IranPolymer.com
 
 مقاله

تازه هایی از دنیای بسپارها

تجدیدپذیرها برنده جوایز بسته¬بندی
فیلم لایه¬ای میکرو، BOPP فوق نازک و بسته¬های ماست از جنس PLA در میان برندگان جوایز بسته¬بندی DuPont قرار گرفتند.
شرکت Apeldoorn Flexible Packaging از کشور هلند شرکتی است که از تکنولوژی میکرو لایه برای طراحی فیلمهای خود استفاده می¬کند و این فیلمها برای استفاده در در صنعت نوشیدنی-ها طراحی شده¬اند. در فیلمهای میکرو لایه Katan-Ex که موجب ارتقاء پایداری حرارتی بسته-بندی می¬گردد از حدود 30 درصد مواد کمتر نسبت به فیلمهای مشابه استفاده شده است و همچنین احتمال صدمه به بسته¬بندی در هنگام حمل و نقل را حدود 80 درصد کاهش می¬دهد.
همچنین در ایالات متحده Stonyfield Farm و Clear Lam بسته¬های ماست از جنس پلی-استایرن مقاوم در برابر ضربه (HIPS) را با موادی حاوی 93 درصد PLA جایگزین کرده است. این فیلمها تا 48 درصد نشر گازهای گلخانه¬ای به محیط زیست را کاهش می¬دهند و درعین حال افزایش استحکام فشاری آن به میزان 15 تا 20 درصد موجب کاهش احتمال صدمه به این بسته¬بندی¬ها می¬گردد.
Montea S از اسلواکی نیز فویلهای 14 میکرونی را با فیلم BOPP 3 میکرونی و فویل 7 میکرونی جایگزین کرده است که سبب بهبود کیفیت چاپ بر روی بسته¬بندی شده است. BOPP سبب افزایش استحکام و مقاومت در برابر خراش می¬گردد.
Shanna Moore، مدیر بخش Packaging & Industrial Polymers شرکت DuPont دراینباره می-گوید: امسال کاندیداها و برندگان جوایز نشان دادند که چگونه توجه به مواد تجدیدپذیر سبب ایجاد و بروز نوآوری می¬گردد.

شفافیت بهتر
شرکت نیوزلندی Sistema Plastics شفافیت ظروف نگه¬داری غذای خود را با استفاده از شفاف کننده Millad NX8000 ارتقاء داده است. Allin Russell، مدیر بازاریابی این شرکت می¬گوید: Sistema با درک و عرضه آنچه که مشتریان نیاز دارند و امروزه در جستجوی آن می¬باشند همیشه در پی بهبود کیفیت و ایمنی محصولات خود است.
شفاف کننده Milliken NX8000 سبب بهبود شفافیت، براقیت سطح و درخشندگی ظروف پلاستیکی از جنس پلی¬پروپیلن می¬شود. همچنین پلی¬پروپیلنهای شفاف شده قادرند در دمای 210 درجه سانتیگراد بجای 245 درجه سانتیگراد فرآیند شوند که سبب کاهش زمان چرخه فرآیند تا حدود 10 درصد می¬گردد.

ذرات رس نقره¬ای مورد تایید EPA قرار گرفتند
شرکت NanoBioMatters که تولید کننده مواد افزودنی پایه رسی می¬باشد توانسته است تاییدیه Environmental Protection Agency (EPA) را برای محصول ضد میکروب BactiBlock خود دریافت کند. دریافت این تاییدیه به این معنی است که رس عامل دار شده با نقره BactiBlock در کامپاندهای پلیمری مورد استفاده در ایالات متحده قابل کاربری است.
BactiBlock از اتصال فلز نقره به سطوح اصلاح شده صفحات رسی حاصل می¬شود. این فرآیند سبب می¬شود تا پخش نقره در کامپاند پلیمری با سهولت بیشتری انجام گیرد.
NanoBioMatters می¬گوید این افزودنی به شکل پودر با ابعاد میکرونی، ژل و یا مستربچ عرضه می¬شود که در پلی¬الفینها و رزینهای مهندسی قابل استفاده است. محدوده قابل استفاده از این افزودنی بین 5/0 تا 2 درصد می¬باشد.

PET با ظاهری مات
شرکت Holland Colours افزودنی جدیدی عرضه کرده است که حالت نیمه شفاف در PET‌ ایجاد می¬کند و سبب می¬شود تا PET بدون نیاز به انجام فرآیندهای ثانویه ظاهری مات پیدا کند. Holcosperse B Matte Frost حالتی مات در PET ایجاد می¬کند و سبب می¬شود که براقیت آن تا حدود 85 درصد کاهش یابد.
برخلاف برخی از افزودنی¬های مشابه، این افزودنی بر روی جهت گیری زنجیرهای تاثیر ندارد و همچنین مورد تایید قوانین اتحادیه اروپا و FDA در زمینه بسته¬بندی¬های از جنس PET‌است.
این افزودنی که به شکل پودر عرضه می¬شود را می¬توان با مقادیر و درصدهای کم مورد استفاده قرار داد. Holland Colours مدعی است که از این افزودنی می¬توان در کنار سایر افزودنی¬های مورد استفاده در PET‌ نظیر آنتی¬اکسیدان و روبنده¬های اکسیژن بکار برد.

مواد معدنی برای بهبود خواص پلاستیکهای پایه طبیعی
شرکت Mineral Technologies خط تولید جدیدی برای تولید تقویت کننده¬های معدنی با هدف بهبود خواص پلاستیکهای پایه طبیعی اختصاص داده است. EMforce Bio، UltraTalc 609 و MicroTuff609 از جمله افزودنی¬های جدید این شرکت هستند که برای ارتقاء ویژگیها و بهبود خواص فرآیندی رزینهای پایه طبیعی طراحی شده¬اند.
EMforce سبب بهبود مقاومت ضربه¬ای و چقرمگی PLA و PHA در کاربردهای شکلدهی حرارتی شده می¬گردد که موجب کاهش مصرف مواد بدون افت خواص خواهد شد. UitaTalc و MicroTuff عوامل هسته¬گذاری هستند که موجب بهبود مدول، سفتی و استحکام مذاب می-گردد.

واکسهای EuroCeras برای استفاده در مستربچها
شرکت لهستانی EuroCeras که از جمله تولید کنندگان واکس می¬باشد به تازگی گونه¬های جدیدی از واکسهای پلی¬استر با وزن مولکولی بالا عرضه کرده است که بعنوان عامل پخش کننده در مستربچهای رنگی کاربرد دارد. این واکسهای جدید که Ceralene 691 و 693 و 694 نام دارند برای پخش پیگمنتهای پوششی در مخلوط کننده¬های با سرعت بالا طراحی شده¬اند. این واکسها با PP و اغلب رزینهای مهندسی اعم از ABS، PA، PET و POM سازگار می¬باشند و البته سبب ایجاد کمی ماتی در PS و PC می¬گردد.

آلیاژهای جدید Romira
شرکت Romira گونه¬های جدیدی از کامپاندهای مهندسی معرفی کرد که مورد استفاده صنعت خودرو خواهد بود. Romiloy 5250 GF20 یک آلیاژ تقویت شده با الیاف شیشه از جنس PBT و ASA است که در قسمتهای داخلی اتومبیل مورد استفاده قرار می¬گیرد و کمک می¬کند که پیچش و انحراف ناشی از قالبگیری در تولید قطعات کاهش یابد. مقدار الیاف شیشه موجود در این کامپاندها بین 8 تا 30 درصد است.
Romiloy EXP1872 آلیاژی از PBT و ASA است که برای تولید قطعات فاقد رنگ داخل اتومبیل که نیاز به براقیت سطح کم و کیفیت سطح مطلوب دارد استفاده می¬شود.

افزایش درصد پرکننده در فیلم با FilMor
FilMor نام پخش کننده جدیدی است که Vin Industries به تازگی عرضه کرده است. این شرکت هندی مدعی است که با این پخش کننده جدید می¬توان کامپاندهای پلی¬اتیلن با حدود 10 درصد پرکننده بیشتر بارگذاری کرد بدون اینکه این عمل تاثیری بر فرآیندپذیری و سایر ویژگیهای آن داشته باشد. این افزودنی سبب می¬شود که یکنواختی پخش پرکننده در کامپاند بهبود یابد و مقاومت ضربه¬ای و براقیت آن افزایش یابد و در عین اینکه شفافیت همچنان باقی خواهد بود احتمال ایجاد حفرات سوزنی در فیلم کاهش می¬یابد.
Vin Industries دو گونه از افزودنی FilMor را عرضه کرده: FilMor S که برای فیلمهای رنگی طراحی شده است و مناسب برای فیلمهایی است که از مواد و رزینهای چند بار فرایند شده تهیه می¬شوند و FilMoe V که برای فیلمهای شفاف و فیلمهای بادی طراحی شده اسپت.

معرفی تاخیراندازهای شعله پف کننده با قابلیتهای جدید
شرکت آمریکایی New Line Safety بر محصولات Ceasefire خود که تاخیراندازهای شعله پف کننده می¬باشند و در صنایع کامپاندهای ترموپلاستیک مورد استفاده دارند متمرکز شده¬ است. درحال حاضر از این افزودنی¬ها در پوششهای سطح استفاده می¬شود.
این شرکت مدعی است که افزودنی¬های فسفات آلی جدیدش چنذ منظوره و استفاده از آن مقرون به صرفه می¬باشد و همچنین بازدهی تشکیل ذغال آن حدود 99 درصد است. در حال حاضر از میان چهار گونه استاندارد که این شرکت عرضه کرده است دو گونه برای استفاده در کامپاندهای پلیمری مناسب هستند که عبارتند از: AC-3 که در PVC و صنایع سیم و کابل کاربرد دارد و AC-3WM که برای استفاده در PE و PP طراحی شده¬اند.
این شرکت مدعی است که از جمله مزایای مهم این افزودنی¬های جدید اختلاط انواع فسفاتها است که نحت شرایط دمایی سخت تجزیه نمی¬شوند و در آب نامحلولند.
مقدار استفاده از AC3 در حدود 30 تا 35 درصد و از AC-3WM حدود 10 تا 15 درصد است.

Oxea جایگزینهای DOP و DINP را معرفی کرد
Oxsoft GPO آخرین محصول Oxea است که از خانواده نرم کننده¬های فتالاتی فاقد اجزاء فرار می¬باشد. این نرم¬کننده¬ها پایه استری می¬باشند و در صتایع اتومبیل، ساختمانی و غذایی استفاده دارند. Oxea این افزودنی جدید خود را بعنوان جایگزین مناسبی برای DOP و DINP معرفی کرده است. Jacco de Haas، مدیر بازرگانی Oxea، می¬گوید: این گونه جدید سبب خواهد شد تا مشتریان در فرمولاسیونهای خود این گونه را جایگزین افزودنی¬های فتلاتی نمایند بدون اینکه تغییری در خواص و قیمت تمام شده محصولاتشان ایجاد گردد. GPO وقتی به میزان 50 درصد در PVC بارگذاری شده باشد تحت استاندارد ASTM D1706 دارای مقدار سختی 81 (Shore A) است درحالیکه این مقدار برای DOP حدود 80 و برای DINP حدود 82 است. میزان انعطاف پذیری GPO در دمای کم که طبق استاندارد ASTM D1043 و در دمای 26- درجه سانتیگراد ارزیابی شده است مشابه DOP و DINP است.

تکنولوژی جدید و خلاقانه تولید پیگمنت
شرکت Stabilization Technologies و شرکت کانادایی Endex به دنبال گرفت لیسانس جدیدی برای تکنولوژی کم هزینه تولید پیگمنت هستند. این پیگمنتها صد در صد آلی می¬باشند و فاقد اثر پیچش هستند و قادرند شفافیت مناسبی در عین هزینه کمتر نسبت به پیگمنتهای مشابه ایجاد کنند. پایداری حرارتی این پیگمنتها بیش از 350 درجه سانتیگراد است.
مدیر Stabilization Technologies یعنی Joe Webster می¬گوید: این تکنولوژی منجر به تولید پیگمنتهای کاتیونیک و دای های باردار شده مثبت با شید رنگهای آبی، زرد متمایل به قرمز، سبز و بنفش می¬شود و از دوام بالایی برخوردارند. دای¬ها در محلولهای آبی محلولند و با مواد دارای بار منفی ترکیب می¬شوند.

تمایلات آتی صنعت خودرو در بخش قطعات رنگی به روایت BASF
یک گروه بین¬المللی از طراحان قطعات رنگی از شرکت BASF اخیرا گزارشی در زمینه تمایلات آتی صنعت خودرو در بخش قطعات رنگی ارائه داد. این گزارش بر پایه تحقیقات عمیق در زمینه مد و تغییرات اجتماعی تهیه شده است و بیان کننده چهار مشخصه کلیدی است:
1) این گروه پیشبینی می¬کند که آگاهی¬های بوم شناختی در علاقه به رنگهای خاکی نظیر سفید منکسر، نعنایی و قارچی تاثیرگذار هستند. مثالهایی از این رنگها در شکل 1 آورده شده است.
2) پیشرفت سریع تکنولوژی و اثر آن بر سلایق عمومی سبب شده تا تمایل به رنگهایی با جلوه¬های ویژه بیشتر گردد. برای مثال می¬توان به رنگی با شید پوستی و جلوه نقره¬ای اشاره کرد. BASF همچنین پیشبینی می¬کند که رنگهای قرمز روشن، مشکی براق، فیروزه¬ای درخشان و آبی در آینده بیشتر مورد توجه قرار گیرند. مثالهایی از این رنگها در شکل 2 نشان داده شده است.
3) بر اساس گزارش منتشره از تیم تحقیقاتی BASF، پدیده¬هایی نظیر مهاجرت و تضادهای فرهنگی سبب سوق دادن علایق یه سمت رنگهای متفاوت شده است. رنگهایی که از قهوه¬ای با ظاهر لطیف شروع می¬شود و به رنگهایی مرموز و سرزنده نظیر زرد، بنفش و زمردی ختم می¬شود.
4) انحصارگرایی نیز عامل دیگری برای تغییر سلیقه است و منجر به این شده است که برخی از رنگهای خاص پرطرفدار شوند. رنگهایی نظیر بژ و رنگ greige (مخلوطی از بژ و قهوه¬ای) مثالهایی از این نوع هستند که در شکل 3 نشان داده شده¬اند.

BASF در بحرین
شرکت BASF از راه¬اندازی خطوط تولید جدیدی با هدف تولید آلیاژهای آنتی¬اکسیدان در بحرین خبر داد. ظرفیت تولید این واحد حدود 16000 تن در سال است و تا پایان سال آینده میلادی به بهره¬برداری خواهد رسید. این پروژه که یکی از بزرگترین و پرهزینه ترین پروژه¬های شرکت BASF می¬باشد سبب خواهد شد که BASF یکی از تامین¬کنندگان عمده مواد پلیمری در خاورمیانه گردد.

رویگردانی Tesco از مواد زیست تخریب پذیر
فروشگاه زنجیره¬ای Tesco با اعلام تصمیم خود مبنی بر توقف استفاده از کیسه¬های پلی¬اتیلنی زیست تخریب پذیر در فروشگاههای خود تولید کنندگان مواد افزودنی زیست تخریب پذیر را خشمگین کرد. این شرکت که از سال 2006 تاکنون از مواد افزودنی زیست تخریب پذیر استفاده می¬کرد نسبت به فواید زیست محیطی این افزودنی¬ها دچار تردید شده است ( که اخیرا نیز توسط دولت انگلستان این موضوع مطرح شده بود) و همچنین از خواص مکانیکی ضعیف آن نیز ناراضی است و این دو عامل را بعنوان عاملهای کلیدی در اتخاذ این تصمیم عنوان کرده است.
Tecso اعلام داشته است که قصد دارد بجای این کیسه¬ها از کیسه¬های پلی¬اتیلنی غیر زیست تخریب پذیر نازکتر و حاوی 15 درصد مواد بازیافتی استفاده کند.
مواد افزودنی زیست تخریب پذیر همواره از موضوعات مورد بحث بین تولید کنندگان سنتی محصولات پلاستیکی و تولید کنندگان پلاستیکهای زیست تخریب پذیر بوده است.

فواید اکسترودر دوپیچه در صنعت دارویی
تولیدکنندگان اکسترودر و ملحقات آن از توجه صنعت دارو به فرآیند اکستروژن مذاب برای تولید برخی از داروها منفعت خواهند برد. شرکت آلمانی Leistritz، سازنده ماشین آلات اکسترودر، اخیرا دو سفارش جدید اکسترودر دو پیچه از صنعت داروی ایالات متحده داشته است.
Akela Pharma با اضافه کردن دو اکسترودر دو پیچه با قطرهای 18 و 27 میلیمتری توانسته است ظرفیت تولید محصولات دارویی خود که از فرآیند اکستروژن مذاب تهیه می¬شوند را افزایش دهد. همچنین شرکت Pharmaceutics International نیز به تازگی اقدام به خرید اکسترودر 18 میلیمتری از Leistritz نموده است.
فرآیند اکستروژن مذاب فوایدی را برای تولید دارو بهمراه دارد که از جمله آنها می¬توان به قابلیت استفاده از کامپاندهایی با میزان حلالیت کم و بهبود و مدیریت پخش مواد دارویی اشتره داشت.

ثبت اختراع جدیدی از Enox
شرکت زیست فن¬آوری Enox از تایید اختراع جدیدش توسط US patent خبر داد. این اختراع در زمینه استفاده از اکسید نیتریک (NO) بعنوان افزودنی ضد میکروبی در صنعت پلاستیک می-باشد. در این اختراع ادعا شده است که اکسید نیتریک یک ماده ضد میکروبی بسیار موثر است.
Enox معتقد است تکنولوژی اکسید نیتریک با سایر افزودنی¬های ضد میکروبی مرسوم رقابت تنگاتنگی خواهد داشت.

افزودنی برای کاهش زمان فرآیند
شرکت Chem-Trend افزودنی جدیدی با قابلیت توامان رهاسازی و روان کنندگی خبر داد. این افزودنی که Lusin Lub 0 32 نام دارد سبب کاهش زمان فرآیند و جلوگیری از انجام فرآیند بصورت چند مرحله¬ای می¬گردد. انتظار می¬رود که این افزودنی در تولید فیلم PET بسیار مفید باشد.
از Lusin Lub 0 32 می¬توان بعنوان عامل رها ساز در اغلب ترموپلاستیکها به استثنای پلی-کربنات استفاده کرد و سبب کاهش اصطکاک در بخشهای پایین دستی فرآیند می¬گردد. این محصول فاقد حلال، سیلیکون یا هالوژن است و تا دمای 200 درجه سانتیگراد قابل استفاده است.
Rene Grawe، مدیر بازرگانی Chem-Trend، می¬گوید: سالها است که Chem-Trend همکاری نزدیکی با تولید کنندگان ترموپلاستیک داشته است. ما بخوبی نیازهای این بخش از صنعت را که شامل ملاحظات زیست محیطی، بهبود کیفیت و افزایش بازدهی فرآیند است را درک می-کنیم.

پلی¬کربنات مقاوم در برابر خراش
شرکت Bayer MaterialScience دو فیلم سخت مقاوم در برابر خراش Makrofil که برای پوشش قطعات از جنس پلی¬کربنات طراحی شده است را معرفی کرد.
یکی از این محصولات که 2D نام دارد و یک فیلم غیر قابل شکلدهی می¬باشد در مقابل خراش خشک و تر که تحت استاندارد ASTM D3363 ارزیابی می¬شوند مقاوم است. همچنین این فیلم در مقابل خراشهای متداول و روزمره نیز مقاومت خوبی از خود نشان می¬دهد و در عین حال براقیت و شفافیت خود را برای مدت طولانی حفظ می¬کند.
محصول دیگر که 3D نام دارد یک فیلم شکل پذیر است که دارای دوام بسیار بالا است. پخت این فیلم بصورت دو مرحله¬ای انجام می¬شود و مرحله اول آن که در حین فرآیند تولید فیلم انجام می¬شود سبب می¬گردد در زمان فرآیند شکل دهی این فیلم غیر قابل خراش باشد. مرحله دوم پخت نیز بعد از تشکیل فیلم توسط نور ماوراء بنفش انجام می¬شود.

گونه¬های LDPE برای تولید فیلم
شرکت LyondellBasell دو گونه جدید از پلی¬اتیلن دانسیته سبک (LDPE) عرضه کرده است که برای تولید فیلم طراحی شده¬اند. این گونه¬ها که Lupolen 3420J و 3426J نام دارند دارای سفتی بالا و مقاومت در برابر سوراخ شدگی و پارگی مطلوب و درصد ژل کم می¬باشند. از جمله کاربردهای این مواد تولید برچسب و فیلمهای لایه¬ای و محافظتی می¬باشد.
Lupolen3420J فاقد هرگونه افزودنی است و از نیازمندی¬های لازم برای انجام فرآیند آسان و تولید فیلم با ظریفیت بالا را برخوردار است. Lupolen 3426J حاوی عامل ضد لغزش می¬باشد.
هر دو گونه از خواص مکانیکی و نوری مطلوبی برخوردارند و درعین حال به دلیل دارا بودن ظریب اصطکاک کم فرآیند آن آسان است.

