IranPolymer.com
 
 مقاله

مدیریت مهندسی تر برای مقابله با شرایط بدون یارانه

ناهید هاشمی، تحصیلات خود را در رشته مهندسی تکنولوژی صنعتی پلیمر از دانشگاهی در آلمان به پایان برده است. او سه دوره به عنوان زن کار آفرین در صنعت ایران برگزیده شده است. در صنعت پلیمر هم با حضور در فعالیت های صنفی، از جمله عضویت در هیات مدیره انجمن صنایع همگن پلاستیک و دارا بودن عنوان بازرس این انجمن در سال های گذشته به نامی آشنا تبدیل شده است. وی در حال حاضر بازرس سندیکای مواد اولیه دارویی و شیمیایی ایران است.
خانم مهندس هاشمی در سال های فعالیت خود کار در تولید لوازم یک بار مصرف پزشکی، دامپزشکی، تجهیزات دارویی و تجهیزات بسته بندی نوشیدنی تجربه کرده و از سال 1384 به عنوان مدیرعامل شرکت آمادپلیمر، تولید انواع بسته بندی های پلاستیکی را آغاز کرده است.

بسپار- خانم مهندس هاشمی شرکت آمادپلیمر در حال حاضر چه محصولاتی را تولید می کند؟
هاشمی: آمادپلیمر در ابتدا کار خود را با تولید بطری های PET برای شربت های دارویی آغاز کرد که جایگزین شیشه های شربت بودند. دیگر تولیدات این شرکت عبارتند از انواع ظروف بسته بندی جار از PP،PE ،PET ، انواع درب بطری و قطعات تزریقی از مواد PP ، PE. انواع ظروف بسته بندی دارو را هم باید به این گروه از محصولات اضافه کرد که معمولا از HDPE و PP هستند. انواع پریفورم و بطری های یکبار مصرف PET جهت بسته بندی آب، نوشابه و مایعات مختلف گازدار و بدون گاز می باشد هم از دیگر تولیدات ما هستند.

بسپار- شرکت عمده خریدار محصولات آمادپلیمر چه شرکت هایی هستند؟
هاشمی: در حوزه دارویی و بهداشتی، شرکت های دارو پخش، الحاوی، اکسیر، سرم سازی حصارک، سرم سازی مرند، البرز دارو، ایران دارو، دنیای بهداشت، کیتوتک
در بخش گیاهان دارویی: کیمیا دارو سپهر، کیمیاگر طوس و پارس مهر سریتا و در بخش صنایع غذایی: بهنوش، پاک آب سبلان(واتا)، اشی مشی (آب معدنی کوهرنگ، ماء الشعیر بیت مالت)، آب معدنی دماوند، زمزم آذربایجان، نوشابه تاپس، نوشاب، روغن نباتی گلناز، کشت و صنعت خرمشهر(روغن نباتی ورامین)، آب معدنی داماش، دوغ گدوک، آب معدنی آکوا تیک استار، آب معدنی نینیا، آب معدنی هیدرا، زرین کولاک سپاهان (بیسی)، خوش طعم بندر عباس، لبنیات لاله، لبنیات مالگا اراک، صنایع لبنی اراک و ...
با توجه به اینکه ما برای اولین بار در ایران درب های ماء الشعیر با لاینر جاذب اکسیژن را تولیدکردیم، مشتریان خاصی برای این محصول داریم. درب های (CAP) 28 و 30 میلی متر گازبند و آب بند از محصولات پرکاربرد این شرکت برای مصرف کنندگان است.

بسپار- ظرفیت تولید خطوط شما چقدر است؟
هاشمی: شرکت امکان تولید یک میلیارد کپ در سال را داراست. آمادپلیمر سه خط کامل SACMI با 32 حفره ای (Cavity) را داراست. یک دستگاه PMV داریم که Oxygen Scavenger را بعد از 12 ساعت لاینر انجام می دهد. در مرحله چاپ هم یک دستگاه چاپ دورنگ فول اتوماتیک و یک دستگاه چاپ 30 کاپ وجود دارد که همراه با لاینر، خروجی را تشکیل می دهند.

بسپار- طبیعی است که با توجه به نوع تولیدات شما استانداردهای سخت گیرانه ای باید وجود داشته باشد. آیا همین طور است؟
هاشمی: بله. ما دارای گواهینامه GMP مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران هستیم و تمامی سیستمهای اجرایی ما بر اساس ISO 9001 که از سوی یک شرکت انگلستان صادر شده، اداره و مدیریت می شوند.

بسپار- در مورد فرآیندها و تکنولوژی های تولید در واحد خود بفرمایید.
هاشمی: تولید درب بطری های مورد استفاده در بسته بندی نوشیدنی ها، به روش تزریق روتاری، در تولید بطری های دارویی از تکنولوژی قالب گیری Injection Stretch Blow molding با دو روش 120 و 180 درجه چرخشی استفاده می شود. فرآیندهای قالب گیری تزریقی-دمشی یا بادی و تزریقی از روش های دیگر تولید در آماد پلیمر هستند.
در مقایسه با تکنولوژی روز دنیا در تولید محصولات در شرایط بهداشتی، من فکر می کنم اگر برتر نباشیم، همترازیم. چرا که از آزمایشگاه های بسیار مجهزی برخوردار هستیم. به عنوان نمونه تشخیص گازمند بودن درب، آزمون های Long Term، آزمون جذب اکسیژن، بن ماری برای تشخیص بو، جذب و غبور نور به روش Spectrophotometer، MFI مواد اولیه و همچنین کلیه تجهیزات میکروبی مانند تست قارچ، باکتری و ... را می توانم اشاره کنم. علاوه بر اینها دوربین های کنترل اتوماتیک خطوط تولید (روی دستگاه PMV سه دوربین و روی دستگاه SACMI دو دوربین) به منظور حداقل کردن خطا و کنترل آن لاین نصب شده است.

بسپار- خانم مهندس هاشمی، حجم و ارزش فروش داخلی سالیانه شما چقدر است؟ و آیا صادرات هم جزو سیاست های شرکت هست یا خیر؟
هاشمی: حجم فروش در آمادپلیمر، یک میلیارد cap و میزان فروش ده میلیارد ریال در داخل کشور است و تقریبا میزان صادرات هم 250 میلیون تومان برای cap های آب بند می باشد. هدف اصلی ما ارتقای کیفیت صنعت آشامیدنی کشور است و در صورت تامین نیاز بازار داخل، نگاهی هم به خارج داریم. صادرات ما به کشور های عراق و سوریه و دیگر کشور های منطقه بوده و در حال مذاکره با کشور رومانی برای تولید بسته بندی قطره چشم دارویی و اسپانیا برای فروش جارهای ادویه هستیم.

بسپار- با توجه به اینکه خطوط تولیدی شما پیچیدگی ها و تکنولوژی خاصی را دارد که در ایران قابل تامین نیست، آیا در شرایط کنونی و وضع تحریم ها با مشکلی مواجه بوده اید؟
هاشمی: شرایط بسیار سخت است. قطعات یدکی در تحریم است، حتی ارینگ ها و واشرها! عدم امکان گشایش LC و پرداخت های کاملا نقدی و عدم حمایت های دولتی و عدم اعطای تسهیلات بانکی تولید کنندگان را کاملا تنها گذاشته و شرایط را بسیار دشوار کرده است. مدیریت این شرایط بحرانی واقعا پیچیده است. حذف یارانه ها هم که افزایش قیمت انرژی را در بر دارد و این اثر منفی حذف یارانه ها برای صنایع است. از هم اکنون باید به فکر انتخاب صحیح تری برای خرید ماشین آلات بود و با دانش بیشتر حرکت کرد. در نتیجه مدیریت میکروسکوپیک تر، مهندسی تر و دقیق تر اثر مثبت حذف یارانه می تواند باشد. به هر حال مدیران امروز باید بپذیرند که دیگر هیچ امتیازی برای تولید در ایران وجود ندارد.

بسپار- بازار فعلی صنعت بسته بندی های پلیمری در کشور را چگونه می بینید؟
هاشمی: صنعت بسته بندی در همه دنیا مخصوصا در چین و روسیه در حال رشد است. در ایران هم به دلیل افزایش مصرف آشامیدنی ها و تنوع آنها، رو به افزایش پیش بینی می شود. تولیدکنندگان هم باید در جهت ارتقای کیفیت و طراحی دقیق تر سیستم بسته بندی بکوشند تا بتوانند در عرصه رقابت های فرامرزی هم باقی بمانند. ایران به دلیل نوع شرایط آب و هوایی و منابع غذایی متنوع، در صورت حرکت در جهت تکنولوژی های روز دنیا و تولید محصولات مناسبی که مواد اولیه آنها می تواند از داخل کشور تامین شود، علاوه بر تامین بازار داخل می تواند در دنیا هم حرفی برای گفتن داشته باشد.

بسپار- آیا امکان گفت و گو در خصوص طرح های توسعه شرکت هست؟
هاشمی: ما احتمالا تولید دربهای 38 میلی متری برای چای سرد و آب میوه را در برنامه قرار خواهیم داد. افزایش ظرفیت خطوط تولید و کاهش ارتفاع درب های ماء الشعیر از دیگر پروژه های آینده شرکت هستند.

بسپار- متشکریم که در این گفت و گو شرکت کردید.

 
اشتراک اخبار اطلاعات درج آگهی ‪Copyright © 2014 Iran Polymer. All rights reserved.‌