IranPolymer.com
 
 مقاله

مبحث 19، نمره اجرایی زیر 10

نخستین همایش مبحث 19 و صرفه جویی انرژی در ساختمان با تکیه بر مصالح و روش های نوین ساخت در تاریخ 22 و 23 خرداد در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد. با توجه به نزدیکی تاریخ برگزاری نمایشگاه ساختمان و اهمیت موضوع صرفه جویی انرژی و نقش مهم پلیمرها در این زمینه، بر آن شدیم ضمن تهیه گزارش از این همایش به بررسی مبحث 19 مقررات ملی ساختمان و همچنین نقش عایق ها و پنجره ها با قاب های پلیمری در کاهش مصرف انرژی بپردازیم.

مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان چیست؟
مطابق با ماده 33 قانون نظام مهندسی کشور، مسئولیت نظارت عالی بر اجرای ضوابط و مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای آن در ساختمان ها بر عهده وزارت مسکن و شهر سازی است. وزارت مسکن بر مبنای این ماده اقدام به انتشار مقررات ملی در بیست مبحث نموده است که مبحث 19 آن مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان می باشد. مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در سال 1370 به تصویب هیات وزیران رسید و اجرای آن در ساختمان های کشور الزامی گردید. این مبحث چندین بار بازنگری شده که آخرین آن در سال 1381 بوده و بعد از بازنگری به کلیه ارگان های کشوری ابلاغ گردیده است. در حال حاضر اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان برای تمامی ساختمان های دولتی اجباری است و اجرای آن برای تمامی ساختمان های بخش خصوصی واقع در تهران و بعد از سال 1384 اجباری گردیده و برای ساختمان های واقع در سایر شهرها و استانها طبق زمانبندی اجباری می گردد. در ابتدا باید بدانیم که حداقل مدارک مورد نیاز جهت اخذ پروانه ساختمان شامل چه مواردی می شود. این مدارک شامل گواهی صلاحیت مهندس یا شرکت طراح، چک لیست انرژی، چک لیست کنترل پوسته خارجی ساختمان، نقشه های ساختمان، مشخصات فیزیکی مصالح و سیستم های عایق حرارت مورد استفاده در ساخت اجزای پوسته خارجی ساختمان و همچنین مشخصات فنی سیستم های تاسیسات گرمایی، سرمایی، تهویه، تهویه مطبوع، تامین آب گرم مصرفی و روشنایی مورد استفاده در ساختمان ها می شود. آنچه در حال حاضر در همکاری شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با شهرداری ها و سازمان نظام مهندسی مد نظر است، رعایت مقررات ملی ساختمان و نظارت بر اجرای آن بوده که رعایت موارد زیر الزامی می کند:
1- عایق کاری حرارتی پوسته خارجی ساختمان با عایق های حرارتی معدنی مثل پشم شیشه، پشم سنگ و ... و یا عایق های حرارتی پلیمری مثل پلی استایرن انبساطی و ... با ضخامت حداقل 5 سانتی متر
2- نصب پنجره های دو جداره با قاب های UPVC استاندارد، آلومینیومی ترمال بریک و چوبی
3- نصب سیستم های کنترل کننده موضعی دما نظیر شیرهای ترموستاتیک و سیستم تولید آب گرم با عایق های حرارتی معدنی یا عایق های اسفنجی سلول بسته مثل K-Flex
4- نصب سیستم های کنترل کننده موضعی دما نظیر شیرهای ترموستاتیک بر روی رادیاتورها یا ترموست های دیواری برای فن کویل
5- نصب سیستم های کنترل مرکزی هوشمند و مجهز به سنسور اندازه گیری دمای هوای محیط
6- در توضیح پیرامون این قوانین و مقررات اجرایی آمده است سازنده ساختمان، مسئولیت صحت انجام کلیه عملیات اجرایی ساختمان را بر عهده دارد و در اجرای این عملیات باید مقررات ملی ساختمان، ضوابط و مقررات شهرسازی، محتوای پروانه ساختمان و نقشه های مصوب مرجع صدور پروانه را رعایت نماید و همچنین سازنده ساختمان مکلف است پس از پایان کار نسبت به تهیه نقشه ها به همان صورتی که اجرا شده، اعم از معماری، سازه ای و تاسیساتی و مانند آن اقدام نموده و پس از امضا و اخذ تایید ناظر یک نسخه از آنها را تحویل مالک و یک نسخه هم به شهرداری مربوط تحویل نماید. ناظران مکلفند بر عملیات اجرایی ساختمانی که تحت نظارت آنها احداث می گردد از لحاظ انطباق ساختمان با مشخصات مندرج در پروانه و نقشه ها و محاسبات فنی ضمیمه آن نظارت کرده و در پایان کار مطابقت عملیات ساختمان را با مدارک فوق، گواهی نمایند. ناظران باید در پایان هر یک از مراحل اصلی، کار خود را به مرجع صدور پروانه ساختمان ارایه نمایند که در این مراحل گزارش ناظر باید وضعیت ساختمان را از نظر اجرای مبحث بیست گانه مقررات ملی ساختار در برگیرند.
7- اکثر مردم بر این باورند که اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان سبب افزایش هزینه ساختمان می شود و این در حالی است که چنانچه این مبحث در ساختمان به درستی اجرا گردد، علاوه بر اینکه هزینه های اولیه ساخت را کاهش می دهد، با توجه به صرفه جویی انجام شده در هزینه های بهره برداری و مصرف انرژی ساختمان، برای مصرف کننده سود آور نیز خواهد بود. با اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان شامل عایق کاری سیستم تاسیسات و لوله ها، عایق کاری جداره خارجی ساختمان، نصب پنجره های دو جداره استاندارد در ساختمان و استفاده از سیستم های کنترل موضعی دما نظیر شیرهای ترموستاتیک رادیاتور، کمتر از 5 درصد سبب افزایش هزینه های ساختمان در این قسمت می شود ولی از طرف دیگر ظرفیت سیستم گرمایش و سرمایش مورد نیاز ساختمان را می توان تا 40 درصد نسبت به حالتی که این مبحث اجرا نمی شود، کوچکتر انتخاب کرد، که به نوبه خود کاهش زیاد هزینه ها را در این قسمت شامل می شود.

نقش پلیمرها در کاهش مصرف انرژی در ساختمان
از پلیمرها در دو بخش عایقکاری حرارتی ساختمان و درب و پنجره ها جهت جلوگیری از اتلاف انرژی استفاده می شود. 50 درصد تلفات حرارتی ساختمان هایی که عایق کاری نشده اند ناشی از پوسته خارجی (دیوارها، سقف و کف) می باشند. عایق کاری حرارتی نقش بسیار مهمی در گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان و خنک نگه داشتن آن در تابستان دارد. سقف ها، دیوارهای خارجی و کف ساختمان، محل هایی هستند که باید عایق کاری شوند. از انواع عایق های حرارتی می توان عایق های پلیمری مانند پلی استایرن (یونولیت)، پلی اورتان (فوم) عایق های اسفنجی سلول بسته نظیر EPDM را نام برد. انتخاب نوع عایق با توجه به محل مورد استفاده و نوع کاربرد، مقاومت حرارتی و خواص فیزیکی آن انجام می شود.
بنابراین در طراحی یک پنجره باید اندازه و جنس پنجره به صورتی باشد که ضمن بهره گیری مناسب از نور و گرمای خورشید و تامین روشنایی داخل استفاده از نور خورشید، تلفات حرارتی از طریق پنجره نیز حداقل مقدار باشد. یکی از راه ها، استفاده از قاب های UPVC استاندارد، آلومینیوم ترمال بریک و چوبی به همراه دو جداره کردن شیشه و پر کردن آن با یک گاز بی اثر با ضریب انتقال حرارت پایین می باشد.
استفاده از پنجره های دو جداره با قاب های UPVC در ساختمان دارای مزایای زیر است:
1- با استفاده از این قاب ها می توان تا 20 درصد اتلاف حرارتی در ساختمان ها را کاهش داد.
2- قاب های پنجره UPVC علاوه بر کاهش اتلاف حرارتی به عنوان عایق های صوتی نیز عملکرد موثری دارند.
3- قاب های UPVC مجهز به یراق آلات مناسب بوده که از اتلاف حرارت ناشی از نصب یراق آلات نا مناسب جلوگیری می کند.

گزارشی از اولین همایش مبحث 19 و صرفه جویی انرژی در ساختمان
در روز اول این همایش و در مراسم افتتاحیه دکتر مکنون رییس کمیته علمی همایش، مهندس کاشانی، معاون معماری و شهر سازی شهرداری تهران، مهندس کاظمی (مدیر عامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت) و همچنین دکتر قالیباف شهردار تهران به ایراد سخنرانی پرداختند. قالیباف در سخنرانی خود اشاره می کند: قبل از اینکه شهروندان متوجه خسارت عظیم ناشی از هدر رفتن انرژی شوند، این مدیران و مسئولان هستند که باید مسایل را درک کنند زیرا تجربه نشان داده است که هر جا با کار کارشناسی پیش رفته ایم مردم همکاری کرده اند. اما متاسفانه هرجا که بدون مدیریت پیش رفته ایم، شاهد ضعف در کنترل برخورد و اصلاح فرآیندها بوده ایم. وی در بخش دیگری از سخنان خود می گوید صادقانه می گویم امروز هم که به دنبال صرفه جویی در مصرف انرژی رفته ایم از سر تدبیر و درک موضوع نبوده است، بلکه از سر نا علاجی و نداشتن پول بوده است. وی ادامه می دهد من تاکید دارم حداقل از سال 1369 که در فضای کار بوده ام، موضوع صرفه جویی در مصرف انرژی در همه جلسات مطرح بوده است اما متاسفانه هر بار با آن رفتار سیاسی شده است. وی همجنین می گوید متهم اصلی در همه این موضوعات در شهر تهران من هستم، اینکه چه تعداد ساختمان در شهر تهران داریم که مهندس ناظر آنها حتی آدرس ساختمان را هم نمی داند! یا اینکه عمر مفید ساختمان در همه جای دنیا حداقل 50 سال است در حالی که عمر متوسط ساختمان های شهر تهران زیر 20 سال است.
مهندس محمد هادی حیدر زاده، دبیر کنفرانس و مشاور شهردار، رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران نیز در پیامی به این همایش می گوید، بر مبنای تحلیل مقایسه ای چشم اندازهای آژانس بین المللی انرژی، وزارت انرژی آمریکا و دبیرخانه اوپک پیش بینی می شود که رشد مصرف انرژی در دو دهه آینده بیش از دو درصد باشد که در این میان، رشد مصرف گاز طبیعی با بیش از 9/2 درصد، بیشترین سرعت را در رشد تقاضای انواع حامل های انرژی خواهد داشت. بر این اساس، تقاضای انرژی های تجدید پذیر و هسته ای با رشدی در حدود 4/1 درصد، کمترین سرعت رشد را در این میان دارد.
همچنین تقاضای مصرف نفت 9/1 درصد تا 7/1 درصد و ذغال سنگ 7/1 درصد تا 5/1 درصد پیش بینی شده است که از اهمیت دوباره نفت در دو دهه آینده حکایت می کند. در سال های اخیر کاهش اعطای یارانه های مربوط به انرژی مد نظر دولتمردان قرار گرفته است. در سال 1385، به میزان 40 هزار میلیارد تومان یارانه انرژی پرداخت شد. حدود 13 هزار میلیارد تومان یارانه فقط صرف بنزین گردید، معادل این رقم در بخش نفت و گاز و همچنین نزدیک به این میزان در حوزه گاز طبیعی یارانه انرژی پرداخت شد. از طرفی بیش از 40 درصد مصرف انرژی در کشور در بخش ساختمان و مسکن می باشد. با توجه به چشم اندازهای پیش بینی شده توسط آژانس بین المللی انرژی، بخش ساختمان و مسکن اهمیت قابل توجهی در مصرف انرژی جهان خواهد داشت. همچنین با توجه به نقش حامل های انرژی و مخصوصا گاز طبیعی در مصارف شهری با یادآوری وضعیت به وجود آمده در زمستان 86 اهمیت مصرف بهینه برای نسل های آتی به درستی احساس می شود. به همین منظور نخستین همایش، نمایشگاه و کارگاه آموزشی مبحث 19 و صرفه جویی انرژی در ساختمان با تکیه بر مصالح و روش های نوین ساخت برگزار می گردد.
لازم به ذکر است در این همایش نمایشگاهی جانبی با حضور تعدادی از شرکت های فعال در این زمینه و همچنین کارگاه های آموزشی با موضوعات، انتقال حرارت در ساختمان و راه های بهینه سازی آن، روش های محاسبه و طراحی عایق کاری حرارتی ساختمان، چک لیست انرژی، آسایش حرارتی در ساختمان و تاثیر آن بر مصرف انرژی، جزییات اجرایی عایق کاری حرارتی ساختمان ها، روش های نوین عایق کاری حرارتی ساختمان ها، مبانی شیوه های طراحی ساختمان کم مصرف از دیدگاه معماری، طراحی معماری ساختمان کم مصرف به روش دستی و نرم افزاری و همچنین شیوه های اجرای آن نیز برگزار شد.

 
اشتراک اخبار اطلاعات درج آگهی ‪Copyright © 2014 Iran Polymer. All rights reserved.‌