آرشیو مقالات

آرشیو مقالات

روشی کاربردی برای محاسبه زمان اقامت در فرآیند قالب گیری تزریقی

روشی کاربردی برای محاسبه زمان اقامت در فرآیند قالب گیری تزریقی

چهارشنبه, 18 مهر,1397

رتبه بندی این مطلب:
5/0

بسپار/ ایران پلیمر بهترین روش برای تعیین زمان اقامت (Residence time)، انجام یک آزمایش ساده است. در این مقاله، روشی کاربردی برای محاسبه زمان اقامت بیان شده است.

چگونه زمان اقامت واقعی را می­توان یافت؟ این جایی است که علم وارد قالب­گیری تزریقی می­شود. شما باید یک آزمایش برای به دست آوردن داده ­های علمی مورد نیاز انجام دهید. اکثر روابط مورد استفاده برای محاسبه زمان اقامت براساس ظرفیت سیلندر، درصد حجم سیلندر مورد استفاده، زمان چرخه و غیره است. همگی منطقی به نظر می­آیند، اما زمانی­که ماردان را بیرون می­کشید، متوجه می­شوید مسائلی وجود دارد که در این روابط در نظر گرفته نشده است.

افرادی که با رانشگری سروکار دارند، بیش از افراد قالب­ساز، مسایل طراحی ماردان را درک می­کنند. برای یافتن زمان اقامت، مهم نیست که چه نوع ماردانی دارید، اما در این مقاله، ماردان چندمنظوره (GP) مثال زده شده است. استفاده از ماردان چندمنظوره که برخی آن را هیچ­منظوره خطاب می­کنند، توصیه نمی­شود. اما در واقعیت چنین طرح­هایی، رایج­ترین در قالب­گیری تزریقی هستند. برای یک ماردان چندمنظوره با نسبت طول به قطر (L/D) 20:1، 10 پره در ناحیه خوراک­دهی، پنج پره در ناحیه گذار یا تراکم و پنج پره در ناحیه پیمایش وجود دارد. حداقل L/D برای قالب­گیری 20:1 پیشنهاد می­شود.

دانه­های بسپار از طریق گلویی خوراک­ وارد می­شوند و بخش­های خوراک، گذار و پیمایش را با عبور از یک پره به پره دیگر طی می­کنند. اما مشاهده ماردان­های مورد استفاده، به خصوص با تمرکز بر فضای مرده در بدنه­ی پره، در هر دو طرف جلو و عقب، نشان می­دهد که داستان بیش از این حرف­ها است.

نمونه ­هایی از این مسئله در شکل­های 1 و 2 آورده شده است. شکل 1

تخریب قابل توجه بسپار را نشان می­دهد. چطور این مواد در فضاهای مرده پره­ها برای مدت طولانی باقی می­مانند؟ اقامت در دماهای زیاد باعث تخریب بسپار می­شود. شکل 2

بسپار قرمز چسبیده به پره ماردان را نشان می­دهد. این مواد قرمز آویزان مربوط به رانشگری بیش از یک ماه پیش می­شود که در دستگاه به بسپار سیاه تغییر کرد و پیش از این­که ماردان برای تمیزکاری بیرون کشیده شود، به مدت یک ماه با بسپار سیاه رانشگری شد.

بنابراین ماردان­ها فضاهای مرده­ای دارند که در آن مواد می­توانند برای مدت زمان قابل توجهی به دام بیافتند. این بسپار به دام افتاده تقریبا 90 درصد مواقعی که ماردان­های قالب­گیری تزریقی برای تمیزکاری بیرون کشیده می­شوند، مخصوصا آن­هایی که ماه­ها تمیز نشده­اند، مشاهده می­شود. چه مدت طول می­کشد تا بسپار از یک پره به پره دیگر حرکت کند؟ هر کسی این را حدس می­زند و روابط یا معادلات را کنار می­گذارد.

برگردان: دکتر فاطمه خودکار

 

(ادامه دارد...)

متن کامل این مقاله را که در شماره 193ام ماهنامه بسپار که در نیمه مهرماه منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. امکان اشتراک آنلاین بر روی صفحه ی اصلی همین سایت وجود دارد.

 

 

 

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان