آرشیو مقالات

آرشیو مقالات

فناوری پوشش­ های جدید، بادوام و ایمن ضدمیکروب

فناوری پوشش­ های جدید، بادوام و ایمن ضدمیکروب

دوشنبه, 16 مهر,1397

رتبه بندی این مطلب:
5/0

بسپار/ ایران پلیمر میکرو ارگانیسم ­ها برای زندگی ما و محیط زیست ضروری و حیاتی هستند. در واقع آن­ها نقش مهمی را درچرخه محیط زیست بازی می­کنند و مسئول چرخه مواد غذایی هستند. از میکروب­ها در فرآیند­های زیادی مانند تخمیر در تولید مواد غذایی، فرآیند­های تصفیه آب و صنایع دارویی به عنوان منبع آنتی بیوتیک و واکسن­ها استفاده می­شود.

با این­حال بیش­تر میکرو ب ­ها مضر بوده و عامل ایجاد بیماری­های عفونی مانند سل هستند. میکروب­ها اگر در خانه یا محل کار رشد نمایند می­توانند موجب بروز بیماری­های عفونی تنفسی و آلرژی شوند.

برای جلوگیری از عفونت و با هدف کاهش میکرو ارگانیسم­های مضر در حد قابل قبول، حفاظت از منابع و محیط زیست مانند تمیز کردن، کنترل درجه حرارت و رطوبت، از روش­های مختلفی استفاده می­شود اما این­ همیشه پایدار نیست. کنترل میکروب را می­توان از طریق فناوری­های ضد میکروبی که مانع رشد میکرو ارگانیسم­ها می­شود ایجاد کرد که سطحی بهداشتی در بیمارستان­ها، صنایع غذایی و حفاظت از فیلم پوشش فراهم می­آورند.

اهمیت بستر­های فعال بیوشیمی در پوشرنگ و پوشش در سال­های اخیر افزایش یافته­است. این امر تا حدودی به دلیل کاهش استفاده از پوشش­های آب پایه به جای سیستم­های حلال پایه است. سامانه­های آب پایه برای سلامتی انسان و محیط زیست بهترند، اما آن­ها نیاز به به حفاظت در برابر حمله میکروبی دارند. برای جلوگیری از تشکیل جلبک در پوشرنگ­های نمای ساختمان­ها از مواد نگه دارنده و مواد محافظ فیلم استفاده می­شود.

حالت معمولی بسیاری از فناوری­های موجود در پوشش­ها حفاظت در برابر حملات میکرو ارگانیسم­ها از طریق انتشار مواد فعال برای محافظت از پوشش سطح است. اهمیت انتشار مواد فعال از سطح به فیلم پوشرنگ برای فعالیت­های بیوشیمیایی و برای کاربرد­های خاص، امری ضروریست و این فرآیند­ها به منظور به دست آوردن اثربخشی دراز مدت محصولات بهینه می­شوند. در نتیجه به مرور زمان غلظت مواد فعال در پوشش و در نتیجه اثربخشی محصولات بیولوژیکی کاهش می­یابد(شکل 1)، بنابراین ساز و کار آزادسازی فعال رایج می­تواند در طول زمان منجر به مقاومت میکروبی شود.


شکل 1. ساز و کار آزادسازی مواد فعال در طول زمان

 

از آنجایی که ماده فعال از سطح پوشش به محیط زیست آزاد می­شود، لذا بیش­تر برای انسان در دسترس است و حضور آن­ها تهدید بالقوه برای محیط زیست به شمار می­آید.

 

چرا ما  به اقدامات ضد میکروبی جدید و ایمن نیاز داریم؟

با توجه به خواص ذاتی و الگوی مصرف این مواد، مانند حشره کش­ها، می­توانند تاثیرات منفی بر انسان­، حیوانات و محیط زیست داشته باشند. در سطح جهان، ملاحظات قانونی بیش­تری برای کاهش عوارض جانبی آن­ها در نظر گرفته شده­است. این چارچوب­های قانونی براساس منظقه بسیار متغیر است. مقررات محصولات بیولوژیکی اروپا(BPR) در اول سپتامبر 2013 به اجرا گذاشته شد و جایگزین دستورالعمل­های پیشین شد تا اثرات زیست محیطی و انسانی که در بالا گزارش شد، به حداقل برسد. در BPR بین بستر فعال بیولوژیکی و محصولات بیولوژیکی تفاوت بوجود آمد. بستر فعال بیولوژیکی می­توانند ترکیبات شیمیایی یا میکرو ارگانیسم­هایی باشند که با موجودات مضر مقابله می­کنند. محصولات بیولوژیکی حاوی یک یا چند بستر فعال بیولوژیکی بوده و ممکن است حاوی ترکیبات غیرفعال دیگری نیز باشد که اثربخشی و خواص مورد نیاز محصول نهایی را تضمین کند.

محصولات بیولوژیکی را می­توان به مواد دیگر اضافه کرد تا از آن­ها در برابر آلودگی زیستی و رشد محافظت کرد. نگه دارنده­های فیلم بیش­تر به عنوان محافظت از دیوار­ها و نمای ساختمان در برابر رشد میکروب­ و جلبک­ها هستند که می­توانند باعث تغییر رنگ و آسیب پوشش شوند.

 

روشی نوین برای پوشش­های ضد میکروبی، با الهام از طبیعت

شرکت Croda فناوری ضد میکروبی فعال سطحی جدیدی تحت عنوان MyCroFence را به بازار­های اروپا ارائه داد. اساس این توسعه ضد میکروبی شامل:

  • روی غشا­های میکروبی عمل کرده و نیازی به فعال شدن یا آزادسازی از پوشش ندارد.
  • به منظور دوام فعالیت، به شبکه­های پلیمری متصل می­شود.
  • برای طیف گسترده­ای از میکروب­ها، قارچ­ها و جلبک­ها عمل می­کند.

MyCroFence به عنوان یک فناوری پوشش ضد میکروبی ایمن طراحی شده­است. این فن­آوری ضد میکروبی نوآورانه به فرمولاتور­های پوشرنگ و پوشش کمک می­کند تا در راستای پاسخگویی به خواسته­های جدید محصولات بیولوژیکی اروپا و تولید محصولات قابل قبول برای محیط زیست قدم بردارند.


برگردان: مهندس فهیمه رفیعی
 

(ادامه دارد...)

متن کامل این مصاحبه را که در شماره 192ام بسپار منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. امکان اشتنراک آنلاین بر روی صفحه ی اصلی همین سایت وجود دارد.

 

 

 

 

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان