جدیدی را برای افزودن الیاف شیشه و افزودنی ها و بازدارنده-های شعله حساس به لحاظ گرمایی عرضه نمود. علاوه بر این، اجزای تولید شده با فناوریT-Profile  باعث افزایش کارایی اختلاط و گاززدایی (degassing) می شوند. 
هم چنین طراحی میله مهار (tie-rod) شرکت را قادر ساخته تا سامانه سرمایش آبی فوق العاده کارا را برای حداکثر کنترل دمایی به¬کار گیرد. همراه با گرمکن فشنگی (cartridge heater) قدرتمند و پُرکار، حتی نایلون ها با دمای زیاد نیز می توانند برای کاربردهای خودرو با کنترل بی نظیر فراورش شوند.

برگردان: دکتر فاطمه خودکار

 

 

(ادامه دارد...)

متن کامل این مقاله را که در شماره 193ام بسپار منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. امکان اشتراک آنلاین بر روی صفحه ی اصلی همین سایت وجود دارد.

 

 

 

1 نظر در مطلب "نسل اکسترودرهای دوماردان در طی نیم قرن چه تغییراتی کرده است؟" ثبت شده است

0
0

عیسی ولی زاده

1397/08/05 09:38 ب.ظ

سلام

لطفا در مورد اکسترودر های دو پیچ غیر همسوگرد هم مطلب یا مقاله ای دارید ، بگذارید.

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان