IranPolymer.com
 
 مقاله

تکذیب می کنم! ثبت نام اینترنتی و فرصت ها برابر بود

علی شالباف مرد آرامی است.
مرا به یاد وقتی می اندازد که تازه کار خبرنگاری را آغاز کرده بودم. هیچ کس تصور نمی کرد با چنین مشخصات فردی بتوانم به عنوان ناشر یک ماهنامه تخصصی در این صنعت باقی بمانم! شالباف البته در آغاز راه نیست. دست درکاران صنعت پلیمر و زیرشاخه های آن، او را از زمان برگزاری نمایشگاه های اصفهان پلاست می شناسند. همان وقت هم برای گرد هم آوردن ارکان صنعت از جمله تشکل ها و مجلات تخصصی و واحدهای تولیدی و بازرگانی، وقت می گذاشت و تلاش می کرد تا نظرات آنها را که لازمه برگزاری موفق نمایشگاه ها بود، برآورده سازد. او امسال به تهران آمد تا مدیریت ستاد اجرایی هشتمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست را به دست بگیرد. کاری که در ابتدا خیلی ها به موفقیت او در آن، خوشبین نبودند.
شركت متحدان توسعه همايش‌ها و نمايشگاه‌هاي آريا (متحدان آریا) با هدف ارایه خدمات مناسب و گسترده و استفاده از دانش روز در حوزه برگزاری کنفرانس ها و نمايشگاه‌های بین المللی و تخصصی فعالیت می‌نماید. این شرکت در راستاي معرفي توانمندي‌هاي صنعتي كشور،‌ دانش فني و خدمات شركت‌ها،‌ سازمان‌ها، توليد‌كنندگان و متخصصان داخلي،‌ با بهره‌گيري بیش از یک دهه تجربه موسسين خود از جمله شركت مشاورين نمايشگاهي صفاهان آرا (صاكو) در این رشته، توانسته است خود را به مجموعه‌اي پويا تبديل کند. این شرکت چنانکه در وب سایت رسمی خود می نویسد ارایه خدماتي با كيفيت،‌ همراه با رعايت اصول حرفه‌اي و بي‌طرفي كامل را به عنوان اصلي‌ترين هدف خود برگزيده است و رضايت مشتريان اصل اول تعامل اين شركت بوده و با تمام توان مي‌كوشد تا در جهت برآورده ساختن تمامي نياز‌هاي مشتريان، خدماتي منحصر به فرد ارایه نماید.

بسپار- آقای شالباف شرکت متحدان آریا در چه فرآیندی برای برگزاری دیرهنگام نمایشگاه ایران پلاست هشتم انتخاب شد؟
شالباف: امسال نخستین بار است که در برگزاری نمایشگاه ایران پلاست، شورای سیاست گذاری تشکیل شده است. این شورا متشکل از نمایندگانی از بخش خصوصی و بخش دولتی است. بر اساس نظام نامه ای که شرکت ملی‌ صنایع پترشیمی (به عنوان دارنده مجوز برگزاری این نمایشگاه) در اختیار داشت و در راستای تجارب دوره های قبلی‌ تهیه کرده بود، نهایتا پس از جذب آرای شورای یاد شده، شرایط مجری این دوره طبق نظام نامه و پیشنهادات و طرحهای مسئولین سابق نمایشگاه های صنعت لاستیک و پلاستیک، امتیاز دهی‌ شد. طی‌ دو جلسه با دفاع از طرحها و مواردی که ارایه کرده بودیم، مجموعه ما برای برگزاری نمایشگاه ایران پلاست دوره هشتم انتخاب شد.

