IranPolymer.com
 
 مقاله

تازه هایی از دنیای بسپارها

نوعی افزودنی جدید برای پلیمرهای زیست تخریب پذیر
یکی از 10 محصول کاندید شده برای دریافت جایزه "سازگاری با محیط زیست" (که از طرف جامعه مهندسین پلاستیک (SPE) اهداء می¬شود) محصول پلی¬وینیل کلریدی می¬باشد که به سبب دربرداشتن نوعی افزودنی جدید، از خاصیت زیست تخریب پذیری برخوردار می¬باشد. توسعه افزودنی¬های آلی-فلزی (BIOchem™) ساخت شرکت Ultraflex که منجر به زیست تخریب پذیر شدن PVC و سایر پلاستیکها در محیطهای فعال از نظر بیولوژیکی می¬شود، سبب شده است تا اینگونه پلاستیکها بیش از پیش مورد توجه واقع شوند.
BIOflex که نام تجاری نوعی PVC زیست تخریب پذیر می¬باشد و ثبت اختراع آن به پایان رسیده از جمله این محصولات است که تحت شرایط اعمالی مطابق با استاندارد ASTM D5526 توانسته پاسخ قابل قبولی از خود نشان دهد. از جمله کاربردهای این محصول ساخت علائم و تابلوهای تجاری می¬باشد. زیرا که شرکتهای تجاری مختلف با اینکار سعی بر این دارند که در اذهان مشتریان خود به عنوان حامیان محیط زیست شناخته شوند.
افزودنی BIOchem™ تحت شرایط غیرهوازی از طریق تجزیه میکروارگانیسمها عمل می¬کند و تخریب آن به علت در معرض اکسیژن بودن و یا مکانیسمهایی از این قبیل نمی¬باشد. مکانیسم عملکرد این افزودنی به این ترتیب می¬باشد که حضور ترکیبات نانومتری آبدوست در پلیمرهای آب گریز، مسیرهایی برای تجمع آب در محیط هیدروکربنی را فرآهم می¬آورند. باکتریهای غیرهوازی موجب تحریک میکروارگانیسمها شده و به این ترتیب میکروارگانیسمها از خود آنزیمی ترشح می¬کنند که موجبات پارگی زنجیر و کاهش وزن مولکولی را فرآهم می¬کنند.
عرضه مستربچ جدید در نمایشگاه Nano Tech 2010
شرکت Nanocyl مستربچ جدیدی را با نام PLASTICYL PEEK در نمایشگاه Nano Tech 2010 (19-17 فوریه) که در شهر توکیو ژاپن یرگزار شد، در معرض دید عموم قرار داد. Roberto Mongiovi، مدیر فروش و بازاریابی Nanocyl می¬گوید: نانوتیوبها می¬توانند به صنایع پلاستیک در زمینه تولید محصولات ویژه با هزینه و صرف انرژی کمتر، کمک کنند. او می¬افزاید: کاربرد پلاستیکها در صنایع الکترونیک مستلزم هدایت الکتریکی بالاتر از حد معمول می¬باشد. مستربچ PLASTICYL PEEK 1001 جدید ما نه تنها از نظر قیمت قابلیت رقابت دارد بلکه فاقد آلودگی¬های ایجاد شده ناشی از کاربرد دوده و الیاف کربن می¬باشد.
PLASTICYL این ویژگی را دارد که سبب پخش یکنواخت کربن نانوتیوب در ترموپلاستیک می-شود و همچنین سبب افزایش مقاومت شیمیایی، حرارتی و سایشی محصول می¬گردد. این خواص به تولید کننده این امکان را می¬دهد که محصولات سبکتر و قابل بازیافت تولید کند.
شرکت Nanocyl که در سال 2002 تاسیس شده است از پیشگامان تولید صنعتی کربن نانوتیوب می¬باشد. این شرکت که مقر اصلی آن در بلژیک واقع شده، نمایندگی¬هایی بیشماری در سراسر امریکا و کره جنوبی دارد. از زمینه¬های اصلی فعالیت این شرکت تولید مواد سنتزی مورد استفاده در صنایع خودروسازی و الکترونیک می¬باشد.

پتانسیلهای جدید در مواد بازیافتی
شرکت Axion به تازگی نشان داده است که پلی¬پروپیلن حاصل از بازیافت فرش می¬تواند انتخاب بسیار مناسبی برای ساخت قطعات قالبگیری شده باشد. این یافته می¬تواند باعث رشد چشمگیر صنعت نوپای بازیافت فرش در انگلستان شود و منجر به گشوده شدن بازارهای جدیدی برای PP بازیافتی گردد. این روش بازیافت که تحقیقات آن با سرمایه¬گذاری Envirolink NW انجام شده است، در سه مرحله انجام می¬پذیرد: مرحله خرد کردن، مرحله سرند کردن و در آخر مرحله اکستروژن. پیش از این مواد بازیافتی از این دست بیشتر در ساخت قطعاتی که خیلی از خواص آنها انتظار بالایی نمی¬رود نظیر ساخت گلدان و سطل استفاده می¬شد. اما با این روش مواد بازیافتی خواصی به مراتب بهتر خواهند داشت.
Roger Morton، یکی از مدیران Axion، در این باره می¬گوید: ما معتقدیم این پروژه اولین پروژه از این نوع در انگلستان است و بسیار خوشحالیم که نتایج قابل قبولی حاصل شده. در حال حاضر بازیافت فرش در انگلستان توسط شرکتهای انگشت شماری انجام می¬پذیرد و فرآیندهای مورد استفاده توسط آنها در مرحله توسعه می¬باشد. بنابراین پروژه موفق ما نشان داد که چه پتانسلهای جالب توجه و جدیدی در این صنعت وجود دارد.
شرکت Axion همچنین نشان داد که سرند و جداسازی مواد تشکیل دهنده فرش برای بازیافت و استفاده از PP خالص، پارامتر تعیین کننده در حصول خواص ارزشمند از مواد حاصل از بازیافت است. زیرا که وجود ناخالصی در PP مرحله اکستروژن آنرا با مشکلاتی همراه می¬سازد.

نوع جدیدی از الکترودهای گرافنی
شرکت Nanotek Instrumentاز ثبت اختراعی در زمینه نوع جدیدی از نانوکامپوزیتهای پرزدار خبر داد. از این نانوکامپوزیتها می¬توان در تهیه الکترودهای با ظرفیت بسیار بالا که در باتریهای ترکیبی وسایل نقلیه استفاده می¬شود بهره برد. این نانو کامپوزیتها حاوی نانو گرافن می¬باشد.
گرافن به نوارهای بسیار نازکی از تک لایه¬های گرافیت گفته می¬شود. ویژگی¬های الکتریکی گرافن¬ها بسیار شبیه نانوتیوب¬های کربنی است و در واقع هر نانولوله¬ی کربنی یک گرافن رول شده می¬باشد. گرافن¬ها از خواص رسانشی فوق العاده¬ای برخوردارند و به همین دلیل نامزد نسل آینده¬ی ترانزیستورهای سرعت بالا هستند.
نانوکامپوزیت جدید شرکت Nanotek Instrumen در مقایسه با نانوکامپوزیتهای تهیه شده از کربن نانوتیوب و یا الیاف کربنی از ظرفیت الکتریکی فوق¬العاده بالاتری برخوردار است و همچنین پایداری شیمیایی بالاتر و دانسیته کمی دارد. ظرفیت الکتریکی بالای این مواد امکان استفاده از آنها در باتری خودروهای برقی را فرآهم کرده است. ضخامت هر صفحه گرافن در این نانوکامپوزیتها در حدود 10 نانومتر و قطر آنها 500 نانومتر است. حضور نانو گرافنها در این نانوکامپوزیت موجب افزایش مدول یانگ، استحکام و هدایت گرمایی و کاهش نفوذپذیری گازها شده است.
مرکز فوق مدرن Bayer MaterialScience
شرکت Bayer MaterialScience آزمایشگاه جدید خود که مجهز به دستگاههای بسیار پیشرفته می¬باشد را در CHEMPARK شهر لورکوزن آلمان بازگشایی کرد. از این تجهیزات برای تولید کربن نانوتیوب استفاده خواهد شد. هزینه ساخت تاسیسات و خریداری و نصب تجهیزات این آزمایشگاه 22 میلیون یورو برآورد شده است. این مرکز که بزرگترین مرکز در جهان در نوع خود می¬باشد از ظرفیت سالانه 200 تن کربن نانوتیوب برخوردار است. با توجه به آینده بسیار روشنی که برای کربن نانوتیوبها پیشبینی می¬شود و اینکه یکی از تکنولوژِیهای کلیدی در آینده خواهد بودٰ شرکت Bayer MaterialScience با افتتاح این مرکز قصد دارد توانایی پاسخگویی به نیاز کربن نانوتیوب در کاربردهای متنوع را داشته باشد. بر این اساس این شرکت بر روی محصول خود با نام تجاری Baytubes® در حال بازاریابی است. دکتر Joachim Wolf، از اعضای هیئت مدیره شرکت، در اینباره گفت: با توجه به اینکه در بخش کربن نانوتیوب رشد سالانه 25 درصدی پیشبینی می¬شود بنابراین در طول ده سال آینده این صنعت 2 میلیارد دلار سود در بر خواهد داشت. او می¬افزاید: ما انتظار داریم به این ترتیب تکنولوژی نانو صد هزار شغل در آلمان ایجاد کند. این مرکز جدید Bayer در ناحیه¬ای از لورکوزن با نام Rhine-Westphalia واقع شده که در واقع یکی از قطبهای جهانی در زمینه نانوتکنولوژی می¬باشد.
شرکت Bayer MaterialScience یکی از معدود شرکتهایی است که به تولید کربن نانوتیوب با کیفیت بالا و در مقیاس صنعتی می¬پردازد. کربن نانوتیوبها از قرار دادن اتیلن در راکتور و اعمال شرایط ویژه و استفاده از کاتالیزور بدست می¬آیند. Baytube® محصولاتی هستند که با تکنولوژی جدید و خلاقانه اصلاح شده¬اند و از آنها می¬توان برای بهبود خواص مکانیکی و الکتریکی پلیمرهای استفاده کرد. همچنین این محصول شرکت Bayer در افزایش مقاومت سایشی نقش بسزایی خواهد داشت.راه حلهای PolyOne برای محافظت کابلها و سیمها در برابر حریق
شرکت PolyOne که یکی از اولین¬ها در جهان در توسعه مواد پلیمری و ارائه سرویس و راه¬حلها در این زمینه می¬باشد، حمایت کننده مالی و برگزار کننده ششمین کنفرانس سالانه محافظت وسایل نقلیه ریلی در برابر حریق است. این کنفرانس 24 و 25 مارچ در لندن برگزار خواهد شد. Maryline Desseix، یکی از مدیران تولید PolyOne، در این کنفرانس مقاله¬ای ارائه خواهد کرد که در آن به راه¬حلهایی درباره چگونگی محافظت هرچه بهتر کابلها و سیمهای بکار رفته در وسایل حمل و نقل ریلی پرداخته می¬شود. Desseix در اینباره می¬گوید: محافظت در برابر حریق در صنعت حمل و نقل ریلی از اهمیت بسزایی برخوردار است. زیرا که میزان آسیب پذیری واگنها خصوصا به هنگامی که در تونل قرار داشته باشند در برابر آتش بسیار بالا و خارج کردن آنها از تونل در این شرایط بسیار دشوار است. بنابراین بسیار مهم می¬باشد که مواد بکار رفته در ساخت واگنها سرعت رشد حریق را کاهش دهند و در برابر آن مقاومت کنند. همچنین عدم نشر گازهای سمی حاصل از سوختن از این مواد حائز اهمیت است. مقاله Desseix به آخرین راه¬حلهای ارائه شده توسط PolyOne و کمک به صنعت کابل و سیم برای تولید محصولاتی با قابلیت محافظتی بیشتر در برابر حریق و افزایش امنیت سفرهای ریلی می¬پردازد.

حضور FKuR در امریکای شمالی
در ابتدای سال 2010 شرکت FKuR Kunstuff GmbH مرکز جدیدی را با نام FKuR Plastics Corporation در Cedar Park تگزاس ایالات متحده تاسیس کرد. Patrick Zimmermann با حفظ سمت قبلی خود که مدیر فروش FKuR Kunstuff GmbH می¬باشد، بعنوان مدیر FKuR Plastics Corporation انتخاب شد. با تاسیس این شعبه کامپاندهای پلیمری زیست تخریب¬پذیر با نامهای تجاری Bio-Flex® (polylactic acid/polyester)، Biograde® (cellulose ester) و Fibrolon® (کامپوزیت چوب پلاستیک) در بازارهای امریکا عرضه خواهند شد و مشتریان این منطقه قادرند بطور مستقیم این محصولات را از تولید کننده دریافت کنند.
FKuR که از سال 2003 فروش کامپاندهای سازگار با محیط زیست را در اروپا آغاز کرده بود، بعنوان شرکتی که به عرضه مواد و تکنولوژیهای پیچیده می¬پردازد، مشهور است. از دیگر ویژگیهای محصولات این شرکت قابلیت فرآیند آنها در عین برخورداری از خواص ویژه با اکسترودرها و تجهیزات متداول و معمول می¬باشد.

ثبت نرم¬کننده DIDP در REACH
نرم کننده DIDP (Di-isodecyl phthalate) که از محصولات شرکت ExxonMobil Chemical Holland می¬باشد توانست مجوز REACH را دریافت کند. بطور کلی مواد شیمیایی با نرخ بیش از یک تن در سال برای جابجایی در داخل اتحادیه اروپا و یا ورود به اتحادیه اروپا نیاز به کسب مجوز از سازمان REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of chemicals) دارند. این مجوز به ExxonMobil Chemical Holland امکان تولید و وارد کردن DIDP به اتحادیه اروپا را تا بیش از 1000 تن در سال می¬دهد.
DIDP یک نرم¬کننده با وزن مولکولی بالا است که برای نرم¬کردن پلی¬وینیل کلرید مورد مصرف در کاربردهای صنعتی و ساختمانی نظیر کابلها، سیمها، قسمتهایی از سقف ساختمان و قطعات درونی اتومبیل از آن استفاده می¬شود. همچنین در چسبها و پوششها نیز قابل کاربرد است. این مجوز تا اول دسامبر 2010 معتبر می¬باشد.

محصول جدید Ticona با جریان¬پذیری بسیار بالا
محصول حدید شرکت Ticona که کامپوزیت پلی¬پروپیلن سولفید (PPS) پرشده با الیاف شیشه با نام تجاری Fortron®6162A7 می¬باشد وارد بازار شد. این محصول با خواص جریان¬پذیری فوق-العاده در صنعت الکترونیک قابل استفاده است. همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بالا از خود نشان می¬دهد و می¬توان با آن قطعاتی با ضخامت دیواره نازک تهیه کرد. PPS که ذاتا خاصیت ضد آتش دارد موجب شده کامپوزیت حاصل از ویژگیهای زیر برخوردار باشد:
• 40 درصد بهبود در جریان¬پذیری نسبت به محصول مشابه Fortron 6165A6
• شاخص CTI (Comparative Tracking Index) بیش از 175 ولت
• نرخ HWI (Hot Wire Ignition) صفر در ضخامت 3 میلیمتر
این محصول در پاسخ به نیاز مشتریانی که پیش از این از Fortron 6165A6 استفاده می¬کردند و نیاز به نوع جدیدی از آن محصول با جریان¬پذیری بیشتر برای قالبگیری قطعاتی با قطر بیشتر داشتند، تولید شد.
شرکت Ticona که تنها در سال 2008 بالغ بر شش میلیارد دلار فروش داشته است در کشورهای آمریکا، آلمان، برزیل و چین شعباتی دارد.

مستربچ¬های غیر هالوژنی Clarient
مستربچ¬های جدید غیر هالوژنی Clarient با قابلیت فرآیند پذیری بسیار خوب، محصول نهایی را از تنظیم رنگ و تنظیم خواص فیزیکی دوباره پس از استفاده از این مستربچ¬های سازگار با محیط زیست، بی¬نیاز کرده است. این مستربچ¬ها که برای پلی¬استر، پلی¬پروپیلن و ترموپلاستیک یورتان طراحی شده¬اند از استانداردهای مورد نیاز برای کاربری در ساخت قطعات اکسترود شده و قالبگیری تزریقی شده برخوردارند. این محصولات فاقد برم، کلر و فلزات سنگین می¬باشند که موجب سازگاری آنها با محیط زیست شده است. برخلاف سایر مواد ضد حریق غیر هالوژنی که بر اساس شیمی آلی-فلزی پایه¬ریزی شده¬اند، این محصولات شرکت Clarient فاقد عناصر سنگین هستند و به این ترتیب تغییر رنگ محصول نهایی پس از استفاده از این مستربچ¬ها به حداقل می¬رسد و افتی در خواص فیزیکی مشاهده نخواهد شد. این مستربچ¬ها که با نام تجاری CESA®-flame عرضه می¬شوند دارای خواص زیر می¬باشند:
• CESA-f/flame 5525NH: این مستربچ مناسب برای پلی¬استر می¬باشد و برای تولید فیلم و قطعات حاصل از قالبگیری تزریقی بکار می¬رود.میزان استفاده از این مستربچ 6 تا 8 درصد است. در این میزان مصرف، قدری رنگ به زرد مایل به خاکستری متمایل خواهد شد اما رنگ محصول نهایی درخشندگی لازم را پیدا خواهد کرد.
• CESA-flame CT-1629NH: این مستربچ برای پلی¬پروپیلن و ترموپلاستیک یورتان مناسب است و برای تهیه لیف و قطعات حاصل از اکستروژن و قالبگیری تزریقی بکار می¬رود. میزان استفاده از آن 6 تا 8 درصد است. این مستربچ تغییری در رنگ ایجاد نخواهد کرد و بطور ذاتی در مقابل UV مقاوم است و نیاز به استفاده از افزودنی مقاوم در برابر UV جداگانه وجود ندارد.
مستربچ¬های شرکت Clarient تحت نامهای مختلفی طبقه¬بندی می¬شوند که عبارتند از: REMAFIN® مستربچهای الفینی، RENOL® مستربچ¬های بر پایه پلیمرهای مهندسی، استایرنی و پلی¬وینیل کلراید، CESA® مستربچ¬های حاوی مواد افزودنی، HYDROCEROL® مستربچ¬های حاوی عوامل فوم¬زا و هسته¬زا و OMNICOLOR® مستربچ¬های رنگی.


اروپا به دنبال جایگزینی برای لاتکس آسیا
لاتکس طبیعی از اجزاء اصلی تولید رابر طبیعی و از جمله مواد خام مصرفی مهم در صنایع گوناگون از قبیل تولید دستکش جراحی، کاندوم و تایر اتومبیل است. تمامی لاتکس مورد نیاز اروپا وارداتی می¬باشد و از درخت Hevea تامین می¬گردد. بزرگترین تولید کنندگان این ماده طبیعی کشورهای مالزی، اندونزی و تایلند هستند. برخورداری این سه کشور آسیایی از منابع عظیمی از درخت Hevea سبب شده تا بازار لاتکس طبیعی را به انحصار خود در آورند. اتحادیه اروپا در چهارچوب برنامه¬ای تحت عنوان برنامه هفتم، با مشارکت دوازده مرکز تکنولوژیکی، دانشگاه¬ها و شرکتهای مرتبط سعی در یافتن جایگزینی برای تامین لاتکس طبیعی خود از بازاری غیر از آسیا را دارد. مرکز تکنولوژی Neiker-Tecnalia که بخشی از این کنسرسیوم می¬باشد وظیفه تحقیق برای یافتن گونه¬ها¬ی قابل جایگزین این ماده را بر عهده دارد. این مرکز تاکنون دو منبع را برای استخراج لاتکس طبیعی معرفی کرده است: بوته گیاه Guayule (بابونه گاوی) و قاصدک روسی (نوعی گیاه خودرو با گلهای زرد روشن). بابونه گاوی که در حوزه دریای مدیترانه یافت می¬شود قادر به تامین نیاز این منطقه و قاصدک روسی می¬تواند نیاز شمال و شرق اروپا را برآورده سازد. در حال حاضر مطالعات ژنتیکی برای شناخت بیشترلاتکس طبیعی قابل استخراج از این دو منبع در حال انجام می¬باشد تا مشخص گردد که آیا خواص آنها برای تهیه محصولات تولیدی مناسب می¬باشد و یا اینکه نیاز به تغییرات ژِنتیکی در آن است. همچنین برآورد اقتصادی برای استخراج و در صورت نیاز تغییرات ژِنتیکی آن هم در حال انجام است.
لاتکس طبیعی از جمله موادی می¬باشد که امکان جایگزینی آن با مواد سنتزی نیست و در صنایع دارویی-پزشکی، ساخت کفش و چسب از آن استفاده می¬شود. این تصمیم را اتحادیه اروپا برای رفع وابستگی صرف به آسیا گرفته است تا انحصاری بودن بازار لاتکس طبیعی سبب قیمت گذاری دلخواه این سه کشور برای این ماده طبیعی نگردد. اتفاقی که در دهه هفتاد میلادی برای نفت افتاد.

تسخیر بازار HDPE اروپا توسط LyondellBasell
شرکت LyondellBasell با تامین 2 میلیون تن نیاز بازار اروپا به پلی¬اتیلن دانسیته سنگین چند قله¬ای (multimodal high density polyethylene) توانسته است این بازار را به تسخیر خود درآورد. Tassilo Bader، مدیر بخش پلی¬اتیلن و پلی¬الفین این شرکت، گفت: این موفقیت نشان دهنده این است که فرآیند مورد استفاده در تهیه این محصول که در اختیار شرکت LyondellBasell می¬باشد و Hostalen Advanced Cascade Process (Hostalen ACP) نام دارد مورد توجه مشتریان و بازار قرار گرفته است. این نوع پلی¬اتیلن برای تهیه محصولات حاصل از فرآیندهای قالبگیری دمشی و تولید لوله و فیلم استفاده می¬گردد.رزین Hostalene ACP 5831D که برای ساخت بطری و قوطی مورد استفاده قرار می¬گیرد از سفتی خوبی برخوردار است و همچنین مقاومت خوبی در برابر حضور همزمان تنش و محیط مهاجم (ESCR) دارد. این ویژگیها موجب شده است که بتوان ضخامت دیواره بطری را کاهش داد و از این طریق هم در مقدار مصرف ماده خام صرفه¬جویی کرد و هم وزن قطعه را کاهش داد. Hostalene ACP 5831D همچنین از مقاومت ضربه¬ای بسیار خوبی برخوردار است.
فرآیندهای شرکت LyondellBasell در تولید پلی¬الفینها عبارتند از:
• Hostalen: فرآیندی که در فشار کم انجام می¬شود و برای تولید پلی¬اتیلن دانسیته سنگین چند قله¬ای بکار می¬رود.
• Lupotech: فرآیند اتوکلاو فشار بالا که برای تولید LDPE و EVA بکار می¬رود.
• Spherilene: فرآیندی که در فاز گاز انجام می¬شود و از آن برای تولید HDPE تک و دو قله¬ای و MDPE و LLDPE استفاده می¬شود.
• Spherizone: توعی تکنولوِی در تولید پلی¬پیلن بر اساس راکتورهای چند بخشی.
• Metocene: یک تکنولوِی خلاقانه در تهیه پلی¬پروپیلن ویژه با استفاده سیستمهای کاتالیستی.


