IranPolymer.com
 
 مقاله

گزارشی از نمایشگاه پانزدهم چاپ و بسته بندی: حدیث نامکرر تکرار ...

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات چاپ و بسته بندی در تاریخ 5 الی 8 بهمن ماه امسال در حالی برگزار شد که عدم حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه، برگزاری یک سمینار تخصصی در کل چهار روز، برگزاری نمایشگاه در چهار روز اول هفته، بین ساعات 9 صبح تا 4 بعدازظهر، حضور پر رنگ گشت های نیروی انتظامی با نام ارشاد، قطع مکرر برق در برخی سالن ها، انتشار شش شماره خبرنامه رسمی نمایشگاه که 95 درصد گزارش های آن مربوط به دست اندرکاران صنعت چاپ به خصوص روسای اتحادیه های چاپ خانه داران، لیتوگرافان، و صحافان، و انتشار عکس آنها احتمالا بر طبق قرارداد، حضور پر رنگ شرکت های ترکیه ای، نبود اینترنت و استقبال بی نظیر اشانتیون جمع کن ها را می توان مهمترین رویدادهای این نمایشگاه دانست.
متاسفانه باز هم حدیث مکرر مهجور ماندن صنعت بسته بندی در این نمایشگاه چنانکه انتظار می رفت، تکرار شد و غرفه گذاران این صنف به ناچار حضور در این نمایشگاه را پذیرفتند چون راهکار حداقل دیگری برای آنان متصور نبود.
به هر ترتیب با توجه به اهمیت خاص صنعت چاپ به خصوص صنعت چاپ چک های مسافرتی که هر روز تکنولوژی آن در حال تغییر است، امید است این نمایشگاه که زیر نظر اتحادیه چاپخانه داران، صحافان و لیتوگرافان برگزار می شود، صاحبان و دست در کاران محترم صنعت بسته بندی را تنها در نقش اسکناس نبیند.
در ادامه گفت و گوهای همکاران ما را با برخی از حاضرین در نمایشگاه در بخش بسته بندی های پلیمری می خوانید:

محمد قندهاری، مدیر کارخانه شرکت پناد پلاستیک
ما در واقع شرکتی تاسیس کردیم و برای اولین بار در ایران بشکه های 220 لیتری از جنس پلی اتیلن فوق سنگین تولید می کنیم و این بشکه ها خواص خاصی دارند که آنها را از بشکه های مشابهی که در بازار است متمایز می کند.
آغاز کار ما در سال 85 با تاسیس کارخانه بوده است و با توجه به مسایل و مشکلاتی که از لحاظ تامین برق و ساختمان و ... داشتیم، الان چند ماهی هست که به بهره برداری رسیده ایم.
روش تولید این بشکه ها قالب گیری دمشی یا بادی است. در دستگاههای ما از آخرین تکنولوژی روز اروپا استفاده شده است و مواد اولیه ما هم آلمانی می باشد. ما این بشکه ها را با استاندارد روز اروپا تولید می کنیم و این بشکه ها استاندارد UN که استاندارد جهانی حمل و نقل است را هم دارند.
این بشکه ها به دلیل خواص ضربه پذیری بالا، مقاومت بالا در مقابل ضربه، دفرمگی حرارتی، تحمل فشار و ... دارای یک سری خواصی هستند که آنها را از بشکه های فلزی متمایز می کند. دارای وزن بسیار پایین تری نسبت به بشکه های فلزی می باشند و حمل و نقل آن توسط کارگر راحت تر صورت می گیرد. ضمن اینکه شما مجبورید برای صادرات برخی از محصولات، حتما از این بشکه ها استفاده کنید و استفاده از بشکه های فلزی برای خریداران اروپایی قابل قبول نیست.
ما تازه وارد بازار بسته بندی شده ایم و بنده از وضعیت این صنعت اطلاع زیادی ندارم. فعالیت قبلی ما در زمینه مواد شیمیایی بود که کلا متفاوت می باشد. ایده ی تولید این بشکه ها از آنجا شروع شد که ما برای واحد شیمیایی خود مجبور بودیم، بشکه های دست دوم خارجی را بخریم، شستشو بدهیم و برای کارمان استفاده کنیم که خیلی وقت ها، مقرون به صرفه نبود و می بایست کلی هزینه، نیرو و کارگر را برای شستشوی این مخازن به کار می گرفتیم و به آن شکل هم که می خواستیم تمیز نمی شد و به این نتیجه رسیدیم که در زمینه بسته بندی کشور ضعف است و خودمان این کار را شروع کردیم.
نمایشگاه در مجموع خوب است، چون اطلاع رسانی در کشور ما خیلی قوی نیست و نمایشگاه یکی از معدود راههایی است که می توان اطلاع رسانی انجام داد و کسانی که خودشان در نمایشگاه شرکت کرده اند و یا اینکه کتاب و CD نمایشگاه را تهیه می کنند و به این طریق با تولید کننده ها آشنا می شوند. حضور در نمایشگاه هم برای برای ما تجربه ای شد، چون نمی دانستیم چگونه باید خود را معرفی کنیم و می رفتیم یکی یکی شرکت های مختلف را پیدا می کردیم و به سختی خود را به آنها معرفی می کردیم.

