آرشیو مقالات

آرشیو مقالات

مجلات تخصصی معتبر دنیا چه می نویسند؟/ معرفی چند مجله

مجلات تخصصی معتبر دنیا چه می نویسند؟/ معرفی چند مجله

شنبه, 14 مهر,1397

رتبه بندی این مطلب:
5/0

بسپار/ ایران پلیمر هدف از انتشار نشریات علمی، گسترش دانش در زمینه‌های مختلف، ارتقا و اعتلای سطح دانش نظری و تجربی و ایجاد ارتباط بین اندیشمندان، پژوهشگران و صنعتگران است. نشریات تجاری گسترده­ای در دنیا در حوزه بسپارها و صنایع وابسته چاپ می­شوند. در این مقاله به بررسی چند مجله معتبر صنعتی پرداخته می­شود و نحوه کار، سابقه انتشار و روند تغییرات آن­ها در طی سالیان مختلف بررسی می­گردد.

شرکت اطلاعات کاربردی بازار (Applied Market Information) در سال 1986 در شهر بریستول انگلستان توسط گروهی حرفه­ای در زمینه جستجو بازار هدف، گزارش داده­ها و ارائه اطلاعات در صنعت پلاستیک تأسیس شد. این شرکت در آمریکا نیز دفتر دارد و افرادی از کشور چین نیز با این مجموعه همکاری می­کنند. تیم مشاوران و محققان حرفه­ای این شرکت به متقاضیان کسب و کار جدید، راهکارهای عملی و خلاق جهت ارتقا فروش را پیش­نهاد می­کنند. این شرکت اقدام به برگزاری همایش در زمینه­های مرتبط با صنعت بسپارها می­کند که اغلب آن­ها در آمریکای شمالی برگزار می­گردد که هزینه شرکت در آن از 1000 دلار تا 1400 دلار متغیر است. علاوه­براین، نمایشگاه­هایی در سراسر دنیا و وب­اندیشی­های (webinars) مختلف برگزار می­کند که تمامی اطلاعات از طریق وبگاه این شرکت (AMI) قابل دسترس است. مشاوران شرکت AMI در سه بخش دانش و تجربه (Knowledge and experience)، مالکیت معنوی (Intellectual Property) و بازار و فرآیند­ها (Market and Processes) به صاحبان صنایع جهت بهبود تجارت راهکارهای حرفه­ای ارائه می­دهند. اکثر این مشاوران به صورت مستقیم در صنعت پلاستیک سابقه فعالیت داشته­اند و این مشاوره­ها به زبان­های مختلفی از جمله آلمانی، فرانسوی، روسی، ترکی  ارائه می­گردد.

شرکت AMI اقدام به انتشار الکترونیکی پنج مجله در زمینه پلاستیک کرده است تا خبرهای جدید این صنعت را منتشر کند. از ویژگی­های جالب مجلات منتشر شده توسط این شرکت، می­توان به نسخه الکترونیکی با قابلیت کلیک کردن بر مطالب اشاره کرد که به وبگاه و یا صفحه مربوطه ارجاع داده می­شود. همچنین، می­توان نسخه پی­دی­اف را نیز بارگیری (Download) کرد.

در بخش آرشیو وبگاه مجلات، تمامی نسخه­ها به تفکیک ماه قرار دارند و عنوان حدوداً پنج مقاله مهم هر شماره نیز کنار آن درج شده است. هم­چنین، می­توان جهت کسب اطلاعات بیشتر از هر شماره بر پیوند کلیک کرد تا عنوان تمامی مقالات آن شماره نمایش داده شود. سردبیر تمامی مجلات منتشر شده از طرف این شرکت، از نوامبر سال 2015 تا کنون یک نفر بوده است.

آگهی و تبلیغات با قیمت رقابتی در مجلات منتشر شده این شرکت عرضه می­شوند و می­توان پیوند مستقیم به وبگاه شرکت نیز فراهم کرد. هزینه تبلیغ در یک نوبت چاپ مجله برای دو صفحه 4100 دلار، یک صفحه 2750 دلار و نصف صفحه 1950 دلار است.

