IranPolymer.com
 
 مقاله

90 درصد تعویض قالب سریع تر!

سید حسین فخری، کارشناس مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات است و در شرکت فیتکو که یک شرکت مهندسی، مشاوره و بازرگانی است، به عنوان مدیر مهندسی فروش فعالیت می کند.
او در مورد فعالیت های شرکت می گوید:
فخری: گروه صنعتی فکور در محدوده وسیعی از تولید ماشین آلات در داخل کشور، تامین ماشین آلات و تجهیزات از شرکتهای معتبر بین المللی و عمدتاً اروپایی و اجرای پروژه های مغناطیسی و معدنی فعالیت می کند.
در مورد تاریخچه و فعالیت این مجموعه صنعتی اجازه دهید از ابتدا شروع کنم. این مجموعه 17 سال قبل فعالیت خود را با نام "فکور صنعت تهران" با تولید انواع جدا کننده های مغناطیسی (Magnetic Separators) و مگنتهای مورد استفاده در فولاد و صنایع معدنی شروع و سپس به اولین و برترین تولیدکننده بالابرهای مغناطیسی (Magnetic Lifters)، جداکننده¬ها (Separators)و ماشین¬آلات انتقال مواد (Conveyers-Feeders-Screens) تبدیل شد. فعالیت های این مجموعه ادامه پیدا کرد تا هفت سال قبل که این مجموعه با مهندسی مجدد ساختار خود "گروه صنعتی فکور" را تاسیس کرد و در این راستا موفق به دریافت گواهینامه هایی از TUV آلمان و وزارت صنایع و معادن و وزارت علوم شد. شرکتهای زیرمجموعه گروه فکور و ماموریتهای مربوطه به این صورت تفکیک شد:
1- شرکت فکور صنعت تهران (FST) که هم اکنون در زمینه مشاوره و اجرای پروژه¬های E.P.C. در زمینه فرآوری مواد معدنی، صنایع و معادن فلزی خصوصاً فولاد فعالیت می کند.
2- شرکت فکور مغناطیس اسپادانا (FMS) که در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات مغناطیسی و ماشین¬آلات انتقال مواد ایفای نقش می کند.
3- شرکت فیتکو (شرکت مهندسی فکور بین¬الملل تهران - FITCO) که در زمینه مشاوره و مهندسی- بازرگانی و تأمین تجهیزات مغناطیسی، متالورژی، خردایش، جابجایی و انتقال مواد معدنی و تجهیزات نفت و گاز فعالیت می کند و این شرکت نماینده شرکت هایی است که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است :
شرکت Italvibras ایتالیا در زمینه ویبراتورهای موتوری، شرکت AVITEQ آلمان در زمینه فیدرها، ویبراتورهای مغناطیسی و موتوری، شرکت Haver & Boecker آلمان در زمینه سرندهای با ظرفیت بالا، شرکت Rulmeca ایتالیا در زمینه تجهیزات نوارنقاله مثل انواع رولیکها و درامهای موتوری، شرکت BEUMER آلمان در زمینه تجهیزات انتقال مواد، بارگیری و بسته¬بندی، شرکت M&W دانمارک در زمینه تجهیزات نمونه¬گیری مواد در صنایع مختلف، شرکت TECNOMAGNETE ایتالیا در زمینه تجهیزات مغناطیسی، شرکت INDOTHERM هند در زمینه کوره¬های القایی و غیره.
فعالیت فیتکو در صنعت پلاستیک به نمایندگی شرکت ایتالیایی Tecnomagnete در زمینه صفحه¬های مغناطیسی نگهدارنده قالبهای آهنی به ویژه بر روی ماشین تزریق پلاستیک محدود می شود که می تواند کار قالب گیری را به صورت مغناطیسی انجام دهد. به طوریکه این تجهیز جایگزین گیره و رو بند های مکانیکی و یا هیدرولیکی می شود و قالب را به صورت مغناطیسی فیکس می کند. هر چند مگنتهای بالابر (Magnetic Lifters) شرکت تکنومگنت نیز امکان مهار قالب¬های تزریق پلاستیک¬ بدون نیاز به تسمه و زنجیر و یا دیگر ابزار مکانیکی را فراهم می¬کند.بسپار- عملکرد این صفحه های مغناطيسي چگونه است؟
فخری: صفحه نگهدارنده مغناطیسی تجهیزی مفید جهت نگه داشتن قالب روی ماشین های تزریق پلاستیک است. این دستگاه از تکنولوژی الکتروپرومننت بهره می برد که در واقع ترکیبی از Electro (برقی) و Permanent (دائم) است. در این تکنولوژی، صفحه مغناطیسی با دریافت یک پالس الکتریکی (به مدت 2 ثانیه) از کنترلر مربوطه به آهنربای دائم تبدیل شده (به دلیل وجود آلیاژ خاص) و قالب را با قدرت زیاد جذب کرده و بدون نیاز به مصرف برق نگه می دارد تا زمانیکه مجدداً نیاز به تعویض قالب داشته باشیم. با چنین فرآیندی در مصرف برق صرفه جویی زیادی خواهد شد. در زمان تعویض قالب، با ارسال پالس بعدی قالب را رها می کند. استفاده از این تجهیز زمان تعویض قالب را 90 درصد کاهش می دهد و تنها 10درصد زمان معمول صرف تعویض قالب خواهد شد. سیستمهای ایمنی موجود بر روی این صفحه ها امکان اشتباهات اپراتوری و مشکلات فنی را هم به حداقل رسانده است.
روش سنتی سیستم های جدید

بسپار- مزایا و ویژگی های چنین سیستم هایی برای کاربران چیست؟
فخری: اگر بخواهیم به صورت فهرست وار به آن اشاره کنیم ویژگی های چنین سیستم هایی عبارتند از:
- تعویض قالب ده برابر سریعتر از روش سنتی
- دسترسی آسان به سطوح مختلف قالب در مواقع نیاز
- اپراتوری آسان و فاکتورهای انسانی و ایمنی بالا
- حفظ همراستایی قالب ها و افزایش عمر قالب
- ضریب اطمینان بالا در نگه داشتن قالب ها
- تنوع در قدرت و سایز صفحه مغناطیسی متناسب با هر دستگاه تزریق پلاستیک و هر قالب
- عدم نیاز به تعمیر و نگهداری و عدم آلودگی محیطی
- عدم نیاز به انرژی الکتریکی در طول زمان کارکرد تجهیز

بسپار- در مورد فشار نگه داشتن قالب و یا فشار پشت دای چنین سیستم هایی چگونه عملکردی دارند؟
فخری: این مگنت ها متناسب با هر دستگاه تزریقی طراحی و ساخت می شوند. به فرض اگر شما یک صفحه مغناطیسی برای دستگاه تزریق 250 تن و قالبهای مربوطه سفارش می دهید این مگنت ملاحظات ویژه خود را در طراحی خواهد داشت. اگر برای 160 تن یا تناژ دیگری با قالبهای متفاوت باشد، ملاحظات طراحی دیگری را باید در نظر گرفت. در واقع طراحی متناسب با هر دستگاه تزریق و قالبهای مورد استفاده روی آن صورت می گیرد. حتی ممکن است طراحی شبکه مغناطیسی و شکل ظاهری دو صفحه مغناطیسی دستگاه 250 تن به دلیل تفاوت قالبها کاملاً متفاوت باشد. علاوه بر آن فشارها و موقعیت های بحرانی نیز در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال پلهای مغناطیسی (Magnetic Poles) در دو سایز استاندارد 50 ×50 و 80 ×80 میلی متر است که به ترتیب برای ماشینهای تزریق سبک (تا 220 تن) و سنگین (تا بیش از 4000 تن) استفاده می شود. ما در واقع حداکثر فشار زمان تزریق و کشش موقع بار شدن صفحه متحرک ماشین و دیگر اطلاعات فنی دستگاه و قالب را از مشتری می گیریم و صفحه مغناطیسی متناسب را پیشنهاد می کنیم. نکته مورد تاکید اینکه این تجهیز در واقع زمان تعویض قالب را از چند ساعت یا چند دقیقه به چندین ثانیه کاهش می دهد نه زمان تزریق را. این کاهش زمان تعویض موجب اختصاص زمان بیشتر به تولید می شود.نمونه ای از تکنولوژی الکتروپرومنت در ماشین های تزریق پلاستیک


بسپار – در مورد دیگر محصول خود یعنی صفحه های مغناطیسی نگهدارنده قطعات و قالبهای آهنی توضیحاتی بفرمایید.
فخری: صفحه های نگهدارنده مغناطیسی جهت نگهداشتن و ثابت نمودن قطعات آهنی روی ماشینهای ابزار نیز استفاده می شود بطوریکه با استفاده از این نگهدارنده ها نیازی به روبندها و گیره های مکانیکی جهت بستن قطعه کار نخواهد بود. پیش از این در ایران از صفحه های مغناطیسی جهت سنگ زنی و پرداخت نهایی قطعات آهنی بر روی ماشین ابزار استفاده می شد. این صفحه ها در دو دسته الکتریکی (Electrical) و دائم (Permanent) عرضه می گردید که در نوع الکتریکی به دلیل ایجاد پسماند مغناطیسی در قطعه و همچنین ضعیف شدن آن به خاطر گرمای ناشی از عبور جریان برق و در نوع دائم به دلیل قدرت کم، با استقبال خوبی مواجه نگردیده است. ولی با استفاده از تکنولوژی جدید الکتروپرمننت (Electro-permanent) مشکلات فوق مرتفع شده است.

بسپار- در این زمینه با چه صنایعی همکاری داشته اید؟
فخری: ما با صنایع ماشین سازی، خودرو سازی، پلاستیک، لوازم خانگی و ... و از جمله شرکت هایی نظیر سایپا، ایران خودرو، هپکو، پارس جنراتور و شرکتهایی نیز از صنعت پلاستیک، مثل لوازم خانگی و اتصالات پلاستیکی همکاری داشته ایم که در حال حاضر به دلیل اینکه مایلند اولین شرکتهای استفاده کننده از این تکنولوژی جدید در صنعت خود باشند از اشاره به نام آنها خودداری می کنم ولی پس از پایان پروژه های مربوطه لیست آنها در اختیار دیگر مشتریان محترم قرار خواهد گرفت.

بسپار- برنامه های احتمالی توسعه شرکت چیست؟
فخری: در زمینه ی تجهیزات مغناطیسی مورد استفاده در صنعت پلاستیک ما برنامه توسعه نداریم چرا که ما بر حسب اتفاق و به دلیل این تجهیز مغناطیسی وارد صنعت پلاستیک شدیم. برنامه توسعه در زمینه های دیگری مثل ماشین آلات و تجهیزاتLifting و Material Handling و به ویژه تولید چنین سیستم هایی با تکنولوژی روز دنیا در گروه فکور است.

بسپار- نحوه نصب این تجهیزات چگونه است؟
فخری: در مواردی این صفحه ها به صورت plug and play بوده یعنی مصرف کننده نهایی توانایی نصب آن را که به صورت مکانیکی و ساده است دارد و یا با نظارت شرکت فیتکو این کار انجام می گیرد. اما در مواردی که تجهیز برای ماشینهای سنگین بوده یا سفارش مشتری از نوع Full Option و کنترلرهای Euromap باشد، این تجهیز نیاز به برنامه ریزی نرم افزاری، نصب و آموزش اپراتوری دارد که در اینصورت با حضور مهندسان فنی شرکت "تکنومگنت" ایتالیا صورت می گیرد.

 
اشتراک اخبار اطلاعات درج آگهی ‪Copyright © 2014 Iran Polymer. All rights reserved.‌