IranPolymer.com
 
 مقاله

چندسازه‌های چوب پلاستیک در جستجوی بازارهای جهانی

برگردان: مهندس حمید معتبر

علی رغم این‌که افزایش تقاضای چندسازه‌های چوب پلاستیک در اروپا کند میباشد تقاضای این ماده در جهان افزایش یافته است . تغییر این شرایط با سرمایه‌گذاری روی جایگزینی پرکننده‌های موجود یا کاهش استفاده از پلاستیک‌های گران قیمت با الیاف طبیعی میسر میشود .
مسیری که در پیش روی این صنعت قرار دارد دارای موانع متعددی میباشد، در این خصوص پیتر سوردین مدیر اتحادیه صنایع چوب آلمان میگوید: که در سال گذشته قیمت خاک اره چوب 30% افزایش یافته است . اما میشل کاروس (مدیر منطقه ای منابع تجدید پذیر در انستیو نوا که بر گذار کننده دومین همايش چندسازه‌های چوب پلاستیک با بیش از 350 شرکت کننده می‌باشد) بیان می‌دارد: که تقاضای چوب پلاستیک در اروپا افزایش یافته است. فقط در سه سال گذشته تولید آلمان سالانه 5000 تن بوده است . در سال گذشته انتظار می‌رفته است که در اروپا 000/100 تن محصول تولید گردد که 000/20 تن این مقدار در آلمان تولید می‌شود. در مقابل ایشان می‌گوید که تولید آمریکای شمالی در سال 2005 بیش از 000/700 تن بوده است و انتظار می‌رود این مقدار در سال 2010 به 6/1 میلیون تن برسد.


پروفیل های میان خالی چوب پلاستیک با مقاومت در دمای بالا
استاندارد کیفیتی که در اروپا برای این محصول وضع شده است یکی از دلایلی است که باعث رشد کند این صنعت می‌گردد. تولیدکنندگان اروپا اغلب بجای استفاده از چوب‌های بازیافتی ارزان قیمت که حاوی ناخالصی نیز می‌باشد از خاک اره‌های درختان کاج یا صنوبر استفاده می‌کنند.
کارستن کردا از مرکز پلاستیک جنوب آلمان (SKZ) میگوید: تولید کنندگان اروپایی عموما از پلی پروپیلن بعنوان ماتریس چندسازه استفاده میکنند در صورتی که در آمریکا از پلی‌اتیلن پرچگالي و در آسیا از PVC استفاده می‌شود. کردا همچنین می گوید: تولید‌کنندگان اروپایی میخواهند الیاف شیشه ، تالک یا الیاف گچی را جانشین خاک اره در PP نمایند. بنا بر گزارشSKZ امروزه ماتریس‌های PP بیش از 82% مجموع بازار چندسازه‌های چوب پلاستیک‌های اروپا را تشکیل می‌دهد.
موسسه بین المللی ملامین اگرولینز(AMI) که قسمتی از گروه باریلیس استرالیا می باشد برای رشد این صنعت نوعی ملامین قابل اکسترود شدن اصلاح شده ارائه نموده است که در اکسترودر های معمولی قابل استفاده می‌باشد.


چوب پلاستیک های با بستر پلیمری ملامین قابل تولید با اکسترودرهای معمول
مواد گرماسخت می‌تواند شامل 70% الیاف چوب یا خاک اره باشد. گروه باریلیس مدعی است که برای غلبه کردن بر نقایص گرمانرم‌های مورد استفاده در چوب پلاستیک‌ها، این ماده علاوه بر کارایی گرماسخت‌ها رفتار فرایندی گرمانرم‌ها را دارد.
فرایند این ماده در یک اكسترودر دوماردانه مخروطی متداخل، انجام مي‌شود؛ اما در یک منحنی دمایی معکوس، پروفیل‌های اکسترود شده در هنگام گذشتن از داي گرم شده، شبکه‌ای می‌گردد و پخت می‌شود. اندرس اندسفیلد که یکی دیگر از اعضای AMI است بیان می‌دارد که محصول نهایی نسبت به چندسازه‌های چوب پلاستیک دارای مقاومت خراشی بالا میباشد و بعلاوه خواص مکانیکی مناسب و پایداری ابعادی در دماهای بالا از خواص دیگر این ماده است.
ویکرپلیمر که از تامین کنندگان PVC در آلمان است اخیرا رزین پودری شکلی بر پایه وینیل استات/ اتیلن عرضه کرده است، که این رزین می تواند با خاک اره اکسترود شود پروفیل‌های انعطاف‌پذیری برای ساخت مبلمان یا دیوارپوشهای پشت‌چسب‌دار تولید نماید. این ترکیب رزین و الیاف طبیعی ظاهری همانند چوب دارد و فرایند آن با اکسترودرهای موجود بدون تغییرات اساسی امکان پذیر است.
هم‌چنین شرکت هلندی آپلدورن رنگ‌هایی طبیعی ارائه کرده است که بعنوان رنگدانه برای پروفیل‌های جوب پلاستیک کاربرد دارد. این افزودنی‌ها، گسیختگی رنگ‌ها در لبه‌ها را کاهش می‌دهد و به نقل از کمپانی سازنده نسبت به مستربچ‌های رایج تغییر رنگِ رزین سریع‌تر انجام می پذیرد.


گرانول ساز چوب پلاستیک

در زمینه تجهیزات، کمپانی آلمانی گالا، سیستمی را عرضه نموده است که در هنگام گرانول‌سازی از جذب رطوبت گرانول‌ها جلوگیری می‌کند. در این فرایند گرانول سازی که به صورت یک جریان دو فازی است در ابتدا زمان تماس آب با گرانول‌های چوب پلاستیک کاهش می‌یابد و سپس در سیستم تزریق هوای گرم رطوبت را از سطح گرانول‌ها دور می‌سازد. بدین ترتیب گرانولی بدون عیب‌های سطحی حاصل می‌گردد. این سیستم محدوده وسیعی از بسپارها را شامل می‌شود که می‌توانند تا 75% الیاف طبیعی را در خود جای دهند.
زیر نویس شکلها

1- توسط یافته‌های موسسه AMI ، تولید پروفیل‌های توخالی چوب پلاستیک که در دمای بالا پایداری ابعادی داشته باشند میسر می‌شود.
2- فرایندپذیری ماتریس‌های ملامینی در اکسترودرهای رایج بدون تغییرات اساسی امکان ‌پذیر است.
3- سیستم خشک‌کن کمپانی گالا باعث سهولت فرایند و تولید چندسازه‌های چوب پلاستیک می‌شود.

 
اشتراک اخبار اطلاعات درج آگهی ‪Copyright © 2014 Iran Polymer. All rights reserved.‌