نکته جالب توجه در مجلات این شرکت، تعداد افرادی است که در چاپ آن­ها همکاری می­کنند. به طور کلی تنها ده فرد منحصربه­فرد در فرآیند انتشار پنج مجله شرکت AMI فعالیت می­کنند که پنج نفر از این ده نفر در هر پنج مجله همکاری دارند.

 در ادامه مجلات چاپ شده شرکت AMI پرداخته می­شود:

  • دنیای آمیزه­ کاری­ (Compounding World)

این مجله به صورت ماهنامه­ی الکترونیکی به زبان انگلیسی و مشخصاً در حوزه آمیزه­ها و مستربچ­ها (مادرپیمانه­ها) (masterbatch) منتشر می­شود و نسخه­های آن از نوامبر سال 2011 در وبگاه مجله موجود است. تمامی نسخه­های الکترونیکی به صورت رایگان قابل دسترس است. در هر شماره مجله پیشرفت­های فنی، روند بازار، مسائل مربوط به تجارت، اعلامیه­های قانونی، توضیح کارخانه­ها و معرفی محصولات جدید مورد بررسی قرار می­گیرد. برخلاف سایر مجلات عمومی پلاستیک­ها، دنیای آمیزه­کاری منحصراً بر نیازهای ویژه تهیه­کنندگان آمیزه­ها تمرکز دارد.

 در این مجله، مقاله­های جامع توسط خبرگان و نویسندگان فنی باتجربه­­ی شرکت اطلاعات کاربردی بازار (AMI) نگاشته می­شود. علاوه­براین، گروهی از محققان برجسته و افراد صنعتی نیز منحصراً در این امر فعالیت می­کنند. این شرکت دارای یک پایگاه اطلاعاتی از تصمیم گیرندگان ارشد در بیش از 2600 مرکز تولید و تهیه آمیزه در سراسر اروپا، آمریکا، آسیا و خاورمیانه است. این پایگاه منحصر به فرد، به طور مرتب به­روز می­شود و به مجله دنیای آمیزه­کاری این امکان را می­دهد تا به خریدار اصلی مواد افزودنی بسپاری، ماشین­آلات و تجهیزات جانبی دسترسی داشته باشد. به عنوان مثال، جهت دسترسی به پایگاه داده مربوط به آمیزه­کاری اروپا که در سال 2018 از حدود 720 شرکت مختلف جمع­آوری شده است، هزینه کتاب 370 دلار، پایگاه داده طلایی 1345 دلار و پلاتینی 2020 دلار است. در پایگاه داده طلایی، اطلاعات بیشتری از جمله حجم تولیدات شرکت­ها و برخی نظرات در مورد تخصص­های شرکت گنجانده شده است. پایگاه داده پلاتینی، علاوه بر اطلاعات پایگاه داده طلایی، امکان انتقال داده­ها اعم از نشانی کامل، بسپارهای آمیزه­کاری شده، آمیزه­ها و مستربچ­ها را به محیط اکسل فراهم کرده است.

 همان­طور که ذکر شد، دسترسی به مجله کاملاً رایگان است و هر شماره که منتشر می­شود، رایانامه­ای به بیش از 29000 نفر ارسال می­گردد تا آن­ها را از نسخه جدید مطلع سازند و پیوند مستقیم آن­را ارائه می­دهند. از همین­رو، هر نسخه مجله به سرعت در اختیار علاقمندان در سراسر دنیا قرار می­گیرد. هم­چنین، برنامک (Application) این مجله قابل بارگیری است و حدود 13000 بارگیری تاکنون انجام شده است. علاوه­براین، می­توان از طریق وبگاه مجله و عضویت در خبرنامه می­توان به تمامی نسخه­ها دسترسی داشت.

