IranPolymer.com
 
 مقاله

تازه هایی از دنیای پلیمر

تاسیس بزرگترین کارخانه بازیافت بطری های پلاستیکی توسط Coca-Cola و URRC
شرکت کوکاکولا بزرگترین شرکت تولید نوشابه با تولید بیش از 450نوع از نوشابه های گازدار و بدون گاز در جهان می باشد. با وجود آن که کوکاکولا به عنوان یک برند ارزشمند در سراسر جهان شناخته شده است این شرکت از 12 برند معتبر از جمله Diet coke، Fanta، Sprite، Coca Zero، Coca, Vitaminwater, powerade, minute maid و Georgia Coffe نیز برخوردار می باشد. به طور کلی می توان گفت که کوکاکولا اولین شرکتی بود که مصرف نوشابه ها و آب میوه های گازدار و آب میوه های معمولی و چای و قهوه های آماده نوشیدن را در سراسر جهان مورد توجه قرار داد و با برخورداری از بزرگترین سیستم توزیع نوشیدنی های در جهان محصولات خود را در بیش از 200 کشور جهان در اختیار مصرف کنندگان قرار می هد. این شرکت با اهتمامی پایدار بر ایجاد ساختار های ماندگار توجه خود را معطوف ابتکاراتی نموده که منجر به حفظ محیط زیست، ذخیره منابع طبیعی و بهبود توسعه ی اقتصادی در جوامع بشر می شود بر همین مبنا دو شرکت کوکا کولا و URRC (united ResoumRecovery Corporation) با گرید هایی مدیران دولتی و کارشناسان محیط زیست افتتاح بزرگترین کارخانه بازیافت بطری های پلاستیکی در جهان را جشن گرفت و هم چنین در این مراسم شرکت کوکاکولا از آغاز به کار بازار مولتی میلیون دلاری بازیافت با نام Give Back خبر داد که این پروژه به منظور یاد آوری به مشتریان که بطری ها و قوطی های کوکاکولا محصولات بازیافت شدنی ارزشمند هستند مطرح گردید. به گفته Sandy Douglas مدیر کوکاکولا در آمریکای شمالی این شرکت فعالیت های خود را برای رسیدن به هدف بازیافت و استفاده مجدد 100 درصدی از بطری ها و قوطی های نوشیدنی ها و اعمال ابتکارات جدید در بسته بندی محصولات معطوف داشته است. این کارخانه در زمان بهره برداری نهایی توان تولید در حدود 100 میلیون پوند پلاستیک PET قابل بازیافت با استاندارد مورد مصرف مواد خوراکی را در هر سال دارا خواهد بود. بازیافت PET برای استفاده مجدد مزایای زیست محیطی چشمگیری را آشکار می سازد طی ده سال آینده این کارخانه از انتشار یک میلیون تن دی اکسید کربن جلوگیری خواهد نمود که این میزان به مشابه خروج 000/125 خودرو از سطح جاده ها می باشد. علاوه بر مزایای زیست محیطی این کارخانه قابلیت ایجاد 100 شغل جدید نیز می باشد. به گفته آقای Carlos Gutiers مدیر (URRC) این شرکت در پی تسریع ساخت و تجاری نمودن تکنولوژی جدید و ابتکاری بازیافت از 10 سال پیش همکاری خود را با کوکاکولا آغاز نمود و در حال حاضر نه تنها به واسطه عملیاتی کردن این طرح بلکه به واسطه سرمایه گذاری در ساخت زیر بنای اقتصادی بازیافت که از مزایای زیست محیطی و اقتصادی برخوردار می باشد به خود می بالد.

دست یابی به دانش تولید کامپوزیت های جدید
دانشمندان موفق به تولید یک کامپوزیت جدید برای استفاده در مخازن هیدروژن شدند که این ماده سدگر مناسبی برای گاز هیدروژن بوده به علاوه از دوام بالایی نیز برخوردار می باشد. کامپوزیت مذکور توسط عملیات ساندویچ کردن فیلم Claist R بین صفحات پیش آغشته CFRP و با اعمال فشار به همراه حرارت تولید می شود. این ماده از ساختار مشابه و البته درصد اطمینان بالاتری نسبت به کامپوزیت های موجود که از آلومینیوم یا پلاستیک هایی با دانسیته بالاتر به عنوان خطوط سدکننده ی گاز تشکیل شده اند، برخوردار می باشد. نتایج آزمون مقدماتی بر روی این ماده نشان می دهد که عملکرد این کامپوزیت به عنوان سدگر گاز هیدروژن نسبت به سایر پلیمرهایی با بزرگی در حدود دو درجه بهتر می باشد بطوریکه در یک مخزن با ابعادی به طول 5 متر و قطر 1 متر نشت گاز هیدروژن به میزان یک صدم در سال تخمین زده می شود. به علاوه می توان از این کامپوزیت در مخازن سبک مورد استفاده در وسایل نقلیه موتوری و در صنعت هوانوردی از جمله هواپیماها و فضاپیماها سود برد.

زمانیکه وقتی برای خوردن وجود نداشته باشد!
طبق آمار منتشر شده توسط اداره آمار و سرشماری ایالات متحده امریکا اغلب افراد به طور متوسط سالیانه صد ساعت از وقت خود را در سفرهای روزانه درون خودرو می گذرانند و شرکت های تولید محصولات غذایی پیوسته در تکاپوی کسب بازار غذایی این مسافران روزانه هستند، به طوریکه امروزه شرکت تولیدی PWP با تولید ظروف بسته بندی جدید به نام Dip-N-Go انتخاب این افراد را برای استفاده از انواع غذاها از جمله غذاهای تر مانند: ماست، تکه های بریده شده از میوه جات تازه، خامه زده شده، آب میوه، چوب شور به همراه سس پنیری یا کره ای بادام زمینی، سبزیجات تازه با سس، تکه های کیک به همراه شکلات مایع، چیپس و سالسا، پنکیک به همراه شربت، سوپ به همراه صدف خوراکی و بستنی وسعت بخشیده است. ظروف فنجان شکل جدید بهترین گزینه برای افرادی است که تمایل دارند انواع غذاهای تر را بدون ریخت و پاش همراه خود داشته و میل نمایند. ظروف بسته بندی Dip-N-Go-R همانند یک محفظه غیر قابل نفوذ عمل کرده و درپوش پیچی قابلیت پر شدن این ظروف را با انواع متفاوتی از سس ها ایجاد می نماید. همچنین این درب ها پس از باز شدن با گیره شدن به لبه ظرف آن را به لیوان تبدیل می نماید.
به گفته آقای TerryVovan معاونت تولیدات ابتکاری شرکت صنایع PWP ساخت ظروف Dip-N-Go R در راستای پاسخگویی به تقاضاهای مستمر برای استفاده راحت و مفید از مواد خوراکی درون بسته بندی در حین حرکت و حمل و نقل مواد غذایی انجام پذیرفته است. بطوریکه این محصول در نوع خود اولین و منحصر به فرد می باشد.
قبل از معرفی Dip_N_go R غذاهایی که به همراه انواع سس سرو می شدند و یا غذاهای تر باید در حین نشستن و غالبا در همان محلی که غذا خریداری می شد، خورده می شدند. اما اکنون افراد می توانند از خوردن انواع غذاهای تر از جمله غذاهای ذکر شده در هر مکان ممکن لذت ببرند. این محصول به واسطه مقاوم بودن در برابر رسوخ نم و رطوبت هوا برای تازه ماندن مواد خوراکی و برخورداری از سایز مناسب جهت قرارگیری در جا ظرفی خودروها و سایر موارد پیش از معرفی در سال 2007 موفق به کسب جایزه برنزی بسته بندی از جامعه مهندسین پلاستیک (SPE) و 5 جایزه برتر دیگر در همان سال به منظور تولید بسته بندی سالم و ایمن مخصوص مواد غذایی از لحاظ تکنولوژِی و کارآیی و هم چنین موفق به دریافت تشویق به واسطه بسته بندی مناسب جهت رفاه حال مصرف کنندگان از انجمن بسته بندی مواد غذایی QSR/FDI در سال 2007 گردید.

