آرشیو مقالات

آرشیو مقالات

فرایندکاری مهم ترین شغل است (بخش چهارم)

فرایندکاری مهم ترین شغل است (بخش چهارم)

بسپار/ ایران پلیمر بسپارهای مهندسی برای رسیدن به ساختار ایده­آل خود به دمای قالب بیشتری نیاز دارند. کاهش دمای قالب می­تواند به عملکرد قطعه آسیب برساند. در این مقاله، اثر تغییر دمای قالب بر عملکرد این نوع بسپار بررسی شده است. به طور کلی، عملکرد بیشتر به توانایی بسپارها برای مقاومت در برابر دماهای زیاد بستگی دارد. در بسپارهای نیمه بلوری، دو گذار مهم این توانایی را مشخص می­کند: دمای گذار شیشه­ای (Tg) و نقطه ذوب (Tm). پلی­پروپیلن که در پایان مقاله بخش سوم بحث شد، معمولا به عنوان ماده اولیه­ای با Tg کمتر از دمای محیط و در حدود 0 درجه سانتی­گراد درنظر گرفته می­شود و Tm آن برای انواع مختلف در محدوده 165-160 درجه سانتی­گراد می­باشد.

ﺳﻪشنبه, 26 تیر,1397
چگونه فشرده سازهای قیف به خوراک دهی کمک می کنند

چگونه فشرده سازهای قیف به خوراک دهی کمک می کنند

بسپار/ ایران پلیمر فشرده ­ساز (Crammer) می­تواند به شارش (flow) بسپارهای خاص از قیف به درون رانشگر (اکسترودر) کمک کند. اما طراحی آن بسیار وابسته به نوع ماده است. در این مقاله آن­چه شما نیاز دارید بدانید آورده شده است. برخی بسپارها در طراحی­های بهینه متداول قیف و گلویی رانشگرها، به خوبی جریان نمی­یابند (free-flowing). هم­چنین موادی با چگالی کم وجود دارند که به ­طور قابل توجهی برونداد رانشگر را کاهش می­دهند و برخی مواد هر دو مشکل را دارند. یک راه حل، افزودن فشرده­ ساز است.

دوشنبه, 25 تیر,1397
آخرین پیشرفت ها در  مواد با خاصیت سدگری

آخرین پیشرفت ها در مواد با خاصیت سدگری

بسپار/ ایران پلیمر تحقیق برای درک اصول رفتار مواد با خاصیت سد­گری (barrier) هم­چنان برای ارایه بینش­های تازه و تولید مواد جدید ادامه دارد. در این مقاله، جدیدترین پیشرفت­های مواد سدگر آورده شده است. سد­گری گاز یک خاصیت کلیدی ماده است که شامل برهم­کنش فیزیکی و شیمیایی پیچیده است و ممکن است به همین دلیل باشد که هنوز تعداد تحقیق­های بنیادی زیاد­ی در این زمینه ادامه دارد.

شنبه, 23 تیر,1397
ستون ثابت بسپار: پلیمرها و مقابله با بحران کم آبی در کشور/ بدون آب، همه چیز، هیچ است!

ستون ثابت بسپار: پلیمرها و مقابله با بحران کم آبی در کشور/ بدون آب، همه چیز، هیچ است!

بسپار/ ایران پلیمر ما فقط آب را برای نوشیدن، پختن غذا و شستشو نیاز داریم؟ درست است؟ خیر، با این فکر حتی نزدیک به ماجرا هم حرکت نمی کنید. آب در همه چیز در اطراف ما وجود دارد. از کاغذ گرفته تا لباس، کامپیوتر و حتی خودروها. آیا شما میدانید روزانه چقدر آب از مقابلتان عبور می کند بدون اینکه متوجه آن باشید؟ بهگفته ی  Richard Clemens مدیر انجمن تجهیزات و ماشین آلات فرآیندی VDMA : تامین آب شرب به صورت فنی امری بسیار چالش برانگیز است. تولیدکنندگان سامانه های آمایش های آبی و آب های اتلافی در آمادگی کامل در جهت پاسخ گویی به نیازهای جهانی و منطقه ای می باشند. این صحبت ها طی مراسمی که تحت عنوان بدون آب همه چیز، هیچ چیز است بیان شد.

شنبه, 23 تیر,1397
همه چیز درباره انقلاب صنعتی چهارم یا Industry 4.0

همه چیز درباره انقلاب صنعتی چهارم یا Industry 4.0

بسپار/ ایران پلیمر  انقلاب یا نسل چهارم صنعت  قابلیت دگرگون‌سازی صنایع تولیدی را دارد و اکنون، تامین‌کنندگان تجهیزات و سامانه‌های آمیزه­کاری شروع به پیاده‌سازی بخش‌هایی از آن نموده‌اند.

چهارشنبه, 20 تیر,1397
بازنشر/ زندگی‌نامه یکی از مهم‌ترین دانشمندان معاصر علم بسپار، Pierre-Gilles de Genne/ یک زندگی سخت

بازنشر/ زندگی‌نامه یکی از مهم‌ترین دانشمندان معاصر علم بسپار، Pierre-Gilles de Genne/ یک زندگی سخت

بسپار/ ایران پلیمر De Genne در 24 اکتبر سال 1932 در پاریس به دنیا آمد. به دلایل مربوط به بهداشت و سلامتی تا سال پنجم تحصیلی  به مدرسه نرفت. مادرش به او در خانه درس میداد و او زبان انگلیسی را در سنین کودکی از طریق خواندن کتاب‌های مختلف آموخت. او کودکی خود را در تپه‌های کوهستانی در سال‌های جنگ در منطقه‌ای نزدیک به مرز ایتالیا گذراند. تمامی این منطقه توسط ایتالیایی‌ها اشغال شده بود و یک جامعه یهودی محسوب میشد. این جامعه جنبش‌های مخصوص به خود را داشت ولی اجباری برای شرکت در این فعالیت‌ها برای همه نبود. به جز برنامه‌های اجباری که هر روز عصر در میدان شهر برگزار میشد.

دوشنبه, 11 تیر,1397
آینده دی ­اکسید تیتانیوم  چه خواهد بود؟

آینده دی ­اکسید تیتانیوم  چه خواهد بود؟

بسپار/ ایران پلیمر صنعت دی­اکسید تیتانیوم با تامین دشوار، افزایش قیمت و مقررات جدید محیط زیستی در سال گذشته روبه ­رو بود. این مقاله نگاهی به آینده بازار این ماده سفید می­ اندازد. صنعت دی­اکسید تیتانیوم فراز و نشیب­های زیادی را اخیرا دیده ­است. اکثر تولیدکننده­های چینی تولیدات خود را به صورت موقت یا دائم متوقف کرده­ اند، زیرا دولت سخت­گیری ­های زیادی روی آلوده­ کننده ­های محیط زیست دارد و هم­چنین قیمت ­ها نیز باب میل آمیزه­ کارها پیش نمی­رود، زیرا مقدار تقاضا بیش از عرضه است. در حال­ حاضر در اروپا این رنگدانه (Pigment) سفید به­ عنوان ماده سرطان ­زا شناخته شده ­است.

شنبه, 09 تیر,1397
اینجا آخر خط برای چه کسی است؟

اینجا آخر خط برای چه کسی است؟

بسپار/ ایران پلیمر ما آدم های ناآرامی هستیم، خودم را می گویم و بیشتر اطرافیانم را. آدم هایی هستیم که کمتر احساس رضایت خود را ابراز می کنیم، برعکس، بیشتر دوست داریم گلایه کنیم، از زمین و از زمان، درست یا به غلط.

دوشنبه, 04 تیر,1397
خوردگی و فناوری پوشش های سیلیکونی

خوردگی و فناوری پوشش های سیلیکونی

بسپار/ ایران پلیمر خوردگی تقریباً بر تمام ابعاد زندگی ما اثرگذار است، اهمیت آن در ساختمان­ها، پل­ها، سازه­ها، هواپیماها، قطارها و خودرو­ها مشهود است. تمام پیچ­ و مهره­ها ، صفحات، لوله­­ها و تیرک­های فلزی که در سازه­های مختلف مورد استفاده­اند، مستعد خوردگی هستند. زمان، پول، سلامتی و امنیت، هزینه­هایی هستند که بابت آن می­پردازیم.

شنبه, 02 تیر,1397
ارزش بازار پوششهای هوشمند تا سال 2022 چند میلیارد دلار خواهد بود؟

ارزش بازار پوششهای هوشمند تا سال 2022 چند میلیارد دلار خواهد بود؟

بسپار/ ایران پلیمر طبق بررسی­ ها و اطلاعات ارائه شده، ارزش بازار پوشش­های هوشمند در سال 2016 میزان 1/75 بیلیون دلار بود که پیش­ بینی میشود با سرعت رشد سالانه 23/87 درصد،  این مقدار به 6/27 بیلیون دلار در سال 2022 افزایش یابد. دلیل این رشد، نیاز صنایعی مانندخودروسازی، حمل و نقل، هوا فضا، صنایع دفاعی و دریایی به پوششهای هوشمند است.

چهارشنبه, 30 خرداد,1397
بازنشر/ پلیمردانان بزرگ دنیا را بیشتر بشناسیم/ به بهانه ی زادروز Paul John Flory

بازنشر/ پلیمردانان بزرگ دنیا را بیشتر بشناسیم/ به بهانه ی زادروز Paul John Flory

بسپار/ ایران پلیمر شیمیدان آمریکایی، Paul John Flory که جایزه‌ی نوبل شیمی را در سال 1974 دریافت کرد، ناگهان و کاملا ناباروانه در در سپتامبر سال 1985 در خانه‌ی تفریحی-تعطیلاتی خود در کالیفرنیا در اثر سکته‌ی  قلبی جان خود را از دست داد. دلایل اهدای جایزه نوبل به او دستاوردهای پایه‌ای، چه تئوری و چه تجربی در شیمی فیزیک درشت مولکول‌ها عنوان شده است.

ﺳﻪشنبه, 29 خرداد,1397
پوشش های کنترل کننده خوردگی

پوشش های کنترل کننده خوردگی

بسپار/ ایران پلیمر سیستم­های کنترل خوردگی  برای محافظت از تمام ابزار و دارایی­های با ارزش استفاده می­شوند. نگهداری و تعمیر صنعتی پوشش­های محافظتی برای حفاظت از زیربناهای داخلی و خارجی در برابر خوردگی، سایش، گرمای شدید، مواد شیمیایی و تخریب در اثر تابش فرابنفش طراحی شده اند. این سیستم­های پوششی کنترل خوردگی بطور معمول در مناطق شدید مانند گرمای بیش از حد، آب نمک و دیگر محیط­ها مانند نفت، گاز، مواد شیمیایی، زیرساخت­ها و بخش ­های انرژی استفاده می­شوند.

دوشنبه, 28 خرداد,1397
12345678910انتها
دی ان ان