  در بخش تحریریه این مجله در سال 2018 چهار نفر و بخش تبلیغات و بازاریابی نیز حدوداً چهار نفر در هر شماره فعالیت می­کنند. تمامی افراد بخش تبلیغات و سردبیر اصلی از شرکت AMI هستند. در حالی­که، در سال 2011 پنج نفر در چاپ مجله فعالیت داشته­اند که از این تعداد سه نفر با افراد کنونی مشترک هستند. تعداد صفحات هر شماره حدود 70 صفحه است و مطالب آن به بخش اخبار مربوط به صنعت و مطالب علمی و تجاری در مورد آمیزه­کاری­ها و افزودنی­های جدید و در نهایت مرور اتفاقات مهم پیش­رو (Diary) طبقه­بندی می­شود.

  • رانشگری فیلم و ورق (Film and sheet Extrusion)

 

این مجله از دسامبر سال 2011 به صورت الکترونیکی و به زبان انگلیسی در حوزه فیلم­های پلاستیکی و ورق­های رانشگری(اکسترود) شده و توسط شرکت AMI منتشر شده است. هرسال، 9 شماره از این مجله انتشار می­یابد.

مجله رانشگری فیلم و ورق، تحولات فنی، روند بازار و راه­اندازی محصولات جدید را پوشش می­دهد و تمرکز اصلی آن بر اطلاعات خاص مورد نیاز رانشگری است. مقالات این مجله نیز توسط روزنامه نگاران فنی و با تجربه شرکت AMI نگاشته می­شود. مجموعه­ای قوی از داده­های اطلاعاتی از تصمیم­گیرندگان ارشد در کارخانه­های رانشگری فیلم و ورق از سراسر دنیا در مورد خطوط رانشگری، تجهیزات جانبی، افزودنی­ها و فرصت­های کلیدی در این شرکت وجود دارد و مرتب به روزرسانی می­گردد.

دسترسی به مجله کاملاً رایگان است و هر شماره مجله که منتشر می­شود به 25000 گیرنده مربوطه که از قبل در وبگاه مجله ثبت­نام کرده­اند، رایانامه (email) ارسال می­شود تا آن­ها را از انتشار نسخه جدید مطلع سازند. همچنین، حدود 11000 بارگیری برنامک مجله انجام شده است و حدود 17000 دنبال­کننده در توئیتر دارد. با بارگیری داده­های برنامه کاربردی این مجله می­توان به مقاله­های مجله به صورت دور از خط (offline) نیز دست­رسی داشت.

در سال 2018، سه نفر در بخش تحریریه و سه نفر در بخش تبلیغات و بازاریابی با مجله همکاری داشته­اند که سردبیر اصلی، مسئول مجله و رویدادها و تمامی افراد بخش تبلیغات از شرکت AMI هستند. اما در سال 2011، پنج نفر در انتشار مجله فعالیت داشته­اند. تعداد صفحات از حدود 50 صفحه در سال 2011 به 65 صفحه در سال 2018 رسیده است. حوزه مقالات این مجله، فیلم و ورق است که در بخش­های مختلف صنعتی از جمله بسته­بندی، غشا، ماشین آلات مورد استفاده انتشار می­یابد. بخش اخبار صنعت (Industry News)، مواد (Materials)  مرور نمایشگاه­های برگزار شده از طرف شرکت AMI در سراسر دنیا (Exhibition Review) ماشین­آلات (Machinery) و روزهای برگزاری نمایشگاه­های مختلف در سراسر دنیا و هم­چنین همایش­های مختلف در بخش رویدادهای پیش­رو آورده می­شود. لازم به ذکر است این بخش­ها در هر مجله عموماً ثابت نبوده و بسته به نوع مقالات ممکن است بخشی به آن اضافه و یا کم شود. علاوه­براین، مقالات مختلف صنعتی جهت آشنایی با مواد جدید، روش­های جدید فرآیندی و کاربردهای نوین در هر شماره مجله به چشم می­خورد. در سال­های اخیر، تعداد مقالات صنعتی و تبلیغات نسبت به سال­های گذشته افزایش یافته است.