سلطان محمدی، مشاور و کارشناس بسته بندی شرکت پلی اتیلن پرتو
ما فیلم استرچ را با برند پایپکس استرچ تولید می کنیم. مواد اولیه ی ما و ماشین آلاتی که ما داریم، اروپایی است. تولیدات ما در بازارهای داخلی به فروش می رود و در این زمینه صادراتی هم به کشورهای معتبری همچون رومانی، لهستان، چک، کانادا و کشورهای حوزه های جنوب شرق داشته ایم. با کشورهایی هم که به عنوان صادر کننده ی جنس ما هستند، ارتباط داریم. اولین تولیدکننده ای هستیم که اینکار را به صورت Cast یا تخت انجام می دهیم. یعنی اولین تولید کننده ی فیلم استرچ به شیوه ی تخت هستیم. حالا این شیوه چه خاصیتی دارد؟ خاصیتش به این صورت است که 550 درصد حالت کشش دارد و در بسته بندی پالت نسبت به تمامی شرکت ها و همکارانی که این کار را انجام می دهند، مقرون به صرفه تر است. در کنار این تولیدات خط دیگری به نام Slicer وارد کردیم برای فیلم های عرض کوچک cm 15-10 و برنامه ی ما برای آینده این است که بتوانیم استرچ هایی با خاصیت کشسانی بسیار بالا و ضخامت بسیار بالا تولید کنیم. اولین شرکتی در خاورمیانه هستیم که می خواهد استرچ هایی برای بسته بندی میوه جات و سبزی جات تولید کند. شاید این صحبت من به این صورت تداعی کننده استرچ PVC باشد. در صورتی که نه! برنامه ما تولید محصولات و فیلم هایی است که با تعبیه سوراخ هایی در عرض آن خاصیت تنفس پذیری را در آنها به وجود آوریم. در این زمینه، ما برنامه ریزی هایی انجام داده ایم که امیدواریم در سال آینده یا سال بعد بتوانیم این کار را انجام دهیم.
جنس محصولات یاد شده، LLDPE یعنی پلی اتیلن سبک خطی خواهد بود. ما ظرفیت بسیار بالایی داریم. چون اکثر شرکت های دولتی مثل پتروشیمی ها، شرکت های شیمیایی، شرکت های مواد غذایی با ما در ارتباط هستند، ظرفیت تولید و فروش ما بسیار بالاست. ظرفیتی که ما داریم بالای 900 تن در سال است.
نظر من نسبت به صنعت بسته بندی مثبت است. دوستانی که در سیستم بسته بندی در حال کار هستند خیلی به آینده امیدوارند و روی کارهایی که می خواهند در زمینه بسته بندی انجام دهند، بسیار برنامه ریزی می کنند و این برای صنعت ما بسیار مثبت و خیلی خوب است.
خوشبختانه ما در تمامی دوره های نمایشگاه چاپ و بسته بندی حضور فعال داشتیم و سعی مان این است که با توجه به وضعیت بسته بندی در ایران، به نحوی هر ساله کار خود را وسعت دهیم. ارزیابی من از نمایشگاه این است که متوسط بوده. کارشناسان بازدید چندانی از غرفه های نمایشگاه نکردند و طبق صحبت هایی که با دوستان داشتیم، نظر مثبتی به آن صورت نداشتند و زمان برگزاری نمایشگاه بسیار نامناسب بود. آخر بهمن ماه خیلی خوب بود. اینکه ساعات بازدید را هم کاهش دادند، سبب کم شدن بازدید کننده ها شده است.

رحیمی، شرکت آسیا کپ بند
تولیدات شرکت در رابطه با تولید فیلم PVC جهت شرینک و بسته بندی است و 12 سال است که این کار را انجام می دهیم. و جزو اولین کسانی بودیم که PVC ا به ایران آوردیم. نمایشگاه در حد متوسط است و عمده مشکل هنگام خروج از نمایشگاه است که همه ی سالن ها با هم تعطیل می شوند. در صورتی که مثلا سالن 40 را ساعت 4 تعطیل کنند و سالن 41-44 را ساعت چهار ربع و دیگری را چهار و نیم به این ترتیب به مشکل خاصی هم نمی خوریم.
محصول جدید ما یک نوع برش جدید PVC با اشعه است که فکر می کنم تا یک ماه دیگر وارد بازار شود. صنعت بسته بندی در کشور ما خیلی پیشرفت کرده، مخصوصا در رابطه با چاپ که سرمایه گذاری بسیار زیادی صورت گرفته است. ولی همین کار تولید فیلم های تخت که ما انجام می دهیم، در ایران نیست و شایددر اطراف هم نباشد ولی به خاطر اینکه مصرفش تک است، کسی دنبالش نمی رود. ولی در چاپ به صورت میلیاردی هزینه شده است و آنقدر آورده اند که دیگر جای بحث ندارد.

علی سلیمانی، مدیر تولید چاپ و خدمات فیلم رباط لرستان
شرکت ما در زمینه چاپ روی انواع فیلم های پلی اتیلن OPP و پلی استر فعالیت می کند. یکی دیگر از زمینه های فعالیت ما تولید انواع فیلم برای مصارف بسته بندی از جمله فیلم شرینک برای مصارف آب معدنی، نوشابه، بسته بندی دوغ، ماست، شیر و کارهایی در این زمینه هاست.
ظرفیت تولید ما بستگی به سفارش دارد. ما می توانیم روزانه تا 10 تن محصول تولید کنیم. کل این صنعت نوپاست و تمام آن برای کشور به نوعی نوآوری محسوب می شود. محصولات شیرینک، فیلم استرچ، فیلم شرینک، فیلم های بسته بندی شیر و آب و... اینها معمولا از خارج وارد می شده و کل این مجموعه برای ایران جدید است و یک نوآوری به حساب می آید.
حداکثر سعی ما این است که تلورانس هایمان کم باشد و فیلم با کیفیت به دست مشتری بدهیم.
بسته بندی نقش بسیار مهمی در ارایه محصول به خارج دارد. هر چه که بسته بندی بهتر باشد، حتی اگر محصول کیفیت بالایی نداشته باشد مشتری آن را با کیفیت فرض می کند. بنابراین مهم است که بسته بندی کیفیت بالایی داشته باشد. فرم ظاهری کار هم بسیار مهم است.
ما اولین دوره است که در این نمایشگاه شرکت می کنیم. نمایشگاه بسیار عالی است و از سطح خوبی برخوردار است.

رضا سنمار، مدیر بازرگانی شرکت پلی یورتان و پوشش لاستیکی پیمان
فعالیت ما در زمینه ی روکش لاستیک و پلی یورتان غلتک های مورد مصرف در صنعت چاپ و بسته بندی، کاغذ و کارتن است. با مشارکت و همکاری شرکت MITEX کار می کنیم. و حضور ما در این نمایشگاه برای معرفی محصولات و همکاری با کارگاه ها و کارخانه های کاغذ و مقوای چاپ است.
حدو 25 سال است که در این زمینه فعالیت می کنیم. محل شرکت ما هم در اصفهان است. شرکت MITEX یک شرکت بین المللی در زمینه روکش غلتک های لاستیکی پلی یورتان است و ما قرار داد همکاری خود را با این شرکت انجام داده ایم. هدف ما این است که می خواهیم مشکلاتی را که در صنعت کاغذ مقوا است، مرتفع کنیم.
وضعیت صنعت بسته بندی و چاپ در ایران خوب است. مشخص است که جهش خیلی خوبی در این صنعت مخصوصا در بسته بندی شده است ولی جای کار زیاد است و می شود گفت هنوز خیلی عقب هستیم.
ما دومین دوره است که در این نمایشگاه شرکت می کنیم. نمایشگاه خوب بود. شرکت های زیادی بودند که با آنها در رابطه با همکاری صحبت کردیم. از شهرهای مختلف آمده بودند. شرکت ها در این زمینه کار کرده اند و در این جهت هستند که تکنولوژی روز را در صنعت بسته بندی ایران مستقر کنند.

رامین رجب زاده، رییس هیات مدیره شرکت تولیدی پلی باقت
شرکت تولیدی پلی بافت بابلسر قریب به 35 سال است که در زمینه تولید انواع کیسه و چتایی پلی پروپیلن فعالیت می کند و از بدو تاسیس تا کنون چندین بار بازسازی شده و ماشین آلات قدیمی را کنار گذاشته و ماشین آلات جدیدی، خریداری نصب و راه اندازی شده است. همیشه از بهترین تولید کننده ی ماشین آلات کیسه بافی دنیا که استالینگر اتریش است، خرید کرده ایم و محصولات خود را با بهترین کیفیت عرضه می کنیم.
صنعت بسته بندی با توجه به حساسیت هایی که مشتری ها روی بسته بندی کالاهایی که خریداری می کنند دارند به این سمت رفته است که بسته بندی را شکیل و معنی دار کنند و به هر حال یک صنعت رو به رشدی است. در نمایشگاه داخلی اولین دوره است که شرکت کرده ایم.
کلیت این نمایشگاه مثل نمایشگاه های قبل است ولی من فکر می کنم که اگر زمان آن را پایان هفته می گذاشتند، حداقل بازدید کننده های شهرستانی بهتر می توانستند بیایند و استقبال بیشتری می شد. من در دوره های گذشته که برای بازدید می آمدم، نمایشگاه بسته بندی یکی از شلوغ ترین نمایشگاه ها بود ولی الان به نسبت شلوغ نیست. فکر می کنم می توانست زمان بندی بهتری داشته باشد.

امیرلو، مدیر عامل شرکت مهندسین مشاور صنایع پیشرفته دانا
شرکت ما سعی کرده است که کارخانه ای را با کمک یک شرکت بزرگ و معتبر اتریشی احداث کند تا بتواند برای اولین بار در ایران گالن های 20 لیتری آب معدنی را تولید کند که هیچ گونه مشکلی از نظر بهداشتی نداشته باشند. گالن هایی که تا به حال تولید شده اند از جنس PET بوده اند که مشکلات عدیده ای را در حمل و نقل، شستشو و بسته بندی دارند. گالن های جدید از جنس پلی کربنات هستند که امکان ورود میکروب های مختلف به درون آن گرفته شده تا منجر به عفونت های روده ای نشوند. در گالن های فعلی امکان ورود آلودگی از طریق درب وجود دارد. به هنگام شستشو با آب 80 درجه نیز PET خودش را جمع می کند که ظروف PC اینگونه نیستند. ما سعی کرده ایم کالایی را به مردم عرضه کنیم تا از هر لحاظ مطمئن باشد. این ظروف تا به حال وارد می شدند و قصد ما ارایه این مواد با استاندارد بین المللی است. این گالن ها از نظر قیمتی گران تر از PET هستند و ماشین های تولید گالن های PC نیز گران تر از PET است، اما مساله قابل توجه از نظر ما کیفیت و بهداشت بوده است. علاوه بر این، این گالن ها چندین بار می توانند مورد استفاده قرار گیرند. صنایع بسته بندی احتیاج به نوآوری و پیشرفت دارند. چرا که هویت هر کالا تا حدودی بستگی به بسته بندی آن دارد. در چند سال اخیر کارهای مثبتی انجام شده است اما برای جمعیت ما این نوآوریها کافی نیست. یکی از مشکلات بزرگ در کشور ما بسته بندی میوه است که به دلیل بسته بندی نا مناسب سالانه هزاران تن میوه از بین می رود. این نمایشگاه برای ما بسیار مناسب بود و ما متوجه شدیم که توجه به استانداردها برای تولید محصول بسیار حائز اهمیت است.

دالوند، مدیر فروش شرکت صنایع بسته بندی شادمهر
شرکت شادمهر بزرگترین تولیدکننده ماشین آلات صنایع بسته بندی در خاورمیانه است. همه موارد مهم مثل قیمت، کیفیت و تنوع نیازها را در محصولات خود در نظر گرفته ایم. سعی کرده ایم به گونه ای عمل کنیم تا تولید کنندگان نیازی به وارد کردن ماشین آلات از کشورهای دیگر نداشته باشند. قیمت های تمام شده دستگاه های خارجی بسیار بیشتر هستند. امسال در زمینه ماشین آلات خود نوآوری ایجاد کرده ایم که باعث انقلابی در این زمینه شده است. با استفاده از سیستم جدید ما می توانیم دستگاه را در هر گوشه ای از دنیا مدیریت و به روز کنیم. با استفاده از این سیستم دیگر نیازی به مراجعه تعمیرکاران ما به کشورهای مختلف و شهرهای دور وجود ندارد و بدون حضور فیزیکی و از طریق اینترنت همه این فعالیت ها صورت می گیرند. تنها دو شرکت برای تولید این سیستم وجود داشتند و برای وارد کردن آن از آلمان حدود 230 هزار یورو هزینه نیاز بود. ما توانسته ایم این سیستم را با اختلاف حدود 10 هزار یورو نسبت به دستگاه های قبلی خود تولید و از خروج ارز در این زمینه جلوگیری کنیم.
صنعت بسته بندی با توچه به عدم اطلاع رسانی سازمان های مربوطه، متاسفانه نمی تواند به نتیجه مطلوبی برسد. زمانیکه ترقی و پیشرفت شرکت ها و اطلاع رسانی درست و به موقع به طور هم زمان حرکت کنند می توان به نتیجه مطلوب رسید. ما این غایت پیشرفت و ترقی را می بینیم و در دراز مدت به آن خواهیم رسید فقط نیاز به شان دادن و ارائه توانایی خود داریم. نیاز به مساعدت مالی نداریم. ما فقط می خواهیم شرایط به گونه ای باشد تا آنچه که هستیم را به مردم نشان بدهیم که به نظر من توقع بالایی نیست. این مساله نیازمند تکمیل شدن اطلاعات سازمان های مربوط است. هر محصولی که قصد ارائه آن را به بازار داشته باشیم باید پوشش مناسبی داشته باشد که این پوشش و بسته بندی در حقیقت یک تبلیغات خاموش برای کالاست.
امسال استقبال خوبی از غرفه از غرفه ما صورت گرفت. در بحث اجرایی نیز نسبت به سال قبل راضی کننده تر بود که شاید به دلیل تغییر مدیریت اجرایی آن باشد چرا که سال های قبل راضی کننده نبود و وضعیت امسال بسیار مناسب تر شده است.

اخوان حریری، بخش اتوماسیون شرکت ماشین های بسته بندی اصفهان پک
شرکت اصفهان پک تولید کننده دستگاه های شرینک پک و استرچ پالت می باشد که همیشه قصد داشته ایم در این زمینه از نظر نوآوری با اروپا رقابت کنیم. آخرین دستگاهی که ساخته ایم دستگاهی است با قابلیت افزایش تا 30 بسته در دقیقه. دستگاه جدید ثبت اختراع شده دیگر ما دستگاه دو گانه سوز است که بسیار مورد توجه قرار گرفته و امکان کار با برق و گاز را دارد. این دستگاه سرعت بالایی در راه اندازی اولیه دستگاه دارد. درجه حرارت داخل تونل آن نیز بسیار یکنواخت است.
به نظر من کشور ما در زمینه پیشرفت در صنایع بسته بندی جای کار بسیاری دارد که فرهنگ سازی در این زمینه از همه چیز مهم تر است و اولین نکته ای است که باید به آن توجه کرد. بعد از این مساله طراحی، تولید و فروش باید مورد توجه قرار بگیرد و اگر وضعیت اقتصادی و بحران ها اجازه بدهند، در صنایع بسته بندی می توان آینده روشنی را دید.
معمولا کسی که دستگاه جدیدی تولید می کند برای نمایش محصولات خود نیاز به چنین نمایشگاه هایی دارد. تبلیغات صرف و شعار دادن به کار نمی آید، ما در این نمایشگاه دستاوردهای خود را به صورت در حال کار ارایه کرده ایم که به دیده شدن محصولات جدید ما کمک شایانی کرده است. تمام مشتریان ما دستگاه را دیده اند و تا این مرحله ما به هدف رسیده ایم.

گل مهدی، مدیر بازرگانی شرکت صنعت سازان نام آور
ماشین آلات تولید شده توسط این شرکت برای بسته بندی حبوبات و خشکبار به کار می روند. شرکت ما مخترع دستگاه قند خردکن است. علاوه بر آن دستگاه های چهار توزین حبوبات و دستگاه های حجمی و دیگر دستگاه ها را نیز ارائه می کنیم که همگی ساخت داخل و تحت لیسانس آلمان می باشند. امروز بسته بندی حبوبات و خشکبار از حالت سنتی خارج شده و بهداشتی شده است.
به نظر من نمایشگاه امسال مناسب برگزار نشد و برگزاری آن در طول هفته، از نظر زمانی مشکلات عدیده ای را برای مراجعین ایجاد کرده است.

حقیقت خواه، مدیر عامل شرکت پوشینه توسعه کسری
شرکت پوشینه توسعه کسری از سال 1380 فعالیت خود را در زمینه چرم مصنوعی، کفپوش و چادرهای کانتینر آغاز کرد. در سال 1386 اقدام به تولید فیلم PVC سخت و نیمه سخت برای کاربردهای دارویی، بهداشتی و لوازم التحریر نمود. این دومین حضور ما در نمایشگاه چاپ و بسته بندی است و البته در این نمایشگاه محصول جدیدی را ارایه نکرده ایم.
صنعت بسته بندی در کشور یک صنعت نوپاست که رشد بسیار خوبی داشته است. نسبت به سال گذشته که بازدید مختصری در غرفه ها داشتم امسال نوآوری های بسیاری را مشاهده کردم. این صنعت جای رشد بسیار زیادی دارد چرا که بسته بندی کالا، همپای خود کالاست. این پتانسیل در همه بخش های این صنعت مثل تولید چاپ، ماشین آلات و ماده اولیه وجود دارد.
نمایشگاه امسال نسبتا خوب بود. فقط بهتر بود که یک روز جمعه را در آن قرار می دادند تا دوستان و همکاران بتوانند از شهرستان ها حضور پیدا کنند. امسال همه مشتریان تهرانی ما حضور پیدا کردند اما تقریبا هیچ مشتری غیر بومی و شهرستانی نداشتیم. ساعات برگزاری نیز می بایست طولانی تر و تا ساعات 5 بعد از ظهر ادامه پیدا می کرد. بقیه مسایل مثل نور، گرما و پارکینگ ها مناسب بودند.

علی مرسایی، مدیر بازرگانی شرکت پارسا
ما جزو اولین شرکت هایی بودیم که لمینت را در ایران جا انداختیم. حدود سه سال پیش برای اولین بار لمینت رنگی را ارائه کردیم. با این کار کیسه های پلی پروپیلن جلوه بهتری داشته و ظاهر شکیل و مناسبی می گیرند. به خاطر ارائه لمینت های رنگی خیلی از شرکت هایی که از سیستم افست و کیسه های کاغذی استفاده می کردند به سمت کیسه های پلی پروپیلن لمینت دار رو آوردند.
در زمینه صنعت بسته بندی خوشبختانه افراد تحصیل کرده زیادی وجود دارند و تکنولوژی های خوبی وارد کشور شده است. ولی متاسفانه در صنف ما مصرف کنندگان اجازه فعالیت بهتر را به ما نمی دهند. ما در شرکت قابلیت این را داریم که کیسه های بسیار شکیل تر با تعدد رنگ های چاپی بیشتر ارائه دهیم. ولی عمده مشتریان به دلیل قیمت، این مساله را قبول نمی کنند و اکثرا خواستار کیسه های ارزان تر هستند.
متاسفانه نمایشگاه از پارسال هم ضعیف تر بوده است. یکی اینکه روزهای تعطیل در آن گنجانده نشده، ضمن اینکه همچنان در فصل سرما برگزار می شود که امسال با امتحان دانشجویان هم مصادف شد. اصولا آن چیزی که ما در طی این چند سال متوجه شدیم این است که برگزار کنندگان نمایشگاه تنها به فکر خود هستند و اهمیتی به غرفه گذاران نمی دهند.

مهرانپور، مدیر عامل گروه دانا پلیمر
گروه داناپلیمر متشکل از سه شرکت است که دانا بسپار در زمینه تولید قطعات پلیمری لاستیکی و پلاستیکی، شرکت دانا پاسارگاد در زمینه قیرهای امولسیونی و قیرهای پلیمری و شرکت Advanced Polymer فعالیت بازرگانی انجام می دهد. در حقیقت هدف ما از شرکت در نمایشگاه بسته بندی تامین مواد اولیه صنایع بسته بندی از طریق شرکت Advanced Polymer است. ما نماینده گروه میتسویی در منطقه هستیم. تامین LLDP های خاص که به روش متالن تولید می شوند و یا افزودنی های خاصی که در صنعت بسته بندی برای افزایش خواص روی فیلم های بسته بندی استفاده می شود، از جمله کارهای ماست.
محصول جدید ما در این نمایشگاه یک نوع LLDP متالن است که جزو نسل جدید LLDP ها است. همانطور که می دانید متالن ها کاتولیست های هوشمندی هستند که خواص را برای مصارف مورد نظر بهینه می کنند. همچنین باید بگویم در آینده محصولی به نام BOBE جایگزین BOPP خواهد شد که البته هنوز در دنیا روی این محصول در حال کار هستند. یک ماده دیگری که شرکت میتسویی در حال ارائه آن می باشد، ماده ای است که تا کنون در ایران خیلی کم مصرف شده و بسیار جدید است و می تواند خیلی از مشکلات صنعت بسته بندی را حل کند. اگر بتوان بین 5 تا 15 درصد به پایه پلی اتیلن یا PP آن را اضافه کرد، خواص خیلی بهتری ایجاد می شود. مثلا این ماده باعث می شود در BOPP ها شفافیت بهتری ایجاد شده و جوش پذیری مناسبی پیدا کند. پایه این ماده آلفا الفین است که در واقع یک دسته جدید از مواد محسوب می شوند که شرکت میتسویی و دوپونت آن را تولید می کنند.
نمایشگاه نسبتا بدی نبوده است ولی شرکت های پلیمری به خصوص تولید کننده های فیلم خیلی کمتر شرکت کرده اند و بیشتر ماشین آلات و قطعه سازی های بسته بندی و چاپی ها حضور دارند و به طور کلی بار پایین دستی آن بیشتر است.

اسکویی از ناژ پلاستیک، سازنده دستگاه های جرقه گیر و کیسه های زباله
محصول جدیدی که ارائه کرده ایم، کیسه های زباله به صورت رولی و پر فراژ شده است که نسبت به کیسه های قدیمی که به صورت تا کردنی بودند، کاربرد راحت تری دارند. کیفیت کیسه های تولید شده با این دستگاه بهتر است و انتهای آن به گونه ای است که آب و مایعات از آن خارج نشود.
در صنعت بسته بندی قدم های خوبی برداشته شده است و تا حدودی می توان گفت که از چین جلوتر رفته ایم و باید به فکر رقابت با اروپا باشیم.
نمایشگاه امسال نسبتا خوب بود. ولی فاصله کمی بین ایران پلاست و نمایشگاه چاپ و بسته بندی وجود دارد و این برای تولید کنندگان کمی مشکل ایجاد کرده است. بهتر بود که فاصله بین این دو نمایشگاه بیشتر می شد.

مدبری، مدیر عامل شرکت پارت پت
این سومین دوره حضور ما در نمایشگاه چاپ و بسته بندی است. در این نمایشگاه یک دستگاه خودکار 2600 و یک دستگاه دستی در حال کار با بطری 5/1 لیتری ارائه کرده ایم. نمایشگاه نسبت به دوره قبل از نظر کیفیت افت داشته است که ناشی از بحران اقتصادی جهانی است که در اقتصاد ایران هم اثر گذاشته است.
کالاهای ارایه شده اگر دارای بسته بندی مناسب و شکیل باشند، مشتری پسندتر خواهند شد و هرچه صنعت بسته بندی کشور پیشرفته تر باشد به همان نسبت عرضه و تقاضا در این زمینه بیشتر خواهد شد. دستگاه 2600 ارائه شده در نمایشگاه یک دستگاه قالب گیری دمشی است که 2500 بطری در ساعت تولید می کند. همه قطعات استفاده شده در این دستگاه از تایوان، ژاپن و اروپا می باشند.

هوشنگ چاووشی، مدیر عامل شرکت صنایع تولیدی شیرزاد
شرکت صنایع تولیدی شیرزاد از سال 60 شروع به کار کرده است. به شکر خدا توانسته ایم به 4000 کارخانه خدمات خود را ارایه کنیم و افتخار این را داریم که به 20 کشور صادرات داشته ایم. کارخانه در شهر صنعتی هشتگرد واقع شده است که اختصاص به تولید دستگاه های بسته بندی، شرینک لیبل، شرینک پک و پالت استرچ دارد. محصول جدید که برای این نمایشگاه ارائه کردیم، برای بسته بندی 12000 بطری نوشابه در ساعت، با سرعت بالا و بدون نیاز به کارگر است که قیمت آن 20 درصد مشابه خارجی است. هر چیز رکنی دارد و رکن صنعت، بخش بسته بندی آن است. بسته بندی شاخص ترین واحد تولیدی یک کشور و وجه مشترک تمام صنایع است. متاسفانه به دلیل فقر اقتصادی یا فرهنگی نسبت به این صنعت توجه خوبی به آن صورت نگرفته است که امیدواریم بهتر شود. شرکت تولیدی شیرزاد از اولین دوره نمایشگاه چاپ و بسته بندی حضور فعال داشته است. این دوره برای شرکت ما بسیار عالی بوده است چرا که شرکت ما همواره نوآوری و بهبود فعالیت را سر لوحه کار خود قرار داده است و این عامل بسیار مهمی است. شاید باور نکنید اما بسیاری از مراجعه کنندگان به غرفه ی ما برای تشکر حضور پیدا می کردند که برای ما باعث افتخار است.

صفرزاده، مدیر فروش شرکت دینامیک توسعه (دیتوپک)
شرکت دینامیک توسعه نمایندگی چند شرکت خارجی به خصوص در زمینه بسته بندی را در اختیار دارد. چند نمایندگی از شرکت های چینی و تایوانی در ارتباط با بسته بندی مایعات مثل نوشابه، آب معدنی و نوشابه را نیز داریم که خطوط کامل را از A تا Z ارائه می کنند. مثلا در مورد آب معدنی از تصفیه آب تا خروج پالت ها از کارخانه را شامل می شود. ماشین های بسته بندی ما شامل ماشین های افقی و عمودی برای بسته بندی حبوبات، گرانول ها و مایعات ویسکوز و علاوه بر آن ماشین آلات فرآوری مثل تبدیل جو به مالت است. در مجموع شرکت دینامیک توسعه فعالیت بسیار گسترده ای دارد.
در حال حاضر محصول جدیدی را بری نمایشگاه ارایه نکرده ایم اما قرار است محصول جدیدی را در آینده نزدیک وارد ایران کنیم که تا به حال ارائه نشده است. این محصول از نانو سیلور جهت خواص آنتی باکتریال آن در بسته بندی استفاده می کند که مثلا در بطری های PET مانع از آلودگی های میکروبی می شود و باعث انقلابی در این زمینه خواهد شد. با توجه به هزینه بالاتر، این مواد قطعا مقرون به صرفه خواهد بود چرا که مانع از یک سری هزینه و تجهیزات اضافی می شود. در مورد بطری های PET در تمام دنیا به سمت ترکیبات گیاهی رفته اند که البته این محصولات به زودی وارد ایران نخواهند شد و PET همچنان پا برجاست. در صنعت PET کلیه ماشین آلات مرتبط را ارایه می کنیم. صنعت بسته بندی کشور پیشرفت خیلی خوبی داشته است. ما بدلیل اینکه چندمین سال است که در این نمایشگاه شرکت کرده ایم می توانیم این پیشرفت را ببینیم اما نسبت به کشورهای همسایه مثل ترکیه هنوز جای کار بسیاری داریم که امیدواریم در نمایشگاه بعدی تحولات بیشتری را مشاهده کنیم. به دلیل اینکه هنوز فرصت بازدید از همه غرفه های را نداشته ام در مورد این نمایشگاه نمی توانم نظری بدهم. این نمایشگاه برای شرکت ما زیاد مناسب نبوده است و به نظر من برنامه ریزی مناسبی برای آن صورت نگرفته است. روزها و ساعات برگزاری نمایشگاه مناسب نبوده است و می بایست روزهای نمایشگاه شامل 5 شنبه و جمعه باشند تا بازدید کنندگان بیشتری مراجعه کنند.

متقی، مدیر عامل شرکت بتاپارس نماینده ی بتاپک ترکیه
شرکت بتاپک در زمینه ماشین های ترموفرمینگ برای بسته بندی انواع مواد غذایی از جمله مایعات فعالیت می کند. محصولات ارایه شده به روز شده سیستم های ترموفرمینگ قبلی است. صنعت بسته بندی کشور بسیار جای کار دارد. در مقایسه با کشور ترکیه بسته بندی های ایرانی نیز بسیار متنوع شده اند اما در همه سیستم های صنعتی ما از جمله صنایع غذایی دیدگاه سنتی وجود دارد که مشکلاتی برای تولیدکننده به وجود می آورد. به نظر من صنعت بسته بندی پیشانی صنایع غذایی است. شرکت بتا پک حدود هشت سال است که در این نمایشگاه شرکت می کند. به نظر من نمایشگاه از نظر سالن ها و امکانات مناسب برای یک کار حرفه ای نیست، یعنی به مراجعه کنندگان به دید مشتری حرفه ای نگاه نمی شود و به طور هم زمان با برگزاری نمایشگاه کارهای عمرانی و ساختمانی صورت می گیرد که در نمایشگاه ها معمولا چنین چیزی دیده نمی شود.

عسگری، شرکت نوین سازان کامل
شرکت نوین سازان کامل حدود 6 سال است که در زمینه تولید ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی و دارویی شروع به کار کرده است که توانسته ایم در این صنعت جای خوبی را برای خود باز کنیم. در ابتدای کار شرکت، با یک دستگاه در نمایشگاه حضور پیدا کردیم که خوشبختانه توانسته ایم خط کامل تولید نوشابه و آب معدنی ارائه کنیم. سری کامل شمال دستگاه شستشو، پرکن، درب بندی، ردیف کن بطری، مونوبلوک، فویل سیل، شرینگ پک دارای ردیف کن، لیبل زن OPP با سرعت 8000 بطری در ساعت است که کاملا ساخت ایران هستند. جدیدترین دستگاهی که ارایه کرده ایم، لیبل زن OPP است. صنعت بسته بندی کشور پیشرفت خوبی داشته است که ماشین سازان فعال شده اند و با ادامه کار در این مسیر پیشرفت های بیشتری را نیز خواهیم داشت.
نمایشگاه امسال از لحاظ کیفیت و کارایی غرفه گذاران و شرکت کنندگان بسیار خوب بوده است ولی از لحاظ اقتصادی به دلیل مواجه شدن با بحران های جهانی وضعیت مناسبی نداشته است.

جراحی، مدیر عامل شرکت صنایع بسته بندی به بند یزد
این شرکت فعالیت خود را از سال 1372 با تولید تسمه های بسته بندی آغاز کرد. بعد از آن تخصصی کار کردن در این زمینه و تولید تسمه های ماشین گرید و هند گرید را مد نظر قرار داد و به ارایه دستگاه های تسمه کش، چسب زن و استرچ مناسب برای این تسمه ها نیز پرداخته ایم. هدف شرکت ما در وهله اول رضایت مشتری است که با تخصص گرا بودن و شایسته سالاری سعی کرده ایم سهم خوبی از این بازار در ایران داشته باشیم. میزان تولید ما سالانه 600 تن است. این تسمه ها در صنایع لوازم ساختمانی، لوازم خانگی و صنایع غذایی کاربرد دارند. ارایه نوآوری در هر سال از جمله مشخصه های شرکت به بند یزد بوده است. در سال های قبل ساخت خطوط تولید تسمه توسط پرسنل شرکت صورت گرفته است. تولید تسمه دو رنگ برای اولین بار در ایران، امکان چاپ بر روی تسمه توسط جت پرینتر برای اولین بار و ساخت دستگاه هوشمند اعلام عیب بر روی دستگاه تسمه کش از جمله نوآوری های اخیر شرکت ما هستند.
صنعت بسته بندی در چند سال اخیر رشد خوبی داشته است ولی هنوز فاصله ما با کشورهای صنعتی قابل ملاحظه است با اینکه حرکت شتابداری را آغاز کرده ایم اما این فاصله هنوز قابل توجه است.
در حال حاضر خریداران به سمت تنوع واردات می روند که یک اشتباه در سطح کلان است. بسیاری از شرکت های تولیدی نیز دستگاه های وارداتی را در معرض نمایش و عرضه گذاشته اند. با این وضعیت امکان پر کردن این فاصله وجود ندارد. باعث تاسف است که هر ساله با نزول نمایشگاه بسته بندی روبرو هستیم. سختگیری های بی دلیل و مدیریت های چندگانه باعث برخورد کلیشه ای با صنعتگران می شود که در هیچ جای دنیا اینگونه نیست. در این غرفه کاملا مشخص است که 12 متر مربع ارزی است و امکان پخش شدن این 12 متر در طول غرفه 40 متری را نمی دهند. اکثر پرسنل در بخش ماشین آلات که ارزی است تجمع دارند و مشتریان از این مساله ناراضی هستند. در صورتیکه اگر اجازه قرار دادن این 12 متر در طول غرفه را می دادند بسیار مناسب تر بود. به نظر من این سخت گیریها کاملا بی دلیل و منطق است. ما از این مساله ناراضی هستیم چرا که مشتریان باید منتظر بمانند تا پاسخ سوالات خود را بگیرند. تنها امسال نیست ما هشت سال است که با این مشکل مواجه هستیم با این سیاست گذاری ها کسی به فکر احترام به بازدید کننده نیست.

مردانی کمالی، کارسایان پایا آپادانا
فعالیت این شرکت از سال 76 و تحت عنوان گروه فنی مهندسی مردانی شروع شد. فعالیت ما شامل تولید قالب و قطعات دقیق برای شرکت های هوا فضا، صنایع دفاع و شرکت های بخش خصوصی بود. در سال 1380 مجوز وزارت صنایع را دریافت کردیم. بعد از آن نیز به تدریج وارد صنعت ظروف یکبار مصرف PET شدیم. تقریبا از سال 81 عمده کار ما ظروف یکبار مصرف و بالاخص PET شده است. با بیش از 150 شرکت کوچک و بزرگ در سراسر ایران و همچنین با کشورهایی مثل عراق، امارات، افغانستان و سودان و آذربایجان به صورت مستقیم و غیر مستقیم همکاری داشته ایم. عمده فعالیت ما قالب بوده است و کار بر روی دستگاه های بادی را به تازگی آغاز کرده ایم و هنوز ابتدای راه آن هستیم. در گذشته دستگاه های اروپایی را به عنوان خدمات به مشتریان ارائه می کردیم. دستگاهی که برای این نمایشگاه ارائه کردیم شبیه سازی شده یک دستگاه آلمانی است که تعییراتی را بر روی آن انجام داده و نواقص آن را برطرف کرده ایم و سیستم باد، مکانیک و الکترونیکی آن را ارتقا داده ایم. صنعت بسته بندی در ایران رشد خوبی داشته است اما جای رشد زیادی دارد. این نمایشگاه یکی از نمایشگاه های خوب در این زمینه است که به نظر من بعد از نمایشگاه ایران پلاست معتبرترین نمایشگاه در این صنعت است.

قنبری، مدیرعامل شرکت تکنوبلت صنعت
شرکت تکنو بلت صنعت عرضه کننده انواع تسمه های صنعتی از قبیل تسمه های نقاله و انتقال نیرو می باشد. این تسمه ها عمدتا از جنس PU و PV ، کتان و پلی استر بوده که در صنایع مواد غذایی، چاپ و بسته بندی، دارو سازی، دخانیات و نساحی کاربرد دارند. ارایه تسمه از جنس استیل حوزه جدید فعالیت ما را شامل می شود که در این نمایشگاه عرضه کرده ایم و در سال جاری فعالیت بر روی این محصول را شروع کرده ایم. این سومین دوره حضور ما در این نمایشگاه است که از لحاظ تعداد بازدیدکنندگان به نظر من یکی از خلوت ترین دوره ها بوده است که شاید به دلیل محل غرفه ما باشد. البته در دوره های قبلی وجود یک پنج شنبه و جمعه و همچنین ساعت کاری طولانی تر باعث حضور بیشتر مراجعه کنندگان می شد. صنعت بسته بندی در کشور ما در مقایسه با دیگر صنایع پیشرفت خوبی داشته است و بسیاری از شرکت هایی که ماشین های بسته بندی تولید می کنند، محصولات قابل رقابت با محصولات اروپایی دارند. این صنعت یکی از صنایع خوب کشور است.

صلاتی، مدیر بازرگانی شرکت دراج
فعالیت شرکت دراج شامل تولید لمینیت بر روی پارچه و کاغذ و همچنین متالایز کردن و تولید کاغذ بسته بندی چهار لایه با آلومینیوم و گونی است. این شرکت از حدود 12 سال قبل کار تولید کاغذهای پلی اتیلنی را آغاز کرد که اولین کارخانه دارای مجوز بهداشتی در این زمینه هستیم. متاسفانه نمایشگاه امسال به خوبی سال های قبل نبود و وضعیت خیلی خوبی را در نمایشگاه نداشتیم. زمان برگزاری آن مناسب نبود و سردی هوا مشکلاتی را برای بازدید کنندگان به وجود آورده بود. به نظر من صنعت بسته بندی کشور رو به بهبود می رود. اما هنوز خیلی مشکلات در این زمینه وجود دارد ولی نسبت به سال های گذشته وضعیت بسیار بهتر شده است.

عبادی، مدیر تولید شرکت زرین نایلون
فعالیت شرکت زرین نایلون شامل تولید انواع فیلم های شرینک جهت بسته بندی صنایع، کیسه های بهداشتی دارویی، ضد نور، تک لایه و چند لایه است. برای این نمایشگاه محصول فیلم حباب دار را ارائه کرده ایم که سال گذشته ما این محصول را تولید نمی کردیم. صنایع بسته بندی دارای اهمیت است. اما متاسفانه برخی از مشتریان به جای اینکه به کیفیت فکر کنند، فقط قیمت را مد نظر قرار می دهند و برای بعضی از شرکت ها فقط پوشیده شدن جنس مطرح است و کیفیت بسته بندی و تبلیغات اهمیتی ندارد. نمایشگاه چاپ و بسته بندی پایه اصلی کارهای ما بوده است و از نظر جذب مشتری و همچنین شناخت خود ما از بازار بسیار موثر بوده است. نمایشگاه امسال هم در دو روز اول مناسب نبود اما روزهای بعدی بهتر شد و شرکت های معتبری به ما مراجعه کردند.

ظفرمند، مدیرعامل صنایع بسته بندی ظفر
شرکت صنایع بسته بندی ظفر تولید کننده ظروف یکبار مصرف از جنس های PVC/PE, PET/PE, PET برای بسته بندی گوشت، مرغ، خشکبار و دیگر صنایع مواد غذایی و بهداشتی است. ظروف قابل آب بندی نیز از جمله تولیدات ماست. به طور کلی هر ظرفی که بتوان آن را با فیلم بسته بندی کرد در زمره کارهای ماست. نوآوری خاصی برای این نمایشگاه نداشتیم فقط نسبت به سال قبل امکان تولید ظروف تخم مرغ را پیدا کرده ایم که اکثر تولید کننده های داخلی از آن استفاده می کنند. این صنعت در کشور ما وضعیت خوبی دارد اما هنوز بسیاری از تولیدکنندگان توجیه نشده اند که باید برای بسته بندی هزینه کرد. اگر قصد هزینه کردن باشد امکانات همه نوع بسته بندی با کیفیت بسیار بالا وجود دارد.
حدود 6 سال در نمایشگاه چاپ و بسته بندی شرکت کرده ایم و به نظر من نمایشگاه خوبی است. اکثرا مشتریان ما شناخت خوبی از ما دارند اما کسانی هم هستند که قصد انجام حرکت جدید را دارند و به ما مراجعه می کنند که سعی می کنیم راهنمای خوبی برای آنها باشیم.

لطیفی، مدیر عامل شرکت صنایع پلاستیک پگاه یزد
این شرکت در سال 1382 با نگرشی به کیفیت در صنایع چاپ و بسته بندی شروع به کار کرده است که در حال حاضر خطوط تولید انواع ورق های PS, PP، ظروف های مدور و چهارگوش و چاپ هشت رنگ با بهترین ماشین آلات روز دنیا را در اختیار دارد. تولیدات این شرکت به کارخانه هایی مثل کاله، پگاه، دایتی، رامک و دیگر کارخانه های معتبر عرضه می شوند. واحدهای تولیدی باید نوآوری داشته باشند در غیر این صورت از زمان عقب می مانند و فراموش می شوند. شرکت صنایع پلاستیک پگاه یزد با اتمام فاز یک با خرید قالب ها و دستگاه های تزریق شروع به فاز دوم به منظور رسیدن به اهداف سازمانی خود کرد.
متاسفانه بسته بندی در ایران ضعیف است. البته در چند سال اخیر توجه بیشتری بر روی بسته بندی صورت گرفته است که شرکت پگاه یزد نیز با همین دیدگاه و نگرش به ضعف موجود در این صنعت، امکان تولید ظروف مناسب برای صنایع لبنی کشور را ایجاد کرده است. نسبت به زمان کوتاه شروع فعالیت شرکت، نسبتا موفق عمل کرده ایم. این سومین دوره ی حضور ما تحت عنوان پگاه یزد می باشد.
به طور کلی نمایشگاه یکی از بهترین جایگاه ها برای عرضه محصولات، ارتباط برقرار کردن و ارائه نوآوری هاست متاسفانه گاهی اوقات ضعف هایی در برگزاری این نمایشگاه دیده می شود که هر چند کوچک است اما می تواند اثرات سوء بزرگی داشته باشد. از جمله این مسائل روزهای نامناسب برای برگزاری این نمایشگاه بود. اگر برگزاری نمایشگاه به گونه ای بود که در انتهای هفته به پایان می رسید، طبیعتا استقبال مراجعه کنندگان بهتر بود. سردی هوا نیز یکی از مسایل موثر در عدم استقبال مناسب بود. به دلیل اینکه نمایشگاه در روزهای کاری برگزار شد، بسیاری از دعوت شدگان از سراسر ایران به دلایل شغلی امکان حضور در نمایشگاه را نداشتند. به نظر من حق این نبود که واحدهای شرکت کننده که هزینه های زیادی را متحمل می شوند، اینگونه مایوس شوند. اکثرا مراجعه کنندگان ما مرخصی گرفته اند و حضور پیدا کرده اند.

 
اشتراک اخبار اطلاعات درج آگهی ‪Copyright © 2014 Iran Polymer. All rights reserved.‌