مستربچهایی برای PET بازیافتی
شرکت Sukano از نمایشگاه Interpack برای معرفی مستربچهای سری X-RPET استفاده کرد. این مستربچها برای افزایش استفاده از PET بازیافتی در تولید فیلم، ورق و ظروف شکلدهی شده استفاده می¬شود. این مستربچها شامل مستربچهای ایجاد فوم برای کاهش وزن بسته-بندی و افزایش دهنده ویسکوزیته مذاب برای ایجاد ساختار سلولی یکنواخت می¬باشد. این مستربچها موجب بهبود خواص مکانیکی و پایداری فرآیندی می¬گردد. از جمله مستربچهای دیگر این شرکت، مستربچ سفید برای افزایش ماتی و پشت پوشی همرا با کاهش ظریب اصطکاک می¬باشد.

فیلمهای انعطاف پذیر برای سلولهای خورشیدی
محققین موسسه Fraunhofer به سفارش شرکت Process Engineering and Packaging IVV دست به تولید فیلم محافظتی برای سلولهای خورشیدی زده است.
بطور معمول از شیشه برای محافظت این سلولها استفاده می¬شود اما بکارگیری این فیلم جدید دارای مزایای متعددی است.
Klaus Noller از IVV می¬گوید: این فیلمها به شکل قابل ملاحظه¬ای سبکتر و منعطفتر می-باشند و سبب می¬شوند که تولید یک پیل خورشیدی با قیمت تمام شده کمتری تولید گردد.
بنابراین بجای سر و کار داشتن با یک صفحه شیشه¬ای تنها نیاز است که سلولهای خورشیدی بر روی یک فیلم پلاستیکی چاپ و توسط یک فیلم محافظتی احاطه گردد. این فیلم سلولهای خورشیدی را در مقابل اکسیژن و رطوبت محافظت می¬کند.

افزایش بازدهی سلولهای خورشیدی با پلی¬ایمید
فیلم پلی¬ایمید بدون رنگ Kapton، محصول شرکت DuPont که بعنوان یک لایه محافظتی برای کادمیوم تلوراید (CdTe) در صفحات خورشیدی بکار می¬رود توانسته است بهترین رتبه در جهان را در زمینه میزان بازدهی صفحات خورشیدی کسب کند.
موسسه سوییسی Empa نشان داده است که بازدهی این فیلم حدود 8/13 درصد است که بیش از رکورد قبلی یعنی 6/12 درصد می¬باشد.
فیلم Kapton صد برابر نازکتر و دویست برابر سبکتر از لایه محافظتی رایج در صفحات خورشیدی یعنی شیشه می¬باشد و این سبب شده تا جابجایی و نصب آن سهل¬تر و ارزانتر باشد.
Robert Schmidt، مدیر بازرگانی بخش پیلهای خورشیدی در Dupont Circuit & Packaging Materials
می¬گوید: علاوه بر سنگینی شیشه، شکنندگی آن بعنوان یک عامل محدود کننده در حمل و نقل و نصب آن بر بامها بعنوان لایه محافظتی صفحات خورشیدی است درحالیکه فیلمهای منعطف را می¬توان بصورت رول جابجا کرد و به بام ساختمانها منتقل نمود.
درحال حاضر سه گونه از فیلمهای Kapton PV9100 برای استفاده در صفحات خورشیدی عرضه شده¬اند.

راه جدیدی برای محافظت
یک پروژه تحقیقاتی اروپایی فیلم محافظتی جدیدی معرفی کرده است که از پنیر مشتق شده و برای بسته¬بندی مواد غذایی بکار می¬رود. این پروژه که Whey Layer نام دارد با همکاری شرکت اسپانیایی Iris اانجام شده است با هدف یافتن جایگزینی برای فیملهای محافظتی سنتزی انجام شده. حایگزینی که علاوه بر اینکه از منابع تجدیدپذیر تهیه می¬گردد، ارزانتر از سایر فیلمهای رایج می¬باشد.
whey نام پروتئین شیر است که برای تولید پنیر بکار می¬رود. صنعت پنیر اروپا سالانه در حدود 50 میلیون تن whey تولید می¬کند که حدود 40 درصد آن در فرآیند تولید پنیر دور ریز می¬شود.

