آرشیو مقالات

آرشیو مقالات

چگونه با کمک پلیمرها آب را در زمین های کشاورزی حفظ کنیم؟

چگونه با کمک پلیمرها آب را در زمین های کشاورزی حفظ کنیم؟

بسپار/ ایران پلیمر هم­ تافت­های (complex) بسپار از نشاسته و کربوکسی متیل سلولز (CMC) شبکه ­ای شده برای تهیه بسپارهای ابرجاذب یا باج  (Superabsorbent، SAP) سنتز شدند و عملکرد آن­ها به عنوان کمک نگهدارنده ­های آب برای آبیاری ارزیابی شد. بسپارهای ابرجاذب با اُکتادِکاهیدرات سولفات آلومینیوم به منظور بهینه ­سازی حفظ آب، شبکه­ ای شد. نشاسته ­ی سبزیجات و الیاف سلولزی اصلاح شده به­ طور شیمیایی، به علت زیست­ تخریب­ پذیری و ماندگاری (sustainability) منابع آن­ها، به عنوان بسپار استفاده شد.

یکشنبه, 27 آبان,1397
سازگاری پلیمرهای مختلف را بشناسید

سازگاری پلیمرهای مختلف را بشناسید

بسپار/ ایران پلیمربعضی مواد هنگام اختلاط، با هم مخلوط نمی ­شوند. بنابراین بهتر است آن­ها را با هم مخلوط نکنید. در این مقاله، برخی از دستورالعمل­های مرتبط آورده شده است.

با توجه به رشد صنعت پلاستیک، در طول چند سال اخیر، تعداد افراد استخدام شده برای فراورش پلاستیک­ها افزایش یافته است. با کارکنان جدید، نه تنها در مورد آموزش، بلکه برای ایمنی نیز چالش وجود دارد. موضوع اختلاط پلیمرهای مختلف در سیلندر، راه­گاه­ ها (runner) و سَری­های (tip) گرم است. در حقیقت این موضوعی است که اکثر ما تمام جزئیات موردنیاز را نداریم. جستجو در اینترنت نیز کافی نیست.

چهارشنبه, 23 آبان,1397
قالب را برحسب حجم پر کنید نه وزن!

قالب را برحسب حجم پر کنید نه وزن!

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ ایران پلیمر اکثر قطعات باید بعد از مرحله اول  در قالب گیری تزریقی  99-90 درصد حجمی پر شوند نه وزنی. در این مقاله آورده شده است که چرا این مسئله اهمیت دارد و چگونه قطعه تنها در مرحله اول ساخته می ­شود.

دوشنبه, 21 آبان,1397
عوامل ‌تخریب ‌‌ساختار لوله‌های پلیمری

عوامل ‌تخریب ‌‌ساختار لوله‌های پلیمری

بسپار/ ایران پلیمر تخریب لوله‌های بسپار عوامل مختلفی دارد. مواردی مانند شرایط‌ کاربری، محیطی، فرایندی، شرایط‌ ساختاری و هم­چنین مواد‌ اولیه و افزودنی‌ها‌ از جمله مهم‌ترین‌ها عوامل هستند. تابش آفتاب، نفوذ‌ اکسیژن، دما، فشار، رطوبت، وزش ‌باد و سایر عوامل را می‌توان در دسته‌بندی عوامل محیطی قرار داد. عوامل‌ کاربری به میزان ‌تنش ‌اعمالی، نوع‌ لوله، مکان ‌به­کارگیری ‌لوله، جهت­گیری لوله، بارهای جانبی و ترافیکی بستگی دارد. 

یکشنبه, 20 آبان,1397
قالب­گیری مقرون به صرفه درپوش­ ها

قالب­گیری مقرون به صرفه درپوش­ ها

بسپار/ ایران پلیمر تامینکنندگان به قالبگیران محصولات بستهبندی نشان میدهند که چگونه انرژی، مواد و پول خود را در تولید درپو ش ­ها (caps) و درب­های بطری (closures) ذخیره کنند. در این مقاله، فناوریهای نوین و توسعه مواد گزارش شده است.

یکشنبه, 20 آبان,1397
اصالت خبر یا هرچه بادا باد؟!

اصالت خبر یا هرچه بادا باد؟!

دنیای خبر هم مثل همه چیزهای دیگر در این سالها دستخوش تغییرات غیرمنتظره ای شده است و انتظار می رود این روند همچنان ادامه داشته باشد. حرفه  خبرنگاری و گونه های مختلف خبررسانی هم وادی های جدیدی را تجربه می کند. دامنه بسیار گسترده تر انتشار اخبار به واسطه اینترنت و شبکه های اجتماعی در کنار سرعت نشر، شاید یکی از مهم ترین تابع های این دگردیسی باشد.

دوشنبه, 07 آبان,1397
پوشش های آب پایه چرا متفاوت هستند؟!

پوشش های آب پایه چرا متفاوت هستند؟!

بسپار/ ایران پلیمر متن زیر چکیده ای از چند مقاله که در خلال سمینار تخصصی نمایشگاه Paintistanbul & Turkcoat 2018  ارایه شده است .

یکشنبه, 06 آبان,1397
آسترهای اپوکسی آب پایه غنی از روی

آسترهای اپوکسی آب پایه غنی از روی

بسپار/ ایران پلیمر با توجه به گسترش مقررات سخت گیرانه زیست محیطی و سلامت، پوشش های حلال پایه به طور فزاینده ای توسط پوشش های آب پایه جایگزین می شوند.

شنبه, 05 آبان,1397
نسل اکسترودرهای دوماردان در طی نیم قرن چه تغییراتی کرده است؟

نسل اکسترودرهای دوماردان در طی نیم قرن چه تغییراتی کرده است؟

بسپار/ ایران پلیمر رانشگرهای (اکسترودرهای) دوماردان همسوگرد امروزی نتیجه بیش از نیم قرن توسعه و پیشرفت تا به امروز هستند. در این مقاله، پیشرفت ها در این عرصه مرور شده است.

شنبه, 05 آبان,1397
محافظت پلاسمونی از پرتو فرابنفش

محافظت پلاسمونی از پرتو فرابنفش

بسپار/ ایران پلیمر شرکت­ آمریکایی Stabilization Technologies ادعا می­کند جاذب­های فرابنفش پلاسمونی (نوسانات الکترون‌های آزاد یک محیط پلاسمایی را پلاسمون می‌گویند) محافظت ماندگارتری در برابر پرتو فرابنفش فراهم می­کند. پایدارکنندههای فرابنفش پلاسمونی توانستند جذب فرابنفش را در فیلمها در ناحیه 410-440 نانومتر بدون استفاده از رنگدانهها افزایش دهند. این مقاله نگاهی به کاراییهای این فناوری می‌اندازد.

چهارشنبه, 02 آبان,1397
درک وادادگی­ های جوش

درک وادادگی­ های جوش

بسپار/ ایران پلیمروادادگی ­های سطح ­پوش­های سخت (Hard-surfacing) بدون شواهدی از ناصافی (burrs)، مشکلات مربوط به اتصالات جوش را نشان می ­دهد.

در اکثر ماردان­ های رانشگری (اکستروژن)، رویه­ای سخت روی پره­ ها جوش داده می­شود تا عمر رفتگی (wear) طولانی ­تری فراهم شود. وقتی در غیاب پرکننده ­های ساینده (abrasive) رفتگی شدید رخ می­دهد، ناصافی روی پره­ ها، نشانه­ ای از پدیده­ های در حال رخ دادن است.

ﺳﻪشنبه, 01 آبان,1397
مهاجرت چرا آری؟ مهاجرت چرا نه؟/  یک پژوهش بی دغدغه می خواستم!

مهاجرت چرا آری؟ مهاجرت چرا نه؟/ یک پژوهش بی دغدغه می خواستم!

بسپار/ ایران پلیمر نوشتن از مهاجرت سخت است. در تمام روزهای گذشته بعد از گرفتن ایمیل از خانم علیزاد عزیز برای نوشتن این مقاله، در گوشه­ای از ذهنم، به این 6 حرف می­اندیشم: مهاجرت! برای من مهاجرت، واژه غریبی نیست، چرا که بزرگترین تصمیم زندگی­ ام به این واژه گره خورده است. واژه­ ای که بی اغراق هر روز در 7 سال و 4 ماه گذشته به آن فکر کرده ­ام. اما با این همه، نوشتن از مهاجرت سخت است.

شنبه, 28 مهر,1397
12345678910انتها
دی ان ان