بسپار- کارهای اجرایی برای برگزاری نمایشگاه چه وقت آغاز شد و چگونه؟
شالباف: شروع همکاری ما برای نمایشگاه به مهرماه سال گذشته بر می گردد، در آن مقطع ما خیلی‌ امیدوار بودیم که حدود یک سال زمان وجود دارد اما متاسفانه تا اردیبهشت سال جاری زمان ما صرف در اختیار گرفتن مجوز نمایشگاه ایران پلاست از سازمان توسعه تجارت و شرکت سهامی نمایشگاه ها شد تا سازمان تائید کند که شرکت ملی‌ صنایع پتروشیمی برگزار کننده این دوره از نمایشگاه است. بعد از آن هم متاسفانه زمانی‌ را برای به نتیجه رسیدن بر سر تاریخ برگزاری نمایشگاه با شرکت سهامی نمایشگاه ها از دست دادیم که تاریخ اولیه بعد از پیگیری های مکرر ۱۴تا ۱۷شهریور ماه سال جاری اعلام شد، اما با توجه به برگزاری اجلاس سران کشور های عضو جنبش عدم تعهد، حتی با توجه به قرار دادی که باشرکت سهامی نمایشگاه ها به امضا رسانده بودیم اطلاع دادند که امکان برگزاری این نمایشگاه در این بازه ی زمانی‌ امکان پذیر نخواهد بود، ما مجبور شدیم بدلیل نبود زمان مشخص برای پاسخ گویی به متقاضیان روند اجرایی و ثبت نام را متوقف کنیم.
مجددا متاسفانه زمانی‌ را برای یافتن تاریخ های ممکن‌ برای اجرای نمایشگاه و بررسی‌ های مکرر با سازمان سهامی نمایشگاه ها از دست دادیم که در نهایت بعد از این پیگیری ها توانستیم تاریخ ۱۴تا ۱۷ آبان ماه را برای برگزاری قطعی کنیم.
با مشکلاتی نیز مواجه بودیم، اول: سالن های شرقی‌ بود که به جای سالن های غربی در اختیار ما قرار گرفت. دوم: با وجود اطلاع رسانی ها و تعامل خوبی‌ که با متقاضیان ایجاد شده بود، نهایتا فضای کم و نامناسب برای حجم بالای درخواست کنندگان این دوره مشکلاتی را به وجود آورد. بر اساس در خواست های اولیه ۲۲۰۰۰متر مربع برای فضای سر پوشیده و حدود ۵۰۰۰ متر مربع برای فضای باز درخواست دریافت کردیم. در کل نمایشگاه ما در فضایی حدود ۳۰۰۰۰ متر مربع برگزار خواهد شد و متاسفانه ۱۷۰۰۰ متر مربع فضای مفیدی است که ما می توانیم واگذار کنیم.
البته با وجود همه این محدودیت ها و تنگناها توانستیم ثبت نام نهایی را تا الان به خوبی‌ پشت سر بگذاریم.

بسپار- معمولا جانمایی واحدها در نمایشگاه یکی از پرچالش ترین مباحث است.
شالباف: برای این دوره از نمایشگاه پنج گروه کالایی در نظر گرفته بودیم و با همکاری شورای سیاست گذاری تلاش کردیم بنا به درخواست متقاضیان برای هر کدام تعدادی سالن را اختصاص بدهیم. هر متقاضی بنا به زمینه فعالیت یا گروه کالایی خود تنها می تواند به سالن های مربوطه دسترسی‌ داشته باشد و به لحاظ پیش بینی‌ که صورت گرفته بود از قبل هیچ گونه اختلالی نداشتیم. پس از جانمایی شرکت ها تا ۷۲ ساعت فرصت داشتند که غرفه خود را ثبت کنند. در غیر این صورت نرم افزار سایت به صورت اتوماتیک آن ها را حذف می کرد و فضای باز در اختیار متقاضیانی که موفق به دریافت غرفه نشده بودند قرار می گرفت. این روند ثبت نام تقریبا در سه مرحله انجام شده از روز اول آغاز شد و بخش عمده ای از کسانی‌ که متقاضی بودند خوشبختانه هر چند با فضای کمتر ولی‌ در نمایشگاه حضور پیدا کردند. بخش عمده فضای نمایشگاه در اختیار تشکل ها بود که عمدتا توسط انجمن صنایع همگن پلاست و انجمن سازندگان ماشین آلات پلیمری ثبت نام کردند.

بسپار -چرا علیرغم اینکه ثبت نام نمایشگاه اینترنتی اعلام شده بود، در ساعات اولیه سالن ماشین سازها و خیلی‌ از فضاها در سالن های دیگر رزرو بودند؟!
شالباف: این موضوع را تکذیب می‌کنم! علیرغم اینکه اعلام کردیم ثبت نام در ساعت ۹ صبح شروع می شود، به پیمانکار سایت گفتیم از ساعت ۱۰:۹ ثبت نام را فعال کند حتی سیستمی‌ را ایجاد کردیم تا غرفه های رزرو شده با نام خود شرکت ها به نمایش در بیاید تا کاملا شفاف باشد. چون درخواست ها بیشتر از فضا بود این کار را انجام دادیم تا سوءتفاهم به وجود نیاید. تنها در سالن های ۶، ۷ و ۲۷ از همان ساعت اول دوستان که وارد می شدند هیچ جایی نبود، به این دلیل که بیش از ۶۰درصد تقاضاهایی که در این گروه کالایی دریافت کرده بودیم توسط انجمن ماشین سازان صورت گرفته بود. از قبل هم در شورای سیاست گذاری مصوب شد تا جانمایی غرفه ها در این گروه کالایی توسط خود هیأت مدیره انجمن ماشین سازان صورت بگیرد، و به این صورت نبود که ستاد اجرایی این فضاها را در اختیار داشته باشد. در واقع یک روز قبل توسط خود انجمن، شرکت های عضو جانمایی شده بودند و فقط روی سایت اطلاعات بارگذاری شد.
در سایر سالن ها هم تعدادی غرفه که حدود هشت غرفه بودند را به جایگاه های اسپانسری اختصاص دادیم که امری متعارف در تمامی‌ نمایشگاه ها است. تعدادی هم رزرو برای بخش خارجی‌ داشتیم. چون در این دوره ۱۱ ارگانایزر خارجی‌ داشتیم که اینها از قبل درخواست داده بودند مانند کشور چین که شامل دو ارگانایزر است و حدود ۵۰۰ متر مربع فضا در خواست کرده بودند، غرفه های که رزرو شده بودند تنها شامل این سه دسته بودند و هیچ غرفه ی دیگری رزرو نشده بود.

بسپار- از آنجایی که مخصوصا در شرایط امروز چهره یک نمایشگاه در فضاهای مجازی به اعتبار آن در عرصه بین المللی بسیار کمک می کند، شکل و محتوای سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
شالباف: از نظر روند ثبت نام و اطلاعاتی‌ که باید در اختیار قرار می داده، از نظر من، سایت خیلی‌ خوب عمل کرده است. اما از نظر تبلیغات و بخش خبری به دلیل اینکه شرکت ملی‌ صنایع پتروشیمی، تولید خبر و بارگزاری اطلاعات را روی سایت به ستاد خبری نمایشگاه سپرده بودند و توافق های مورد نظر تا مقاطعی صورت نگرفته بود، متاسفانه عملکردی ضعیف داشته، اما الان این بخش ها نیز در حال تکمیل می باشند و در حال حاضر می‌توان گفت وضعیت سایت نمایشگاه مطلوب است.

بسپار- برنامه های تبلیغاتی شما برای (کمتر) جذب مشارکت کننده داخلی و (بیشتر) مشارکت کننده خارجی و خصوصا بازدیدکنندگان داخلی و خارجی چه بوده است؟
شالباف: کمپین های تبلیغاتی پیش بینی‌ شده بود که شامل دو بخش است یکی‌ در خصوص جذب و پذیرش مشارکت کنندگان و دیگری‌ تبلیغات و اطلاع رسانی برای جذب و پذیرش بازدیدکنندگان، برای گروه اول از ماه ها قبل از تاریخ برگزاری با برنامه ریزی خاصی‌ عمل کردیم. در این بخش تبلیغات گسترده ای از طریق انجمن ها، تشکل ها و مجلات و نشریات تخصصی مرتبط با موضوع نمایشگاه داشتیم که خوشبختانه خیلی‌ هم موفق بودیم.
در خصوص گروه دوم یعنی‌ جذب بازدید کنندگان، از یک تا دو ماه قبل از تاریخ برگزاری نمایشگاه هم در سطح داخلی‌ و هم در سطح بین المللی مجددا از طریق مجلات و نشریات تخصصی، انجمن ها، ارسال پیام کوتاه، درج تبلیغ و آگهی‌ در روزنامه های کثیرالأنتشار و در اختیار گرفتن بیلبورد های تبلیغاتی در سطح شهر و مجتمع های پتروشیمی اطلاع رسانی لازم از دو هفته قبل از تاریخ برگزاری نمایشگاه صورت خواهد گرفت.

بسپار- ممکن است آمار مشاکت کنندگان را به تفکیک داخلی و خارجی بفرمایید؟
شالباف: در حدود ۲۰۰۰۰متر مربع فضای بسته و باز واگذار شده که حدود ۱۸۰۰۰مترمربع برای شرکت های داخلی‌ و حدود ۲۰۰۰ متر مربع در بخش خارجی‌ جانمایی شده است.

بسپار- به همکاری موثر با انجمن ها اشاره کردید. آیا تشکل ها در این خصوص منتفع هم شدند؟
شالباف: طبق طرحی که در شورای سیاست گذاری )به لحاظ همکاری گسترده انجمنها و تشکل ها با نمایشگاه ایران پلاست ( تصویب گردید، برای ترغیب هر چه بیشتر انجمن ها و اعضای انجمن ها و تشکل ها، تخفیفی بالغ بر شش درصد را به ایشان اختصاص دادیم، به صورتی‌ که انجمن ها معرفی‌ نامه ای را چند روز قبل از انتخاب محل غرفه ارایه کردند که در واقع این اعضا توسط انجمن ثبت نام کرده اند و این تخفیف هم از صورت حساب متقاضیانی که توسط انجمن معرفی‌ شده بودند کسر گردید.

بسپار- در راستای ثبت اطلاعات بازدیدکنندگان و تهیه آمارها و همچنین هدایت بازدیدکنندگان چه اقداماتی صورت گرفته است؟
شالباف: متاسفانه دست ما برای انجام این فعالیت ها خیلی باز نیست ولی تا حد امکان تلاش کرده ایم فرآیند ثبت نام را برای بازدیدکنندگان تسهیل کنیم. همچنین نرم افزاری طراحی کرده ایم که علاقمندان با فعالسازی آن روی موبایل می توانند شرکت مورد نظر خود را شناسایی و نشانی آن را در محل نمایشگاه یافته و دنبال کنند.

بسپار -فکر می‌کنید شانس شما برای برگزاری دوره آینده ایران پلاست چقدر است؟
شالباف: الان برای قضاوت این موضوع زود است، از آنجایی که برگزاری نمایشگاه برای یک دوره از نظر کسب تجربه کافی‌ نیست و نمی‌توان گفت ستادی که برای اولین بار مجری شود، حتی اگر کاملا موفق باشد، دوره های بعدی را نیز برگزار خواهد کرد. متاسفانه تجارب مجری های گذشته هم در اختیار مجری بعدی قرار نمی گیرد. من این دیدگاه را دارم که با آزمون و خطا برای چند دوره از نمایشگاه می‌توان مجری خوبی‌ بود و با کمک گرفتن از تجارب برگزاری دوره های گذشته می توان دوره ی آینده را هرچه بهتر برگزار کرد.
شخصا چند سالی‌ است که به این امور آشنایی دارم و باعث افتخار خواهد بود تا در دوره ی آتی هم در خدمت دوستان باشیم و در راستای برگزاری هر چه بهتر نمایشگاه قدم برداریم .

بسپار - با چه چالش هایی در مسیر برگزاری مواجه بوده اید؟
شالباف: برای برگزاری و سامان دهی‌ یک رویداد به این بزرگی‌ با حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ مشارکت کننده در سطح داخلی‌ و خارجی‌ قطعا مشکلات زیادی وجود دارد. خیلی‌ از مسایل واقعا پیش بینی‌ نشده است. مطلبی که عرض می‌کنم در قالب دفاع از مجموعه ی خودم یا شخص خودم نیست. متاسفانه این دوره از نمایشگاه با مشکلات متعددی روبرو بود، واقعا انرژی بسیار زیادی از ما گرفته شد تا بتوانیم هر کدام از مشکلات را حل و فصل کنیم. شورای سیاست گذاری هم خوشبختانه در کنار ما حضور داشت و از نزدیک با این مشکلات و مسایل روبرو بود و در بعضی‌ مورد کمک به حل و فصل مشکلات می کرد. متاسفانه مشکلات تحریمی که الان وجود دارد باعث شده تا شاهد حضور شرکت های خارجی (و حتی داخلی) کمتری باشیم و بسیاری از شرکت های خارجی‌ استدلالشان این است که شاید توان رقابت در داخل ایران را در حل حاضر ندارند و به گونه ای از حضورشان انصراف داده ا‌ند. این ها همه مشکلاتی بوده که ستاد اجرایی در بخش های مختلف با آن روبرو بوده و تلاش کرده تا آنها را مرتفع سازد.

بسپار - سه نفر را نام ببرید که در برگزاری این نمایشگاه بیشترین همراهی را با شما داشته ا‌ند؟
شالباف: اجازه می‌خواهم که از شخص خاصی‌ اسم نبرم، به این دلیل که معتقد هستم برگزاری یک نمایشگاه کار گروهی است. من هیچ وقت نمی توانم مدعی شوم که نمایشگاه ایران پلاست را شخصا برگزار کرده ام یا شرکت متحدان آریا برگزار کرده، برگزاری نمایشگاه دقیقا شبیه یک فیلم یا یک سریال است که در حقیقت ده ها یا صدها نفر پشت صحنه تلاش می کنند، چند هنرپیشه نقش اول هم دارد که روی صحنه هستند، اما اگر شناسنامه آن سریال یا فیلم را مشاهده کنید شاید شاهد چند دقیقه اسامی افراد مختلف و بخش های مختلف باشید که این ها دست اندر کار بوده ا‌ند و تلاش می کرده ا‌ند و زحمات و همفکری همه شان در جایگاه خودش بسیار ارزنده است. مثل دانه های یک زنجیر، هر کدام اگر نباشند، نمایشگاه دچار مشکل می شود، از تمامی‌ کسانی‌ که در این دوره با بنده همکاری داشته ا‌ند از خود شرکت ملی‌ صنایع پتروشیمی، اعضای محترم شورای سیاست گذاری و تمامی‌ صنعت گران این حوزه که دعوت ما را برای حضور در این نمایشگاه پذیرفته ا‌ند صمیمانه سپاس گذاری می‌کنم. امیدوار هستم که شاهد برگزاری نمایشگاهی با شایسته ترین وضعیت در این دوره باشیم .

بسپار- امید مشترکی داریم. موفق باشید.

 
اشتراک اخبار اطلاعات درج آگهی ‪Copyright © 2014 Iran Polymer. All rights reserved.‌