الیاف نانو ساختار در تهیه لباس آتشنشانان
همکاری مشترک شرکتهای Teijin و Hosokawa Micron منجر به تولید نوعی الیاف نانوساختار شده است که برای تهیه لباس آتشنشانان بسیار مناسب می¬باشد. این الیاف 40 درصد مقاومت بیشتری در برابر حریق از خود نشان می¬دهند و همچنین 15 درصد سبکتر از الیاف مشابه مصرفی در بافت لباس آتشنشانی است.
الیاف مذکور که در ساخت آنها از ذرات کربنی نانومتری استفاده شده است از جنس الیاف پارا-آرامیدی می¬باشد که استحکام بسیار بالایی دارند و از مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش و پایداری ابعادی و مقاومت شیمیایی مناسب برخوردار هستند.
دو ویژگی کلیدی برای لباس آتشنشانان عبارتند از:
1- خواص محافظتی و مقاومتی در برابر آتش و گرما
2- سبکی و راحتی
تابحال به لحاظ فنی ترکیب این خواص دشوار بود اما این الیاف نانومتری جدید توانسته¬اند رسیدن به این هدف را امکانپذیر سازد.


افزایش قابلیت بازیافت فیلمهای پلی¬الفینی بکمک مستربچ آنتی¬اکسدان جدید Ampacet
شرکت Ampacet مستربچ آنتی¬اکسیدان جدیدی با بازدهی بالا عرضه کرده است که قادر است از تخریب پلی¬الفینهای بازیافتی که تحت فرآیند دوباره قرار می¬گیرند، جلوگیری کند. این مستربچ سبب می¬شود که فیلمهای پلی¬الفینی بازیافتی بدون اینکه تغییری در خواص ظاهری و فیزیکی آنها بروز کند تحت فرآیند مجدد قرار گیرند. این محصول برای کاربردهایی نظیر ساخت فیلمهای بسته¬بندی شفاف بسیار مناسب است.
تولید کنندگان همواره علاقمند هستند که کیفیت محصولات تولیدیشان با مواد بازیافتی تفاوتی با مواد غیر بازیافتی و دست اول نداشته باشد و همچنین تمایل دارند که به منظور بالا بردن سرعت تولید، دمای فرآیند را افزایش دهند. در چنین شرایطی معمولا احتمال تخریب زنجیرها و شبکه¬ای شدن و تشکیل ژل وجود دارد. اما این مستربچ جدید توانسته است این مشکل را از پیش پای تولید کنندگان بردارد و پایداری اکسیداسیون حرارتی مواد بازیافتی را افزایش دهد و از تشکیل ژل و زرد شدگی ناشی از فرآیند مجدد جلوگیری کند. میزان استفاده از این مستربچ 5/0 تا 1 درصد است. برای مثال در فرآیند فرآیند تهیه فیلم به روش دمشی، 5/0 درصد از این مستربچ قادر است مقدار استفاده از مواد بازیافتی را 10 درصد افزایش دهد.
شرکت Ampacet با بیش از 18 مرکز تولیدی در 13 کشور جهان یکی از برترین شرکتها در زمینه تولید مستربچهای رنگی و مستربچ ¬های با خواص ویژه می¬باشد.

 
اشتراک اخبار اطلاعات درج آگهی ‪Copyright © 2014 Iran Polymer. All rights reserved.‌