IranPolymer.com
 
 مقاله

انجمنی نوپا اما قابل اتکا

مجمع عمومی انجمن صنایع همگن ماشین سازان و تجهیزات پلیمری در قالب یک نشست به منظور ارئه گزارش عملکرد سالانه و گزارش مالی و انتخاب هیات مدیره جدید، روز دوشنبه هفتم اردیبهشت ماه 88 در محل هتل شهر برگزار شد.
این نشست که طبق برنامه ریزی اولیه قرار بود در ساعت 17 روز مقر شروع شود به علت تاخیر یک ساعته نماینده وزارت کشور، یک ساعت و نیم دیر تر شروع شد.
در این نشست که با حضور اکثر اعضای اصلی و افتخاری انجمن و تعدادی از خبرنگاران حوزه مرتبط برگزار شد، دکتر مهدی صدودی و مهندس شاکری سخنرانی کردند.
گزارش عملکرد سالیانه و گزارش مالی انجمن نیز توسط دکتر صدودی دبیر انجمن به سمع و نظر شرکت کنندگان این نشست رسید.
بازرس اصلی انجمن، حسین کارگر هم طی سخنرانی کوتاهی از حوزه کاری خود گزارشی ارائه کرد.
انتخابات هیئت مدیره جدید هم پس از جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.
گزارش این نشست، برای آشنایی بیشتر مخاطبان ماهنامه بسپار و فعالان حوزه ماشین سازی صنعت پلاستیک، در ادامه آورده شده است.

جلسه مجمع عمومی انجمن صنایع همگن ماشین سازان و تجهیزات پلیمری، پس از تلاوت قرآن رسمیت یافت و دکتر صدودی دبیر اجرایی این انجمن در نطق کوتاهی به شرکت کنندگان این نشست خوش آمد گفت.
دکتر مهدی صدودی، دبیر اجرایی انجمن، پس از عذرخواهی از تاخیر در شروع جلسه، برای جبران زمان تاخیر، پشنهاد داد تا برای شروع دستور جلسته ابتدا چهار نفر از اعضای اصلی به عنوان هیئت رئیسه انتخاب شوند.
پس از انتخاب آقایان: عشاقی، اصلانیان، مرادی و شیمه به عنوان هیات رئیسه، مهندس شاکری، مطابق با برنامه جلسه در مورد ضرورت و اهمیت وجود یک نهاد صنفی در حوزه ماشین سازان صنعت پلاستیک پرداخت. وی در این مورد گفت: "اوایل سال 82، آقای ساعت نیا از مجله صنعت پلاستیک، جمعی از ماشین سازان را دعوت کردند و در مورد ورود ماشین آلات چینی و ماشین آلات دست دوم بحث و گفتگو شد. در آن جلسه ضرورت تشکیل یک جمع دوستانه در قالب انجمن مطرح و در واقع نطفه اولیه انجمن در آن جلسه شکل گرفت. طی همان سال جلسات مختلفی در دفتر این مجله، جلساتی در هتل شهر و کارگاه های مختلف دوستان تشکیل شد و نتیجه آن جلسات، تدوین اساس نامه انجمن بود. در سال 85 از آن جایی که بسیاری از فعالان حوزه ماشین آلات، نسبت به نحوه برگزاری نمایشگاه ایران پلاست معترض بودند، انسجام انجمن بیشتر شد و اولین هیات مدیره در همین مکان، هتل شهر، در سال 85 انتخاب شدند."
وی در ادامه توضیح داد: " از آن جایی که هه ما ماشین ساز بودیم و تجربه کار ستادی نداشتیم، روند پیشرفت امور انجمن در ابتدا به کندی صورت می گرفت. اما پس از چند ماه با مشاوره های آقای ساعت نیا حرکت انجمن سرعت بیشتری به خود گرفت و طی چند جلسه، اساسنامه و استراتژی های اصلی انجمن تدوین شد. پس از این مراحل، آقای دکتر صدودی که قبلا ریاست انجمن قالب سازان را به عهده داشتند، به عنوان دبیر اجرایی انجمن انتخاب شدند و کارهای زیادی انجام شد که در اینجا به رووس آن ها اشاره می شود: برگزاری نمایشگاه ایران پلاست، مکاتبه با ارگان های مختلف از جمله وزارت صنایع، دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی، عقد تفاهم نامه بین انجمن و این دفتر، صادرات و نظارت بر صادرات ماشین آلات به عراق، لیزینگ ماشین آلات پلاستیک و مکاتبات با اداره تامین اجتماعی."
شاکری در ادامه تاکید کرد: "انجمن ماشین سازان توانایی انجام خیلی کارها را دارد. تجربه این دوسال به ما نشان داد که یک انجمن صنفی چقدر می تواند مفید باشد. متاسفانه اعتراض فردی و شخصی در کشور ما به سختی با پاسخی روبرو می شود اما اعتراض دسته جمعی اگر هم بی پاسخ بماند، لااقل شنیده خواهد شد."
رییس هیات مدیره انجمن صنایع همگن ماشین سازان و تجهیزات پلیمری در ادامه صحبت های خود به ضرورت همبستگی اعضای انجمن اشاره کرد و گفت: "کارهای بسیار زیادی با همبستگی اعضا در قالب انجمن امکان پذیر است. مسیرهایی وجود دارند که تا قبل از این که این انجمن تشکیل شود، هیچکدام از ما حتی از آن ها اطلاع هم نداشتیم. انجمن در مورد صادرات ماشین آلات، تشکیل کنسرسیوم و اثر بخشی بر روند نمایشگاه های مهم داخلی می تواند به خوبی فعالیت کند. در تمام دنیا نمایشگاه های برگزار شده در صنعت پلاستیک و لاستیک توسط ماشین سازان این بخش اداره می شود که بیشترین حجم نمایشگاه را به خود اختصاص می دهند. انجمن به خوبی می تواند در نمایشگاه ایران پلاست فعال و موثر باشد."
وی در ادامه گفت: "متاسفانه روند کلی موجود در کشور و مافیای قدرت به سمت تولید نیست و ما تولید کنندگان ماشین آلات با اتکا به همبستگی یکدیگر و از طریق تقویت انجمن صنفی باید به موجودیت صنف خود قدرت بدهیم."
دکتر صدودی دبیر اجرایی انجمن در بخش دوم صحبت هایش به ارایه گزارشی از عملکرد یک سال و نیم فعالیت انجمن پرداخت.
وی در این زمینه گفت که هر چند انجمن صنفی ماشین سازان صنایع همگن پلاستیک، انجمنی نوپا، اما قابل اتکا است و اضافه کرد: "علیرغم این که این انجمن پیش زمینه ای شش ساله دارد، اما عمر واقعی این انجمن از اول اردیبهشت سال گذشته که انجمن صاحب یک دفتر مستقل شد، باید در نظر گرفته شود. اولین اقدام انجمن مساله شناساندن این انجمن بود که برای این کار حضور ما در دو نمایشگاه کیش و اصفهان کمک کرد که صنعتگران مرتبط با پلیمر، ما را بهتر بشناسند. دو مصاحبه مطبوعاتی هم در ماهنامه های بسپار و نشریه قالب سازان انجام شد که این دو مصاحبه هم به شناساندن این انجمن کمک شایانی کرد. از همان زمان هم تعامل و رایزنی ما با وزارت صنایع، مرکز توسعه صادرات، سازمان نمایشگاه ها، گمرک، اداره کل استانداردها، انجمن های همگن، اتاق صنایع تهران، سازمان های بیمه و اخیرا بانک های خصوصی و صرافی ها شروع شده و بعضا به نتایج خوبی هم دست پیدا کرده ایم. در نمایشگاه کیش با نماینده ویژه رئیس جمهور دیداری دو ساعته داشتیم و از مصائب و مشکلات صنعت پلاستیک برای ایشان گفتیم و ایشان را به بازدید از واحدهای ماشین ساز دعوت کردیم اما متاسفانه نتیجه ای نگرفتیم. نمایشگاه کیش و اصفهان ارتباط ما را با بیش از 200 صنعتگر برقرار کرد و کوشش ما در تقویت و حفظ این ارتباط است. تعامل و گفتگوی بی پیرایه با پتروشیمی نیز از اهداف اولیه انجمن بود که خوشبختانه نتایج خوبی داشت به خصوص دفتر توسعه صنایع پایین دستی به مدیریت مهندس محتشمی پور و دید مثبتی که ایشان دارد، همانطور که مهندس شاکری اشاره کرد به عقد تفاهم نامه ای بین پژوهشکده سیوان و انجمن ماشین سازان برای بازاریابی و فروش ماشین های ایرانی در اقلیم کردستان عراق رسید."
دکتر صدودی در توضیح عملکرد انجمن اضافه کرد: "قبول مسئولیت از جانب انجمن برای بخش ماشین سازی در نمایشگاه ایران پلاست، در نتیجه تعامل با مسئولان قبلی نمایشگاه حاصل شد که بازآورد حضور در نمایشگاه کیش و اصفهان بود. از آنجایی که این تجربه نخست انجمن در امور نمایشگاهی بود، طبیعتا کاستی هایی وجود داشت اما در نهایت انجمن از این مهم رو سفید بیرون آمد. در نمایشگاه ایران پلاست میزبان بازدیدکننده هایی از کشورهای عراق، تاجیکستان، افغانستان و کردستان بودیم که امیدواریم بهره این کار در آینده به صورت ملموسی دیده شود. یک نامه سرگشاده به رئیس جمهور نوشتیم و کپی آن را برای وزارت بازرگانی، گمرک و وزارت صنایع فرستادیم. اگر چه جواب مثبت نگرفتیم اما به هرحال تمام آن ارگان ها و نهاد ها مجبور به پاسخگویی شدند. انجمن ماشین سازان به عنوان اولین نهاد غیر دولتی (NGO) در نمایشگاه بین المللی میلان پلاست 2009 غرفه داشت و یک نشریه هم به زبان انگلیسی منتشر کردیم و به نمایشگاه میلان بردیم. همین روال را هم در نمایشگاه چین خواهیم داشت. از آنجایی که انجمن مورد اعتماد اعضا و غیر اعضای خود است، در چندین مورد در دعاوی بین خریدار و ماشین ساز نقش حکمیت داشته است."
دبیر اجرایی انجمن پس از توضیحاتی در خصوص مشکلات ثبت قانونی و حساب های مالی و اجرایی، گزارش مالی انجمن را تا اسفند ماه سال 87 ارایه کرد.
سپس 9 نامزد برای عضویت در هیات مدیره و سه نامزد برای انتخاب بازرس معرفی شدند. پس از رای گیری و شمارش آرا آقایان:
1. هروس ابراهیمی (کاجاران)
2. محمدرضا شاکری (پارسیان)
3. آرا هراچیان (تاپ تکنیک)
4. هنریک اصلانیان (اصلانیان)
5. بهزاد قاسمی (پولاد)
به ترتیب با کسب بیشترین آرا به عضویت اصلی هیات مدیره انجمن در آمدند و آقایان: آرسن آودیان (ارس ماشین) و ماسیس فلاح (فلاح) نیز به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند.
همچنین آقایان کارگر به عنوان بازرس اصلی و آقای واروس ابراهیمی به عنوان بازرس علی البدل معرفی شدند.
در جلسه پرسش و پاسخ این نشست هم سوال هایی از طرف اعضای افتخاری این انجمن، یعنی وارد کنندگان ماشین آلات مطرح و پاسخ داده شد. 
اشتراک اخبار اطلاعات درج آگهی ‪Copyright © 2014 Iran Polymer. All rights reserved.‌