زندگی بخشیدن به پرنده ساخته شده از Makrolon!
شرکت Bayer Material Science فعالیت های تجاری خود را بر روی تولید مواد پلیمری با تکنولوژی بالا و توسعه راه حل های ابتکاری در تولید محصولاتی که مورد مصرف روزانه در زندگی انسان دارند معطوف داشته و در این راستا با فروش 10.4 میلیارد یورویی در سال 2007 در میان بزرگترین شرکت ها پلیمری دنیا جای گرفت. به طوریکه بالغ بر 15400 نفر کارمند در 30 واحد تولیدی این شرکت در سرتاسر جهانی مشغول به کار می باشند.


از جمله محصولات این شرکت توسط مجسمه سازی به نام آقای Richard Broderik که از سال 1985 به صورت حرفه ای در این رشته مشغول به کار بوده و صدها پروژه از مجسمه های کوچک تا آثار هنری بزرگی را ساخته است، در خلق یک اثر هنری نسبتا نا متعارف به کار گرفته شد. استفاده از ورق های پلی کربنات Makrolon R این شرکت توانست یک پرنده بسازد! این مجسمه ساز با صرف 40 روز در طول شش ماه توانست شکل جالب توجه این پرنده را با قابلیت حرکت به سمت چپ و راست و بالا و پایین و هم چنین قابلیت باز و بسته شدن منقار خلق نماید. وی این ماده را برای اینکار بسیار مناسب یافت. هم چنین دریافت که Makrolon در ساخت قطعات به کار رفته در مکانیزم هایی که علی رغم استحکام باید از شفافیت نیز برخوردار باشند، خیلی مفید واقع می شود. کلیه مکانیزم های حرکتی این پرنده توسط یک موتور انجام می پذیرد که به منظور مشاهده علاقه مندان این موتور درون یک جعبه از جنس پلاستیک شفاف قرار داده شده است.


برش های با کیفیت بالا برای خطوط اکستروژن سریع
سری جدید Duet از ماشین های برش درون خطی (inline) خودکار به عنوان راه حلی از شرکت Sica برای رفع مشکل تولید مقادیر زیادی از لوله های کوچک در خطوط اکستروژن سریع دیده شده است.
ماشین های برش لوله های PVC-U , HDPE, PP به صورت برش ناگهان چرخه های دوتایی خودکار کار می کنند. نسخه جدید Duet 125 می تواند 2000 قطعه با طول 150 میلیمتر را به همراه سوکت های آنها در هر ساعت تولید کند که می توان به نرخ تولید بیش از 2300 لوله با طول 500 میلیمتر به همراه سوکت نیز دست یافت. این ماشین در نمایشگاه Interplastica در ژانویه 2009 در مسکو نشان داده شد. این ماشین همچنین در نمایشگاه پلاست در مارس 2009 در میلان نیز به نمایشگاه گذاشته خواهد شد. Duet با طراحی خلاقانه و روش برش ثبت اختراع شده Sica توانسته است به نرخ تولید بالا به ازای هر ساعت دست یابد. علاوه بر این، طول برش لوله با دقت بالا (-+1mm) نیز با سامانه کنترل CNC تضمین می شود. این سامانه هماهنگی صحیحی با سرعت لوله و وضعیت دقیق نهایی برای تجهیزات برش را در نقطه مطلوب بر روی لوله امکان پذیر می سازد. همچنین منطق ماشین امکان استفاده از سامانه ثبت اختراع شرکت Sica یعنی Cutting on the fly را می دهد تا عمل برش برای افزایش تعداد برش ها را بهینه کنند.
بر طبق کنترل منطقی ماشین علاوه بر استفاده از یک رابطه کاربر تصویری Duet یک سامانه خلاقانه برای تولید قطعه ارایه کرده است. به طورخاص از آنجاییکه پارامترهای اصلی تولید انتخاب شده اند (سرعت اکستروژن، قطر تولید شده، ظرفیت ماشین های پایین خط) کاربر می تواند با ین پارامترها تولید قطعات مطلوب را تعیین کنند.
به دلیل تعداد زیاد برش هایی که می توانند تولید شوند، ماشین با یک سامانه خلاء چرخه ای قدرتمند مجهز شده است.

دعوت نمایشگاه دوسلدروف از غرفه گذران نمایشگاه K'2010
برای همه شرکت هایی که قصد شرکت در K'2010 در دوسلدرف را دارند، اکنون زمان K است! بزرگترین نمایشگاه تجاری در زمینه صنایع پلاستیک و لاستیک در سطح بین المللی از 27 اکتبر تا 3 نوامبر سال 2010 برگزار خواهد شد. دعوتنامه هایی برای شرکت های بالقوه در سراسر دنیا در حال فرستانده شدن هستند.
این نمایشگاه در بخش های تثبیت شده ی ماشین آلات و تجهیزات، مواد اولیه و افزودنی و محصولات نیمه تمام و تمام شده، قطعات تخصصی و پلاستیک های تقویت شده است.
تاریخ نهایی برای ثبت نام همه ی شرکت های مایل به شرکت در K'2010 31 ماه می 2009 است. نمایشگاه دوسلدروف، برگزار کننده نمایشگاه تعداد شرکت کنندگان زیادی نسبت به K'2007 را که 3114 غرفه گذار و 242000بازدیدکننده تجاری داشت، انتظار می کشد. برای دریافت آخرین اطلاعات در مورد K'2010 می توانید به سایت www.k-online.de مراجعه کنید.

پرده برداری موتورولا از نخستین تلفن همراه ساخته شده از بطری های بازیافتی
شرکت موتورولا، دو دستگاه تلفن همراه جدید را از مواد بازیافتی ارایه کرده است. Moto W233 Renew اولین تلفن همراه ساخته شده از پلاستیک های بطری بازیافتی برای نخستین بار به تازگی در نمایشگاه بین المللی مصرف کننده های الکترونیک 2009 در لاس وگاس ارایه شد.
Moto W233 کیفیت مورد توقع از یک محصول موتورولا را همراه با در اختیار شدن میزان کربن کمتر برآورده می کند. نه تنها بدنه آن از پلاستیک بازیافتی از بطری 100 درصد قابل بازیافت ساخته شده است، بلکه اولین تلفن همراه بدون کربن نیز می باشد. با همکاری carbon fumd.org موتورولا دی اکسید کربن مورد نیاز برای تولید تلفن را از طریق سرمایه گذاری در منابع انرژی تجدید پذیری و احیای جنگل ها تعدیل و کاهش داده است. این دستگاه تاییدیه carbon free را از Carbon fund.org بعد از ارزیابی گسترده چرخه عمر محصول دریافت کرده است. در طراحی بسته بندی نیز موتورولا اندازه جعبه را تا 22 درصد کاهش داده و جعبه و کلیه ی مواد داخل آن را نیز از 100درصد از کاغذهای بازیافتی مصرف شده تهیه کرده است.


کاهش سر و صدا با استفاده از ARPRO متخلخل در قطعات داخلی خودرو
محصول جدید ARPRO متخلخل از شرکت JSP با داشتن وزن سبک، لرزش و صدا را کاهش داده است که کاهش سطح صدا بر طبق آزمایشات حدود 10 مرتبه کمتر از مواد جایگزین فعلی بوده است. این محصول یک فوم سلول بسته با تخلخل هم زمان است که راه حلی برای کاهش صدا در محصولات ساختمانی و مصرفی است. از جمله مشخصه های آن پاکت های هوا یا حفره با ساختار استوانه ای و دانه های تو خالی است. دانه های استوانه ای وزن کمتری نسبت به دانه های ARPRO معمولی دارند که همان استحکام و یکپارچگی ساختاری خاصیت کشسانی و مقاومت در برابر چندین ضربه را بدون تخریب در اختیار دارد.
محصول ARPRO متخلخل، 100 درصد قابل بازیافت و از این رو یک محصول دوست دار محیط زیست است که خواص جاذب صوت و توانایی در برآوردن دیگر نیازمندی ها را نیز دارد. نتایج ازمایشات جذب صوت m افزایش یافته ای را نسبت به پلی پروپیلن های انبساطی معمولی در محدوده فرکانسی 400 تا 10000 هرتز نشان می دهد. این نتایج جذب صوت حداکثر تا 10 برابر برای ARPRO متخلخل نسبت به ARPRO معمولی با دانسیته و ضمانت قابل مقایسه نشان می دهد. البته مواد دیگری نیز چنین نتایجی را داشته اند اما سنگین تر بوده و در اندازه کافی برای شکل دهی قالب گیری انعطاف پذیر نیستند.تولید قطعات خودرو از نارگیل
یک تیم از محققان دانشگاه Baylor دسته ای از محصولات کم هزینه را شناسایی کرده اند که می توان از نارگیل ها در نواحی فقیر نشین ساحلی تولید کرد. این تیم در حال حاضر روشی را توسعه داده است تا از پوست نارگیل در قطعات داخلی خودرو استفاده شود.
این محققان در حال توسعه تکنولوژی برای استفاده از الیاف نارگیل به عنوان جایگزینی برای الیاف پلی استر مصنوعی کامپوزیت های به دست آمده از قالب گیری فشاری هستند. به طور خاص هدف آنها استفاده از الیاف نارگیل در صندوق عقب، تخته کف پوش و پوشش های داخلی درها در خودروهاست که برای نخستین بار در این کاربردها مورد استفاده قرار می گیرد.
از آنجاییکه نارگیل از جمله منابع فراوان و تجدید پذیر در همه ی کشورهای نزدیک خط استوا هستند، تیم دانشگاه Baylor بر روی کار برای تولید محصولات از نارگیل ها در ناحیه و با استفاده از تکنولوژی ساده ارزان قیمت هستند. با حدود 11 میلیون کشاورز نارگیل متوسط در آمد سالانه 500 دلار، تیم تحقیقاتی Baylor قصد سه برابر کردن در آمد این کشاورزان از طریق افزایش قیمت هر نارگیل به میزان 30 سنت را در برنامه دارند که نقش قابل توجهی در کیفیت زندگی کشاورزان در پی خواهد داشت.
به گفته محققان Baylor خواص مکانیکی الیاف نارگیل اگر بهتر از الیاف پلی استر و مصنوعی مورد استفاده در قطعات خودرو نباشد، به خوبی آنهاست. این الیاف قیمت بسیار کمتری را نسبت به دیگر الیاف دارا می باشند و از نظر زیست محیطی نیز بهتر هستند. چرا که پوسته نارگیل اگر مورد استفاده قرار نگیرد، دور ریخته و در طبیعت بازیافت خواهد شد.
علاوه بر این، این الیاف به خوبی نمی سوزند و گازهای سمی را تولید نمی کنند که برای پذیرفته شدن در آزمون های مورد نیاز برای کاربرد عملی در قطعات تجاری خودرو یک مساله حیاتی است.

توسعه تولید قطعات خودرو بر پایه پلاستیک های تقویت شده با الیاف کربن در اروپا
شرکت صنایع Toray از تصمیم خود برای توسعه تولید بر پایه ی پلاستیک های تقویت شده با الیاف کربن CFRP در اروپا به عنوان یک حرکت هدفمند برای توسعه ی این بازار در بخش خودرو خبر داد. شرکت Toray مشارکت سهمی با نسبت سرمایه گذاری 21 درصد را با ACE GMBH تولید کننده کامپوزیت های پیشرفته در آلمان در ماه دسامبر خواهد داشت. تا به حال قطعات برپایه CFRP با استفاده از قالب گیری پیش آغشته تولید شده اند که زمان بر و هزینه بر است و انتخاب آن محدود به تعدادی از خودروهای ویژه با قیمت بسیار بالا و حجم تولید پایین بوده است. با این حال، تهدید گرم شدن جهانی کره زمین فشاری را بر روی تولید کننده های خودرو مبنی بر کاهش وزن وسیله نقلیه اعمال کرده است. این مساله یک محرکه ی قوی برای پذیرش تمام عیار CFRP ها در این صنعت است. قالب گیری انتقال رزین با RTM به عنوان فناوری اصلی برای تولید قطعات خودرو با سطح میانه ای از میزان تولید در محدوده ی 10000 وسیله نقلیه در سال به شمارمی رود.

تویوتا و افزایش مصرف پلاستیک های دوستدار محیط زیست در قطعات داخلی خودرو
شرکت خودروسازی تویوتا، قصد افزایش مصرف پلاستیک های مشتق شده از گیاهان و کربن خنثی (محصولات با انتشار گاز دی اکسید کربن خالص صفر در طول تمام چرخه ی عمر) را در خودرو های خود دارد که این طرح با یک خودرو ی ترکیبی در سال آینده آغاز به کار می کنند. پلاستیک های جدید توسعه یافته توسط TMC که پلاستیک های دوستدار محیط زیست نامیده می شوند، قرار است در بالشتک های صندلی و دیگر قطعات داخلی خودرو مورد استفاده قرار گیرند. در سال 2009. تویوتا قصد استفاده از پلاستیک های دوستدار محیط زیست را برای 60 درصد از قطعات داخلی با قابلیت استفاده از آنها در برنامه دارد.
به طور کلی دو نوع پلاستیک دوستدار محیط زیست وجود دارند که یک دسته کاملا از مواد گیاهی مشتق می شوند و دسته ی دیگر ترکیبی از مواد مشتق شده از نفت و گیاهان هستند. پلاستیک های دوستدار محیط زیست در چرخه عمر محصول خود (از تولید تا مصرف) انتشار گاز CO2 کمتری را نسبت به پلاستیک های ساخته شدها از نفت دارند. علاوه بر آن این پلاستیک ها به کاهش مصرف نفت نیز کمک می کنند.
این پلاستیک ها به میزان کافی تقاضای مقاومت حرارتی و مقاومت ضربه ای مورد نیاز برای کاربرد در قطعات داخلی خودرو و راه از طریق استفاده از تکنولوژی های مختلف آمیزه کاری مانند اتصال در مقیاس مولکولی و اختلاط همگن مواد خام مشتق شده از نفت و مواد گیاهی فراهم می کنند. TMC اولین تولید کننده خودرو در دنیاست که مواد پلاستیکی 100 درصد طبیعی مثل پلی لاکتیک اسید را در تولید قطعات داخلی خودرو مورد استفاده قرار داده است. TMC تمایل به پیگیری، تحقیق و توسعه و کاربرد عملی در این زمینه دارد که منجر به توسعه استفاده از پلاستیک های دوستدار محیط زیست در قطعات خودرو می شود.

سری ماشین های سرعت بالا با کاربرد IML در مسکو
گروه Witmann ، ماشین جدیدو قدرتمندی را از سری TM Xpress در نمایشگاه Inter plastic 2009 در مسکو در نمایش خواهد گذاشت که دارای کاربرد خلاقانه ای از برچسب زنی داخلی قالب است که محدوده ی وسیعی از تجهیزات جانبی را نیز به همراه دارد. در Tm Xpress 270/1350 بانیروی قفل شوندگی 270 تن، فنجان های مربعی 750 میلی لیتر از PP در زمان فقط 4.7 ثانیه تولید خواهند شد. قرار دادن برچسب های پروانه ای و همچنین بر داشتن و خارج سازی فنجان های نهایی نیز در دستگاه جدید گروه wittmann در نظر گرفته شده اند.

 
اشتراک اخبار اطلاعات درج آگهی ‪Copyright © 2014 Iran Polymer. All rights reserved.‌