ضد آتش Evonik مناسب برای قطعات و تجهزات الکترونیکی
نیاز به اتصالات کامپیوتری در جهان رو به افزایش است و علت ان نیز وابستگی دنیای امروز به کامپیوتر می¬باشد. تمایل به کوچک سازی سبب شده تا کامپیوترها به سمت کوچکتر و قدرتمند شدن گام بردارند و این مستلزم آن است که اتصالات از توانایی¬های بالاتری برخوردار باشند. قطعات و تجهیزات الکترونیکی ساخنه شده از VESTAMID®HTplus که توسط شرکت Evonik طراحی شده است دارای درجه ضد اتش V0 در ضخامت 4/0 میلیمتر می¬باشد. در نتیجه حتی اتصالات نازک قادر خواهند بود در دماهای بالا تاب بیاورند و شکل خود را حفظ نمایند. استفاده از این ماده به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه و از خواص مکانیکی و شیمیایی مطلوبی برخوردار است. انجام فرایند تولید با استفاده از VESTAMID®HTplus تسهیل می¬گردد بطوریکه زمان فرآیند کوتاهتر و فرایند تولید سریعتر می¬شود. استفاده از VESTAMID®HTplus در مقایسه با پلی¬فتال آمید (PPA) خوردگی قطعات دستگاههای تولید را به حداقل می¬رساند.
Sanjeev Taneja، مدیر بخش پلیمرهای با قابلیت تحمل دمای بالای شرکت Evonik، می¬گوید: ما همیشه به دنبال راهی خلاقانه برای ارتقائ کیفیت محصولات خود هستیم.
VESTAMID®HTplus فاقد فسفر قرمر و ترکیبات سمی و خطرناک است و برای استفاده در تجهیزات الکترونیکی طراحی شده است.

خلاقیتهای جدید A. Schulman در زمینه کامپاندها و مستربچهای مهندسی
شرکت A. Schulman، تولید کننده و توزیع کننده مستربچها و کامپاندهای مهندسی تعدادی از محصولات جدید خود را در نمایشگاه FAKUMA به نمایش خواهد گذاشت.
اهمیت بحث حمل و نقل و لزوم مصرف بهینه سوخت سبب شده تا به منظور کاهش مصرف سوخت تمایل به ساخت قطعات و محصولات از جنس پلاستیکهای با خواص ویژه بیشتر از ساخت آنها با فلز باشد. بر این اساس شرکت A. Schulman کامپاندهای پلاستیکی جدیدی عرضه کرده است که جایگزینهای مناسبی برای فلزات می¬باشند. این پلاستیکها از استحکام و سفتی بالایی برخوردارند و علاوه بر اینکه میزان خزش انها کم است از پایداری ابعادی و جذب انرژی بالایی برخوردارند. همچنین برخلاف فلزات این کامپاندهااز فواید اقتصادی و زیست محیطی نیز برخوردارند. از جمله این محصولات Schulmaid®612 GF 65 GID، Schulmaid®PPA GF 45 ، Schulmaid®6 GF 50 H و Schulmaid®A1 GF 50 و IXWF®1022 می¬باشد. با توجه به انتخاب صحیح پلی¬ایمید، پلی¬فتالایمید و پلی¬استر و آلیاژهای آنها دراین محصولات می¬توان گفت که کامپاندهای مذکور از خواص منحصر بفردی خواهند داشت.
از دیگر محصولات جدید A. Schulman نسل جدید کمک فرآیندهای پلیمری (PPA) است که با نام Polybatch®AFM عرضه شده است و سبب می¬شود تا فرآیند اکستروژن فیلم با سهولت بیشتری انجام گیرد. این محصول جدی تمام مزایای محصولات رایج از این دست را برخوردار است بعلاوه اینکه دارای قابلیت پهش بهتری می¬باشد و سبب حذف پدیده شکست مذاب می-گردد.

احداث واحد تولید فوم پلی¬یورتان در چین
شرکت Bridgestone از احداث واحد تولید فوم در شهرWuhan چین خبر داد. این واحد به تولید فوم مورد نیاز برای ساخت صندلی اتومبیل می¬پردازد. کار ساخت این واحد از دسامبر 2010 آغاز شده است و پیشبینی می¬شود تا آوریل 2012 تولید خود را آغاز نماید.
سرمایه¬گذاری انجام شده برای احداث این واحد 11 میلیون دلار بوده که شامل احداث بنا و نصب تجهیزات و شروع تولید می¬باشد. ظرفیت تولید این واحد 300000 صندلی خودرو در سال است.
این واحد دومیم واحد تولید فوم متعلق به Bridgeston است که در چین احداث شده است. با توجه به پیشبینی افزایش تمایل مردم چین به خودرو در کوتاه مدت و میان مدت می¬توان انتظار داشت که میزان مصرف فوم مورد استفاده در ساخت صندلی اتومبیل افزایش یابد و Bridgeston در نظر دارد با احداث این واحدها به شکل مطلوبی به این نیاز پاسخ دهد.

پلاستیکها روشن تر
اخیرا شرکت Holland Colours مواد رنگزای جدیدی بر اساس پیگمنتهای با پایه غیر نفتی عرضه کرده که کاملا منشاء تجدیدپذیر دارد و برای استفاده در پلیمرهای پایه طبیعی طراحی شده¬اند. این پیگمنتها دارای تاییدیه تماس با مواد غذایی از ایالات متحده (FDA) می¬باشند و در نتیجه برای استفاده در بسته¬بندی های مواد غذایی مناسب هستند. این شرکت در حال حاضر این پیگمنتها را با شیدهای رنگی قرمز، آبی، زرد و مشکی عرضه کرده و بصورت شفاف و نیمه شفاف می¬باشند. بنابر ادعای این شرکت این پیگمنتها برای استفاده در پلیمرهای پایه طبیعی نظیر Ingeo PLA، DuPnt PA 6,10 و Akrema PA11 پاسخ مناسبی داده¬اند.
پیش از این نیز شرکت Clariant با عرضه پیگمنتهایی با منشاء تجدید پذیر و با رنگهای قرمز، نارنجی، زرد، سبز در این راه گام گذاشته بود. این پیگمنتها نیز برای استفاده در پلیمرهای پایه طبیعی طراحی شده بودند و از نظر قابلیت تماس با مواد غذایی مورد تایید اتحادیه اروپا و آمریکا هستند.

پیشرفتهای اخیر در بخش پیگمنت
در کنفرانس Masterbach 2011 که توسط AMI در وین اتریش برگزار شد شرکت BASF پیگمنت زرد جدیدی عرضه کرد که جانشین مناسبی برای پیگمنتهای حاوی سرب نظیر PY 34 بود. این پیگمنت برای استفاده در PVC و پلی¬الفینها مناسب می¬باشند و ثبات نوری و پایداری حرارتی بهتری نسبت به PY 34 دارد.
در این نمایشگاه همچنین Shepherd Color نیز پیگمنتهای جدیدی به نمایش گذاشت که از نوع RTZ (tin zinc rutile) بودند و خواص آن مابین روتیل کروم و پیگمنتهای نارنجی/زرد معدنی قرار داشت. از جمله این پیگمنتها می¬توان به Orange 10c320 اشاره کرد که شاخص رنگ آن yellow 216 می¬باشد و در نورهای مادون قرمز خاصیت انعکاسی دارد که سبب ایجاد اثر خنک کنندگی می¬شود. این پیگمنتها به لحاظ شیمیایی با پلیمرهای مهندسی سازگار هستند.
شرکت سوئیسی MCA Technologies نیزتکنولوژی جدید بدون حلالی برای تولید مواد افزودنی و رنگزا ارائه داد که از آن برای تولید پیگمنتهای فلورسنت بهره گرفته می¬شود. این شرکت این تکنولوژی خود را در کشورهای آمریکا، ژاپن، اروپا، هندوستان ، چین و کره بصورت اختراع به ثبت رسانده است. از مهمترین مزایای این تکنولوژی مصرف انرژی کمتر و ایجاد پساب کم و افزایش راندمان و ظرفیت تولید و کیفیت محصول نهایی می¬باشد.
شرکت Nubiola نیز اخیرا پیگمنت اکسید آهن زرد جدیدی با قابلیت تحمل دمای بالا ارائه کرده است که در محدوده دمایی وسیعی برای پوششهای سطح قابل استفاده است. از دیگر مزایای این پیگمنت امکان پخش سرعتر و بهتر و ثبات نوری و مقاومت آب و هوایی بالا است.


 
اشتراک اخبار اطلاعات درج آگهی ‪Copyright © 2014 Iran Polymer. All rights reserved.‌