  • دنیای تزریق (Injection World)

 نسخه­های این مجله از نوامبر سال 2011 قابل دسترس است و هر سال 9 شماره منتشر می­شود. در مجله دنیای تزریق منحصراً به قالب­های تزریق، سازندگان قالب­ها و طراحی محصولات پلاستیکی در سراسر دنیا، پرداخته می­شود. این مجله نیز به صورت الکترونیکی و توسط شرکت AMI منتشر می­گردد. این مجله به صورت تخصصی به اطلاعات خاص و مورد نیاز صنعت تزریق می­پردازد. این شرکت اطلاعات گسترده از صنعت تزریق از سراسر جهان جمع­آوری کرده است و به صورت مقالات رایگان در وبگاه قرار داده است. این مجله یکی از کارآمدترین روش­ها برای ترویج کسب­وکار تولیدکنندگان ماشین­آلات، قالب­ها، تجهیزات جانبی، مواد و افزودنی­های مربوط به صنعت تزریق است. مجله دنیای تزریق به طور ویژه برای شرکت­های قالب­گیری تزریقی، طراحان محصول و سازندگان قالب نوشته می­شود. جدیدترین ماشین­آلات قالب­گیری تزریق، تجهیزات، روبات­ها و همچنین نوآوری­های مهندسی و مواد پلاستیکی را پوشش می­دهد.

   هر شماره مجله برای 33000 رایانامه ارسال می­شود و تعداد بارگیری داده­های برنامک این مجله 20000 است. هم­چنین در توئیتر 17000 دنبال­کننده دارد. بیشتر رایانامه­های ثبت نام شده از اروپا بوده است و در مکان بعدی آسیا و استرالیا قرار دارد. از آن­جایی­که این مجله به صورت الکترونیکی در سراسر دنیا توزیع می­شود، به سرعت در اختیار علاقه­مندان قرار می­گیرد و اتلاف زمانی نخواهد داشت.

 در سال 2011 پنج نفر و در سال 2018 چهار نفر در بخش تحریریه و چهار نفر در بخش تبلیغات در انتشار مجله همکاری داشته­اند. تمامی افرادی که اکنون با مجله در بخش تبلیغات همکاری می­کنند سابقه حرفه­ای بیش از 10 سال در زمینه مشاوره و علم مواد دارند. هر نسخه مجله حدود 70 صفحه است و در مورد بخش­های مختلف صنعت تزریق مقالات مختلف علمی و صنعتی نگاشته می­شود.  در این مجله به اخبار صنعت (Industry News)، تازه­ها (Innovation)، مواد (Materials)،  فناوری (Technology) و مرور رویدادهای پیش­رو (Diary) در صنعت تزریق پرداخته می­شود. علاوه­براین، در یک صفحه به معرفی برخی از شرکت­ها در سراسر دنیا از جمله بریتانیا، اسپانیا، اتریش و غیره می­پردازد که با کلیک کردن بر هرکدام به وبگاه شرکت AMI ارجاع داده می­شود که اطلاعات مربوط به شرکت­های مرتبط با تزریق در منطقه مورد نظر طی سالیان اخیر جمع­آوری شده است. به عنوان مثال برای منطقه بریتانیا در صنعت تزریق که سال 2017 جمع آوری شده است، هزینه کتاب 333 دلار، پایگاه داده طلایی 1345 دلار و پایگاه داده پلاتینی 2020 دلار است تا علاقمندان بتوانند با این پیشنهادات، دانسته­های صنعتی خود را ارتقا دهند.

 

 

(ادامه دارد...)

متن کامل این مصاحبه را که در شماره 192ام بسپار منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. امکان اشتنراک آنلاین بر روی صفحه ی اصلی همین سایت وجود دارد.

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان