IranPolymer.com
 
 مقاله

اخبار داخلی

ایران پلاست در میانه راه

حامیان مالی و رسانه ای در کنار ایران پلاست هفتم
ستاد خبری نمایشگاه بین المللی ایران پلاست اعلام کرد در چارچوب برنامه ریزی های صورت گرفته برای برگزاری هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست، در این دوره از نمایشگاه امکان جذب حامی برای نمایشگاه فراهم شده است. شرکت های حامی نمایشگاه طبق شرایط مشخص شده و اعلام شده در سایت اینترنتی نمایشگاه بین المللی ایران پلاست می توانند جهت قرار گرفتن در میان حامیان نمایشگاه ایران پلاست اقدام کنند.
بر این اساس منافع حاصل از جذب حامی برای نمایشگاه نیز صرف گسترش و افزایش حجم تبلیغات رسانه ای و افزایش کیفیت برگزاری و ارایه خدمات به مشارکت کنندگان و بازدید کنندگان از نمایشگاه می شود و برای حامیان طبق شرایط مشخص شده منافع تبلیغاتی در نظر گرفته می شود. در این چارچوب شرکت نکوبهینه ماشین NBM به مدیریت آقای مهرداد منصور گرکانی، با توجه به شناخت از اهمیت نمایشگاه ایران پلاست و با هدف کمک به برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه بین المللی ایران پلاست در این خصوص با پرداخت 400000000 ریال حامی ویژه هفتمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست شد.
در همین چارچوب گروه صنعتی ارس (شرکت ماشین سازی ارس) نیز با پرداخت 200000000 ریال حامی طلایی هفتمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست شد.
در میان حامیان رسانه ای نمایشگاه ایران پلاست در این دوره هم نام ماهنامه بسپار، ماهنامه صنایع پلاستیک، نیپنا و پترونت به چشم می خورد.


بازدید از سایت ایران پلاست: یک صد هزار نفر از 37 کشور
به گزارش ستاد خبری نمایشگاه ایران پلاست در پی استقبال گسترده فعالان صنعت لاستیک و پلاستیک از راه اندازی وب سایت دایمی نمایشگاه بین المللی ایران پلاست، از صفحات این سایت فقط در یک ماه گذشته بیش از 100 هزار بار بازدید شده است.
بررسی آمار بازدید از سایت ایران پلاست نشان می دهد که در یک ماه گذشته بازدید کنندگانی از 37 کشور جهان داشته است. بر این اساس بیشتر بازدیدکنندگان سایت ایران پلاست از منطقه جنوب آسیا بوده اند و سایت ایران پلاست بازدید کنندگانی از اروپا، جنوب شرق آسیا و آمریکای شمالی نیز داشته است.
این سایت به تازگی و به عنوان سایت دایمی نمایشگاه بین المللی ایران پلاست راه اندازی شده و در آینده نزدیک و تا پیش از برگزاری نمایشگاه هفتم ایران پلاست به جامعه اطلاعاتی صنایع پایین دستی پتروشیمی ایران تبدیل خواهد شد.

کتاب نمایشگاه در "بلخ" منتشر می شود
به گزارش ستاد خبری نمایشگاه ایران پلاست و بر اساس اعلام دبیرخانه دایمی نمایشگاه ایران پلاست، درج آگهی در کتاب نمایشگاه ایران پلاست هفتم باید بر اساس تعرفه های مصوب صورت گیرد. متقاضیان درج آگهی در کتاب نمایشگاه برای درج آگهی خود می توانند با پیمانکار رسمی کتاب نمایشگاه، موسسه فرهنگی انتشاراتی بلخ، تماس بگیرند و بر اساس قیمت رسمی درج آگهی در کتاب در این زمینه اقدام نمایند. فهرست قیمت درج آگهی بر روی سایت موجود بوده و سقف 20000000 ریال تا کف 6500000 ریال متغیر است.
در این خبر همچنین اعلام شده که ستاد خبری نمایشگاه برای هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست یک ویژه نامه پیش از آغاز نمایشگاه و همچنین روزنامه در ایام نمایشگاه منتشر خواهد کرد. اطلاعات و نحوه درج آگهی در ویژه نامه و روزنامه نمایشگاه نیز به زودی اعلام خواهد شد.

صفحه شخصی رایگان در سایت ایران پلاست
علاقه مندان به داشتن صفحه شخصی وب پلاست در سایت ایران پلاست می توانند از طریق عضویت در سایت و انتخاب کدکاربری و گذرواژه دلخواه برای خود، ضمن برخورداری از سایر خدمات سایت ایران پلاست نظیر دریافت خبرنامه صنعت لاستیک و پلاستیک، با ورود به این سایت، به کنترل پنل شخصی خود در سایت وارد شوند و از طریق لینک ساختن صفحات شخصی برای خود در این سایت یک صفحه شخصی بسازند.
صفحات وب پلاست این امکان را می دهد تا اطلاعات فردی و تخصصی شرکت ها و افراد فعال در زمینه صنعت لاستیک و پلاستیک در اینترنت معرفی و در جستجو های اینترنتی دیده شود. همچنین در ایام برگزاری نمایشگاه، یافتن اطلاعات و خدمات مورد نظر برای بازدیدکنندگان و مشارکت کنندگان در نمایشگاه تسهیل می شود.
دارندگان صفحات شخصی در سایت ایران پلاست می توانند اطلاعات خود یا شرکت خود را در این صفحات حتی به صورت روزانه، تغییر دهند یا به روز کنند. درحقیقت با یکبار ساختن صفحه وب پلاست، یک وبگاه شخصی ایجاد شده است که می توان اطلاعات آن را به روز کرد. بر این اساس امکان ویرایش صفحه پیشتر ساخته شده، به زودی به کاربران داده می شود. ثبت صفجات وب پلاست تا پایان ثبت نام مشارکت در نمایشگاه بین المللی ایران پلاست هفتم رایگان خواهد بود.
به گزارش ستاد خبری ایران پلاست، وب پلاست در حقیقت یک بانک اطلاعاتی و مجموعه از وبگاه های آنلاین است که فعالان صنعت و خدمات به ویژه در زمینه صنعت لاستیک و پلاستیک از طریق آن و با هزینه بسیار پایین می توانند اطلاعات خود را در اینترنت به اشتراک بگذارند تا کابران اینترنت در صورت جستجو یا از طریق لینک آدرس صفحه به آن دسترسی پیدا کنند. این صفحات در بازاریابی بهتر محصولات، یافتن نیروی انسانی متخصص،‌ یافتن مشتریان و معرفی خود در اینترنت و حضور در فضای مجازی به فعالان صنعت کمک می کند.
فرصت اندک برای بازدید از شمار زیاد غرفه در سالن های مختلف در ایام برگزاری نمایشگاه، عموما امکان دست یافتن به اطلاعات مورد نظر را از بازدید کنندگان و مشارکت کنندگان در نمایشگاه می گیرد. بنابراین این صفحات با هدف ساده سازی و گسترش ارتباطات شرکت ها و افراد فعال در صنعت لاستیک و پلاستیک و با ابتکار شرکت نگاه فردای سبز راه اندازی شده تا خلا موجود در خصوص شناسایی نیازمندیها، توانمندی ها و بازاریابی برای شرکت های حاضر در نمایشگاه ایران پلاست برطرف شود.
شرکت های صنعتی و خدماتی، افراد فعال در صنعت و خدمات به ویژه صنعت لاستیک و پلاستیک، افراد جویای کار در این صنعت، کارفرمایان جهت شناسایی نیروی انسانی مورد نیاز خود‌، کارفرمایان جهت بازاریابی بهتر تولیدات و خدمات خود، بازدید کنندگان از نمایشگاه ایران پلاست و شرکت کنندگان در این نمایشگاه برای معرفی توانمندی ها، تولیدات و محصولات خود و اعلام دیدگاه ها، نظرات و اخبار فعالیت های خود می توانند از این صفحات استفاده کنند و به روز کردن و ارسال اطلاعات جدید را خود مدیریت کنند.


انتشار بانک اطلاعات پلیمریس همزمان با نمایشگاه ایران پلاست ‏
ماهنامه بسپار اعلام کرد که ویرایش جدید بانک اطلاعات صنایع پلاستیک، لاستیک و کامپوزیت را همزمان با نمایشگاه ایران پلاست که از دوم تا پنجم تیرماه 1389 برگزار خواهد شد، منتشر می کند.
بانک اطلاعات پلیمریس که ششمین دوره سالانه متوالی انتشار خود را پیش رو دارد، جامع ترین و تنها بانک اطلاعاتی موجود در صنعت پلاستیک، لاستیک و کامپوزیت است.
طبقه بندی الفبایی و موضوعی واحدهای فعال در بخش های ماشین آلات و تجهیزات، مواد اولیه، محصولات و خدمات، دسترسی کاربران را به اطلاعات مورد نیاز به شکلی بسیار ساده فراهم آورده است.
علاقمندان به درج آگهی در این بانک اطلاعاتی که در نمایشگاه ایران پلاست توزیع خواهد شد، می توانند با گروه مجلات بسپار به شماره های 77533158 و 77523553 تماس برقرار نمایند. ضمنا درج اطلاعات شرکت ها در این کتاب رایگان می باشد.

تغییر نشانی دفتر انجمن صنایع همگن پلاستیک
آقای میرحیدری با ارسال یادداشتی به ماهنامه بسپار اعلام کرد: با الطاف الهی و همت برخی از همکاران و اعضا، این انجمن با خرید یک واحد مستقل به خیابان دوازدهم بخارست نقل مکان کرده است.
نشانی دقیق انجمن صنایع همگن پلاستیک، خیابان دوازدهم بخارست، پلاک دو، طبقه سوم می باشد. همکاران و دست درکاران صنعت پلاستیک از این پس می توانند با شماره های جدید این انجمن 88757211 تا 13 و 88757808 و 88757494 تماس برقرار نمایند.

همایش بین المللی "لوله های پلاستیکی" روز دهم اسفندماه برگزار می شود
همایش بین المللی لوله های پلاستیکی در تاریخ 10 اسفند 1388 توسط پژوهشگاه استاندارد ایران و شرکت نوآوران بسپار و با همکاری جمع کثیری از دانشگاهها، سازمان ها و بنگاههای اقتصادی برگزار می گردد.
دبیر همایش یاد شده، مهندس امید کوشکی، این برنامه را بزرگترین رویداد و گردهمایی سالانه صنعت لوله های پلاستیکی ایران بر شمرد و به بسپار گفت: از جمله ویژگی های این همایش یکروزه، حضور اساتید و صاحب نظران داخلی و 9 سخنران خارجی و برگزاری یک میزگرد تخصصی در حوزه های مختلف صنعت لوله های پلاستیکی است.
وی ابراز امیدواری کرده است که با حضور دست درکاران و همکاران این صنعت در همایش مذکور، حلقه صاحبنظران، تولیدکنندگان، محققان و متخصصان این صنعت پربارتر و وسیع تر گردد.
گزارش این همایش را در شماره آتی بسپار بخوانید.

انجمن صنفی کارفرمایی مهندسین پلیمر و شیمی اعلام موجودیت کرد ‏
انجمن صنفی کارفرمایی مهندسین پلیمر و شیمی، در اجرای ماده 131 قانون کار و آیین نامه انجمن های صنفی و کانون های مربوط و به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی کارفرمایان و مهندسین که خود متضمن حفظ منافع جامعه است، تشکیل شده است.
مهندس محمد علی شفیعی، دبیر انجمن در تشریح وظایف و اهداف انجمن یاد شده به بسپار گفت: بخشی از امور مورد توجه و پیگیری انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی چنانکه در اساسنامه انجمن آمده، عبارتند از:
ایجاد نظام مهندسی شیمی و پلیمر ایران
کوشش در جهت استیفای حقوق و خواست های مشروع و قانونی اعضا از طریق ایجاد زمینه های مساعد به منظور نیل به اهداف انجمن
جمع آوری اطلاعات، بررسی و تحقیق درباره مشکلات، شناخت نیازها و اولویت ها
برنامه ریزی برای تامین نیازهای صنفی، آموزش، توسعه و گسترش فعالیت ها
کوشش در ارتقای بهره وری منابع و ظرفیت تولید، انتقال نوآوری تکنولوژیک
سعی در بهبود کیفیت تولید یا بررسی، شناخت و استقرار روش های نوین کنترل کیفیت
کوشش برای هماهنگی در امور آموزش، ارتقای مهارت و تامین نیروی انسانی مورد نیاز، همکاری با وزارت کار و امور اجتماعی و سایر دستگاه ها و نهادهای ذیربط برای انجام آموزش های مربوط به حفاظت فنی و بهداشت کار
انجام تحقیقات لازم و ارایه نظر مشورتی و حقوقی در خصوص تهیه لوایح و طرح های مربوط به قوانین کار و تامین اجتماعی و مسایل رفاهی و حقوق قانونی کارفرمایان به مراجع ذیربط
همکاری در جهت تاسیس، تقویت و گسترش شرکت های تعاونی مرتبط با وظایف انجمن صنفی به منظور برخورداری اعضا از تسهیلات بیشتر
حمایت و دفاع از حقوق و منافع صنفی و حرفه ای اعضا از طریق ارایه پیشنهاد و جلب پشتیبانی مراجع و سازمان های دولتی و ملی نسبت به هدف های انجمن
پیوستن به انجمن های صنفی همگن به منظور تشکیل یا عضویت در کانون انجمن های صنفی
همکاری با سایر تشکل های صنفی
شرکت در مذاکرات حرفه ای با سایر سازمان های کارفرمایی ذیربط مشمول قانون کار و انعقاد پیمان های دسته جمعی با سازمان های کارگری
و...
علاقمندان جهت عضویت در این انجمن و دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت های این انجمن می توانند به سایت اینترنتی انجمن یاد شده به نشانی www.apchen.com مراجعه نمابند.

اعزام هیات تجاری به نمایشگاه ChinaPlas 2010 ‏
انجمن صنایع همگن پلاستیک اعلام کرد که هیاتی را برای بازدید از نمایشگاه لاستیک و پلاستیک چین که از 25 فروردین تا دوم اردیبهشت ماه در شانگهای برگزار می شود، اعزام خواهد کرد.
رییس کمیسیون اقتصادی و بازرگانی انجمن، عیسی غریبی کلیبر با ارسال دورنگاری به بسپار ضمن اعلام خبر یاد شده، برنامه های این سفر را سه شب اقامت در هتل 5 ستاره ماریوت در شهر پکن و چهار شب اقامت در هتل 5 ستاره اینترکنتینانتال در شهر شانگهای (محل برگزاری نمایشگاه) برشمرد. ثبت نام در این تور نمایشگاهی از طریق دفتر انجمن خانم اسدی، به شماره های 88757211 و 88757808 امکان پذیر می باشد.
اصل و کپی پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار، یک قطعه عکس رنگی، کپی شناسنامه یا کارت ملی، نشانی کامل محل سکونت و کار به همراه تلفن، دو عدد کارت ویزیت به زبان انگلیسی و یک فقره چک به مبلغ 19500000 ریال از مدارک لازم برای ثبت نام می باشد.
کتاب نمایشگاه ایران پلاست را "بلخ" و روزنامه رسمی نمایشگاه را ستاد خبری منتشر می کند
سایت خبری ایران پلاست با اعلام تعرفه درج آگهی در کتاب ویژه نمایشگاه ایران پلاست، ناشر آن را موسسه انتشاراتی بلخ معرفی کرد.
بسپار می نویسد، به گزارش ستاد خبری نمایشگاه ایران پلاست و براساس اعلام دبیرخانه دایمی نمایشگاه ایران پلاست، درج آگهی در کتاب نمایشگاه ایران پلاست هفتم باید براساس تعرفه های مصوب تایید شده توسط مدیر نمایشگاه، صورت بگیرد.
متقاضیان درج آگهی در کتاب نمایشگاه برای درج آگهی خود در کتاب نمایشگاه می توانند با پیمانکار رسمی کتاب نمایشگاه - موسسه فرهنگی انتشاراتی بلخ - تماس بگیرند و براساس قیمت رسمی درج آگهی در کتاب در این زمینه اقدام نمایند. فهرست قیمت درج آگهی از طریق سایت www.iranplastfair.ir قابل دسترسی است.
ضمنا ستاد خبری نمایشگاه برای هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست یک ویژه نامه پیش از آغاز نمایشگاه و همچنین روزنامه در ایام نمایشگاه منتشر خواهد کرد. اطلاعات و نحوه درج آگهی در ویژه نامه و روزنامه نمایشگاه نیز بزودی اعلام خواهد شد.

حمزه لو مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی شد ‏
نیمه بهمن ماه یک بار دیگر مدیر ارشد شرکت بازرگانی پتروشیمی تغییر کرد و مهندس رضا حمزه لو به مدیریت جدید این شرکت منصوب شد.
بسپار برای آن دسته از مشترکین خود که احتمالا از این تغییر و تحول اطلاع ندارند به نقل از نیپنا می نویسد، مهندس بیات ضمن آرزوی موفقیت برای مدیر عامل جدید این شرکت، با اشاره به روند خصوصی سازی در کشور و اجرای اصل 44 قانون اساسی، تغییرات مدیریتی در مجموعه های خصوصی شده را امری طبیعی خواند و گفت: با ایجاد این فرصت و محول نمودن مأموریتهای جدید روند کار در این بخش سرعت بیشتری خواهد یافت.
در مراسم معارفه مدیرعامل جدید، مهندس حمزه لو مدیر عامل جدید شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز ضمن قدردانی از تلاشهای صورت گرفته توسط مدیران قبلی این شرکت گفت: کارکنان شرکت بازرگانی پتروشیمی در سهام این شرکت ، شریک هستند بنابراین از این پس در تمام فعالیت‌ها و برنامه های شرکت مشارکت خواهند داشت.
جالب است که طی جوابیه اخیر شرکت ملی صنایع پتروشیمی به خبرگزاری مهر دلیل تغییر عموم مدیران پتروشیمی (با اشاره مستقیم به آقای پیوندی، مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی) بازنشستگی آنها عنوان شده است!فعالان صنعت پلاستیک در نشست با مدیران وزارت صنایع
به گزارش خبرنگار بسپار، سرانجام برای کمک به رفع بحران صنایع پایین دستی نشستی با حضور فعالان صنعت پلاستیک با حضور رییس هیات مدیره شرکت تعاونی صنایع پلاستیک و اعضای شورای هماهنگی تشکل های صنفی و انجمن های همگن فعال در صنعت پلاستیک و مهندس محمدرضا مس فروش، رییس سازمان صنایع و معادن استان تهران، رضا محتشمی پور، رییس دفتر صنایع پایین دستی شرکت پتروشیمی و محمد فیضی، رییس اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات استانداری در محل تعاونی صنایع پلاستیک برگزار شد.
هدف این نشست چاره اندیشی مسئولان برای کمک به فعالان صنعت پلاستیک بود. نصرالله رضازاده عضو شورای هماهنگی صنعت پلاستیک استان تهران مطرح کرد: صدها میلیارد تومان سرمایه گذاری فعالان صنعت پلاستیک با عرضه و صادرات 85 درصد مواد خام پلیمری به خارج از کشور به خطر افتاده است. در این جلسه به عدم پایبندی شرکت های پتروشیمی به تعهداتشان مبنی بر تامین 100 درصد نیاز شرکت های فعال در حوزه صنایع پلاستیک اشاره و بر آن به عنوان معضل بزرگ برای شرکت های فعال در این صنعت تاکید و انتقاد شد. همچنین عنوان گردید در زمان اجرای دستورالعمل خروج محصولات پتروشیمی از سبد حمایتی عرضه آنها از طریق بازار بورس کالا، دستورالعملی به منظور تامین مواد اولیه مورد نیاز 3 هزار واحد فعال در حوزه پلاستیک با امضای 3 وزیر صادر شد که هدف از تصویب و ابلاغ آن تامین مواد اولیه نیاز این واحدها به بهایی عادلانه بود که عدم اجرای دقیق آن مصوبه ادامه حیات صنایع پایین دستی پلاستیک را به مخاطره افکنده است. عرضه محصولات پتروشیمی در بازار بورس و ناکافی بودن نقدینگی واحدهای صنعتی فعال در حوزه پلاستیک موجب شده دلال ها تمامی محصولات عرضه شده را یکجا خریداری و به صورت خرد به قیمت کلان به واحد های صنعتی بفروشند.
محمدرضا مس فروش با اشاره به آمادگی سازمان صنایع و معادن استان تهران برای برگزاری نشست هایی با هدف بررسی مشکلات صنعت پلاستیک بر لزوم حل مشکلات این صنعت تاکید کرد و با یادآوری تبعات مثبت و متعدد خروج برخی کالاها از سبد حمایتی، خواستار بررسی همه جانبه مشکلات به جای تک بعدی نگری در این بخش شد.
میرحیدری از طرف انجمن صنایع همگن پلاستیک نیز سیاست های اعمال شده در این بخش را عامل افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت دانست.
مدیر کل اداره بازرسی استانداری تهران نیز اعلام کرد: استانداری آماده برگزاری نشست های فوری برای کمک به رفع بحران صنایع پایین دستی و جلوگیری از تعطیلی و اضمحلال این واحدها می باشد.
رضا محتشمی پور در این نشست اعلام کرد: بنده ضمن پذیرفتن بخشی از آسیب پذیری ها و مشکلات مورد اشاره به آینده این صنعت و عملکرد بهتر در توزیع مواد اولیه و تامین نیاز فعالان صنعت پلاستیک بسیار امیدوارم.
این جلسه پس بیش از 5 ساعت گفت و گو و تبادل نظر پایان یافت.

صد پیشنهاد برای رونق صنعتی
عزیز اکبریان، نماینده مجلس از ارایه صد پیشنهاد صنعتی در کمیسیون تلفیق خبر داد. اکبریان با اشاره به جلسه کمیسیون صنایع و جمع بندی لایحه بودجه 89 خاطر نشان کرد: در این جلسه 100 مورد از پیشنهاد های نمایندگان که در کمیسیون مطرح شده بود به امضای هیات رییسه مجلس رسید. وی گفت این پیشنهادها در رابطه با صنایع و معادن، ارتباطات، پتروشیمی و صنایع دفاع بوده و بیشتر نظر نمایندگان بر افزایش ظرفیت تولیدی، صنعتی و کشاورزی است. در این پیشنهاد نمایندگان از دولت خواسته اند تا تسهیلات بلاعوض یا بانکی را برای رونق تولید و کشاورزی در لایحه 89 در نظر بگیرد.

شش خبر صنعتی به صاحبان صنایع
بعد از گذشت حدود یک سال از تشکیل کارگروه حمایت از تولید، دبیر این کارگروه در جمع خبرنگاران حاضر شد و برای اولین بار از شش اقدام جدید برای حمایت از صاحبان صنایع و بنگاه های تولیدی در روزهای پایان سال خبر داد.
عزت ا.. زارعی اعلام کرد که فهرست سوم استمهال بدهی تولید کنندگان به زودی انتشار خواهد یافت. وی همچنین از تدوین آیین نامه چگونگی سرمایه گذاری در مناطق محروم، تنظیم قانون جامع صنعت، انتشار فهرست کالاهای فنی مشمول قانون ممنوعیت واردات دولتی و چند و چون حمایت از تولید کنندگان تجهیزات هسته ای به تولید کنندگان و صاحبان صنایع صنایع خبر داد.
به عقیده زارعی، در بخش صنعت قوانین متراکم و پراکنده ای وجود دارد که باید برای حمایت از صنعت مورد بازنگری قرار بگیرد. او ادامه می دهد: هم اکنون عارضه یابی صنایع هم در کارگروه حمایت از تولید در دستور کار قرار گرفته است که پس از تکمیل بررسی ها، نتایج آن در اختیار عموم قرار می گیرد. زارعی در مورد فهرست کالاهای فنی که دولت از خرید نمونه وارداتی آن منع می شود هم تصریح می کند: این فهرست کالاهای فنی و تجهیزات را شامل می شود که اقلامی مانند تیرآهن، میلگرد و بسیاری از محصولات دیگر را در بر می گیرد.

روش های حمایتی جدید
دولت به صنعتگران وام بدون بهره و کمک بلاعوض اعطا می کند. با آغاز شمارش معکوس برای اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها کارگروه طرح تحول اقتصادی بسته سیاستی – حمایتی صنعت را با حضور رییس جمهور تصویب کرد تا پس از هدفمند شدن یارانه ها از ضرر و زیان صنعتگران جلوگیری کند یا حداقل تاثیرات منفی آنرا به پایین ترین سطح ممکن برساند.
سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت با بیان اینکه روش های حمایت از تمام صنایع از سوی وزارت صنایع و معادن برررسی شده است گفت: دولت روی برخی صنایع انرژی بر متمرکز شده است. صنایعی چون سیمان، فولاد، آلومینیوم، پتروشیمی و نساجی مورد توجه قرار گرفته و روش های حمایتی جدیدی برای هر کدام از آنها پیش بینی شده است.
بسته حمایتی صنعت که از سوی وزارت صنایع و معادن تهیه و در کار گروه های تخصصی طرح تحول اقتصادی نهایی شده است اوضاع و احوال تمام صنایع را بعد از اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها مورد تحلیل قرار داده است.

جلوگیری از ورود قطعات بی کیفیت و مشابه تولید داخل کشور
در شورای سیاست گذاری خودرو با تشکیل "کمیته استفاده از حداکثر توان داخلی" از قطعه سازان کشور حمایت می شود.
کمیته استفاده از حداکثر توان داخلی به منظور جلوگیری از ورود قطعات بی کیفیت و قطعاتی که در کشور تولید می شود در وزارت صنایع و معادن تشکیل شده است.
دبیر انجمن قطعه سازان و عضو شورای سیاست گذاری خودرو در وازرت صنایع و معادن اظهار داشت: این کمیته با حضور مدیر کل ماشین سازی و نیرو محرکه وزارت صنایع با انجمن خودرو سازان و قطعه سازان شرکت های تامین کننده قطعه (ساپکو، مگاموتور، ایساکو) به منظور حمایت از قطعه سازان داخلی و جلوگیری از ورود قطعات که از کیفیت پایینی برخوردار هستند، تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

تشکیل سندیکای فراگیر صنعت پلاستیک کشور
چهارشنبه مورخ پنجم اسفندماه در شرکت ملی صنایع پتروشیمی و به همت دفتر توسعه صنایع پایین دستی در جهت ضرورت تشکیل سندیکای فراگیر صنعت پلاستیک کشور جلسه ای با حضور سران تشکل های صنعت پلاستیک تهران و سایر شهرها (یزد، شهر ری، قم، اصفهان و ...) برگزار شد. مهندس محتشمی پور، رییس دفتر صنایع پایین دستی پتروشیمی، دلایل تشکیل چنین نهادی را در راستای ایجاد فرصت چنین برشمرد:
- تشکیل و توسعه خوشه های صنعتی و نیاز به نقش آفرینی گسترده از سوی تشکل های صنعتی
- تغییر وظایف شرکت ملی صنایع پتروشیمی به علت خصوصی سازی واحدهای پتروشیمی و تغییر نقش آن از تصدی گری به حمایت گری و توسعه
- حمایت سازمان یافته دولت از ایجاد و توسعه واحدهای صنعتی در قالب طرح های جدیدی مانند طرح آمایش صنعت و معدن و طرح تحول صنعت
با این دیدگاه که بدون حضور تشکل های تصمیم ساز و تاثیرگذار در بخش صنعت نمی توان به اهداف بلند مدت رسید، لازم خواهد بود یک آسیب شناسی از وضعیت موجود تشکل های صنعتی داشته باشیم و موارد زیر از جمله نقاط ضعف یا تهدید است که در مسیر توسعه تشکل های بخش صنعت قرار دارد.
- نبودن اتاق فکر مشترک میان تشکل های هم خانواده در بخش صنعت
- عدم مشارکت حداکثری واحدهای صنعتی در شکل گیری و توسعه تشکل های مربوط
فقدان تشکل هایی با قلمرو فعالیت کشوری و محدود ماندن تشکل های فعلی در سطح ملی و منطقه ای
در ادامه این جلسه، مهمترین نقش ها و وظایف ماموریتی سندیکای فراگیر پلاستیک در کشور در موارد زیر برشمرده شد:
1- شناسایی زنجیرهای ارزشی و خوشه های صنعت پلاستیک
2- نظارت سازمان یافته بر حضور شرکت های ایرانی در بازارهای منطقه ای و بین المللی و جلوگیری از حضور دلال های غیر حرفه ای
3- تعیین استراتژی های صنعت پلاستیک
4- مدیریت برگزاری نمایشگاه های بزرگ داخلی و خارجی از جمله نمایشگاه ایران پلاست و ...

در ادامه موافقان و مخالفان ایجاد سندیکا به صحبت پرداخته و پیشنهاد های خود را مطرح کردند. چنانکه به نظر می رسید، اکثریت حاضرین در جلسه با ایجاد تشکلی یکپارچه در صنعت پلیمر موافقت داشتند، و تنها نگرانی برخی از اعضای تشکل های حاضر در جلسه، قدرت اجرایی این نهاد و عملکرد اجرایی آن در مقایسه با نهادهای فعلی و موجود بود.
مهندس بیات، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر نفت نیز در این جلسه حضور پیدا کرد و به تقویت تشکل های غیر دولتی و تمرکزگرایی اشاره و بر سرمایه گذاری در بخش های حساس و همچنین نحوه واگذاریها و حضور تشکل ها و اعمال نقطه نظرات آنها تاکید کرد.
به طور طبیعی به این شبهه حضار در خصوص نحوه عملکرد تشکل های زیرمجموعه در صورت ایجاد سندیکا پاسخ داده شد که فعالیت نهادهای موجود همچون گذشته ادامه خواهد یافت و ایجاد سندیکا موجب حذف آنها نخواهد بود و سندیکا تنها در مواردی دخالت خواهد کرد که نهادهای موجود، همچون تعاونی و اتحادیه و انجمن و ... قدرت اجرایی کافی نداشته باشند.
در نهایت موارد زیر برای اجرایی شدن تشکیل سندیکا در دستور کار قرارگرفت:
1- ایجاد اتاق فکر
2- تعاملات جدی با متولیان اصلی مرتبط با این موضوع از جمله پتروشیمی ها، وزارت بازرگانی و ...
3- تشکیل دبیرخانه سندیکا در قطب های صنعت پلاستیک کشور
4- همسو سازی برای نزدیک شدن تفکرات
5- تشکیل خوشه های صنعت پلاستیک به عنوان یک مبنای خوب برای ایجاد سندیکا

در پایان جلسه یک بار دیگر بر نقش خصوصی این نهاد صنفی تاکید شد و مقرر گردید این جلسات به طور ماهانه تکرار شود.

 
اشتراک اخبار اطلاعات درج آگهی ‪Copyright © 2014 Iran Polymer. All rights reserved.‌